ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Мерц після зустрічі із Зеленським радить Шольцу поїхати в Україну

Велика Епоха
Голова ХДС Фрідріх Мерц (праворуч) на прийомі у Києві у президента України Володимира Зеленського. (Niels Starnick für BILD/-/dpa)

Від мера до президента: німецького політика Фрідріха Мерца зустріли в Києві з розпростертими обіймами. У телевізійному інтерв'ю лідер опозиції тепер чинить тиск на канцлера Шольца.

Лідер Християнсько-демократичного союзу (ХДС) Фрідріх Мерц порадив канцлеру Олафу Шольцу також особисто відвідати Україну, яка зазнала нападу з боку Росії.

Він порекомендував це Шольцу для того, щоб провести переговори безпосередньо під час особистої зустрічі, — сказав Мерц в інтерв'ю ZDF. Він зустрівся з президентом, прем'єр-міністром, спікером парламенту, лідерами опозиції та мером Києва Віталієм Кличко. "Такі розмови не можна вести телефоном. Їх не можна проводити і в рамках відеоконференцій. Такі переговори потрібно проводити особисто".

В інтерв'ю, даному лише у понеділок увечері, Шольц відмовився від поїздки до Києва, оскільки Україна скасувала запланований на квітень візит президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра. Поїздка Фрідріха Мерця стала першим візитом високопоставленого німецького політика до столиці України від початку війни. Лідера німецької опозиції прийняв і глава держави Володимир Зеленський.

На запитання, чи здивовані його співрозмовники в Україні тим, що голова опозиції першим приїхав до Києва, Мерц відповів "heute-journal" ZDF: "Так, можна сказати і так".

Мерц хоче особисто поговорити із Шольцем

Наразі лідер парламентської партії Християнсько-демократичний союз не захотів нічого говорити про деталі своїх переговорів. Він сказав, що перш за все він хотів би проінформувати про це канцлера Олафа Шольца. "Я, звичайно, можу сказати кілька слів, у тому числі про майбутні відносини з Україною, про те, що ми можемо зробити".

За його словами, крім постачання зброї, на порядку денному мають стояти питання відновлення та перспективи вступу України до ЄС. Він провів розмову з президентом Зеленським, яка тривала понад годину, сказав Мерц журналістам увечері у Києві.

Щодо критики посла України Андрія Мельника на адресу канцлера, він сказав: "Я думаю, що зараз ми повинні риторично спробувати вийти на рівень, коли ми не будемо занадто ускладнювати взаємодопомогу. Мельник заявив після попередньої відмови Шольця від поїздки до Києва: "Показувати з себе ображеного звучить не дуже по-державному." Шольц неодноразово звинувачувався Україною в нерішучості щодо постачання зброї.

Хабек висловлює розуміння

Віце-канцлер Роберт Хабек припускає, що в найближчому майбутньому один із членів німецького уряду вирушить до України. "Той факт, що ми як уряд ще не там, як пояснив канцлер, в основному пов'язаний також із тим, що федерального президента не запросили", — сказав політик від партії "зелених" у вівторок у кулуарах засідання кабінету міністрів у Месеберзі під Берліном .

"Але рішення буде знайдено. Ми постійно розмовляємо одне з одним". Штайнмайєра критикують в Україні за його політику щодо Росії у минулому, коли він був міністром закордонних справ.

Роберт Хабек з розумінням поставився до візиту Фрідріха Мерця до Києва: "Якби я був в опозиції, я теж відвідав би Україну". У понеділок Шольц заявив, що не заперечував проти подорожі лідера ХДС. "Я схвалюю це".

Лідер ХДС заявив в ефірі телеканалу ZDF, що найбільш незабутнє враження на нього справило відвідування Ірпеня Київської області, з масовими руйнуваннями дитячих садків, лікарень, культурних центрів та будинків. Він говорив про "абсолютно безглузді руйнування". "Потрібно побачити все це на власні очі, щоб дійсно усвідомити, наскільки жахлива ця війна", — наголосив він.

Зворотній шлях

Мерц був здивований великою увагою ЗМІ щодо його візиту. Він не очікував цього. Але це показало, наскільки великою була потреба в особистих розмовах. Саме тому він може лише рекомендувати їх.

Увага його співрозмовників була дуже пильною, аж до деталей голосування з приводу пропозиції, підготовленої парламентськими партіями та фракціями ХДС/ХСС у Бундестазі. Минулого тижня парламент переважною більшістю голосів підтримав постачання важких озброєнь Україні.

За словами близьких до нього джерел, Мерц планував повернутись додому у вівторок.

За матеріалами Epoch Times Europe GmbH