ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

«Злочинно, нелюдяно і неетично»: ЄС ухвалив резолюцію, яка засуджує насильницьке вилучення органів китайським комуністичним режимом

Велика Епоха
Парад на відзначення 23-ї річниці мирного звернення 10 000 послідовників Фалуньгун, що відбулось 25 квітня 1999 року в Пекіні. Флашинг, Нью-Йорк, 23 квітня 2022 року. (Larry Dye/The Epoch Times)

Європейський парламент ухвалив резолюцію, в якій висловив «серйозну заклопотаність» з приводу тривалого насильницького вилучення органів китайським комуністичним режимом, і закликав членів ЄС публічно засудити це зловживання.

«Парламент висловлює серйозне занепокоєння у зв'язку з повідомленнями про постійне, систематичне, нелюдське та санкціоноване державою видаляння органів у в'язнів у Китаї й, зокрема, у практикувальників Фалуньгун», — йдеться у заяві від 5 травня після ухвалення тексту резолюції.

Члени парламенту «вважають, що практика видаляння органів у живих ув'язнених, засуджених до страти, та в'язнів совісті в Китаї може бути прирівняна до злочинів проти людяності», — йдеться у документі.

Незалежна комісія «Китайський трибунал», створена у 2019 році, встановила, що китайський комуністичний режим протягом багатьох років убивав в'язнів совісті у значних масштабах задля отримання їхніх органів для пересадки, і ця практика продовжується досі. Комісія дійшла висновку, що такі дії становлять злочини проти людяності та що основними жертвами були незаконно ув'язнені практикувальники Фалуньгун.

Фалуньгун — це духовна практика, що включає медитативні вправи та моральне вчення, засноване на принципах правдивості, співчуття та терпимості. У 1999 році прихильники вчення стали об'єктом широкої кампанії переслідування з боку Пекіна після того, як величезну популярність цієї практики було сприйнято комуністичним режимом як загрозу авторитарному контролю над суспільством. Мільйони затриманих практикувальників Фалуньгун по всій країні, по суті, були перетворені на великий резервний банк органів для системи трансплантації.

Парад на честь 23-ї річниці мирного звернення 10 000 послідовників Фалуньгун у Пекіні, що відбулось 25 квітня 1999 року. Флашинг, Нью-Йорк, 23 квітня 2022 року. (Chung I Ho/The Epoch Times)

З того часу, як у середині 2000-х років вперше з'явилися повідомлення про примусове видаляння органів, китайський режим неодноразово заперечував ці звинувачення, але при цьому відмовлявся надати стороннім доступ до медичних закладів та місць утримання під вартою для проведення перевірок.

У резолюції ЄС наголошується, що режим відмовився давати свідчення «Китайському трибуналу».

У резолюції також засуджується відсутність незалежного нагляду за тим, чи давали ув'язнені згоду на донорство органів, а також мовчання китайської влади щодо повідомлень про те, що сім'ям не дають забрати тіла близьких, які померли в ув'язненні.

Чотиристорінкова резолюція, ухвалена 5 травня загальним голосуванням, стала першою публічною заявою Європейського Союзу з цього питання з 2013 року, коли Європейський парламент вперше поінформував Пекін про неприйнятність практики примусового видаляння органів.

У резолюції йдеться, що крім публічного засудження жорстокого поводження, Європейський Союз та його держави-члени повинні порушувати питання про видаляння органів «у кожному діалозі з прав людини», порушувати це питання при взаємодії з партнерами та вживати необхідних заходів для запобігання участі своїх громадян у трансплантаційному туризмі в Китай. Також у резолюції сказано, що відповідні установи мають переглянути свою співпрацю з китайськими колегами у галузі трансплантаційної медицини, досліджень та навчання.

Права людини «не опція»

Ухвалення резолюції відбулося за три дні до запланованої поїздки Верховного комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет до Китаю. Європейський парламент закликав орган з прав людини розслідувати це питання під час візиту.

Днем раніше вища посадова особа ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель під час парламентських дебатів наголосив на важливості проблеми, заявивши, що блок із 27 членів «найрішучішим чином засуджує злочинну, нелюдську та неетичну практику примусового видаляння органів».

«Дотримання прав людини — це не опція, а вимога в усіх сферах, у тому числі у складній медичній та етичній сфері донорства органів та трансплантації», — сказав він у підготовленому виступі, який від його імені виголосила Ютта Урпілайнен, комісар з міжнародного партнерства.

Верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель виступає з промовою про ситуацію в Афганістані під час пленарного засідання Європейського парламенту у Страсбурзі, Франція, 14 вересня 2021 р. (Julien Warnand/Pool via Reuters)

Медичне дослідження, опубліковане у квітні в American Journal of Transplantation, виявило десятки китайських публікацій, в яких вказувалося, що лікарі видаляли серця та легені у людей для трансплантації без дотримання стандартного протоколу констатації смерті мозку. Це фактично означало, що пацієнтів убивали заради їхніх органів, а сотні медичних працівників виступали у ролі «катів» для держави, вважають автори дослідження.

Виступ Борреля зустріли оплесками представника США Гаса Біліракіса (штат Флорида), який є співголовою Комісії Конгресу з міжнародної релігійної свободи (USCIRF).

«Огидні показники Китаю в галузі прав людини, включаючи нелюдську практику видаляння органів у етнічних та релігійних меншин, більше не замовчуватимуться», — сказав він в інтерв'ю The Epoch Times. «Необхідно, щоб Сполучені Штати та їхні союзники надіслали сильний і непохитний сигнал на захист основних прав людини та захист всіх людей».

Є й ті, хто вважає, що цей захід ще далекий від розв’язання проблеми.

Торстен Трей, виконавчий директор групи із захисту медичної етики «Лікарі проти насильницького видаляння органів», відзначив тривалу мовчанку міжнародної спільноти з цього питання.

«Минуло три роки з того часу, як «Китайський трибунал» дійшов висновку, що Китай вбиває людей заради їхніх органів. Понад два десятиліття Китай переслідував практикувальників Фалуньгун і, ймовірно, вбив більше мільйона з них, більше ніж загиблих в Україні до сьогодні», — сказав він в інтерв'ю The Epoch Times.

У порівнянні з реакцією миру на війну в Україні, резолюція є «слабким закликом до комуністичного режиму, що підтримує Росію в її агресії», — каже Трей.

«Нам потрібні дії щодо Китаю, а не заклики. Китай чув ці заклики протягом двох десятиліть та ігнорував їх», — продовжив він.

«На цей час КПК кидає виклик Європі: чи зробить Європа основні права людини та цінності необговорюваною умовою партнерства чи проігнорує жахливу практику примусового видаляння органів у живих послідовників Фалуньгун у Китаї?»

За матеріалами The Epoch Times USA