ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Японські компанії переходять на 4-денний робочий тиждень, щоб покращити баланс між роботою та особистим життям співробітників

Велика Епоха
Офісні працівники відображаються у скляних поручнях, коли вони переходять вулицю під час обідньої перерви, Токіо, 1 червня 2015 р. (Thomas Peter/Reuters)

Все більше японських компаній скорочують робочий тиждень до чотирьох днів замість звичайної п'ятиденки, дотримуючись щорічних керівних принципів економічної політики уряду, спрямованих на покращення балансу між роботою та особистим життям.

Panasonic Holdings Corporation ADR стала останньою компанією, яка перейшла на чотириденний робочий тиждень, приєднавшись до глобального банку Mizuho та оператора Uniqlo Fast Retailing Co, повідомило 3 травня місцеве ЗМІ Kyodo News.

Генеральний директор Panasonic Юкі Кусумі сказав, що компанія прагне досягти оптимального балансу між роботою та особистим життям для своїх співробітників. Згідно з новими правилами роботи, співробітники зможуть підробляти у вихідні дні.

Японія відома своєю жорсткою організацією роботи, де довгі години в офісі символізують високу трудову етику. Однак останніми роками випадки «перевтоми», коли співробітники кінчали життя самогубством або страждали від проблем зі здоров'ям, змусили країну замислитися над своєю культурою праці.

Уряд вперше ввів факультативний чотириденний робочий тиждень у свої керівні принципи економічної політики у 2021 році, закликаючи компанії дозволити співробітникам працювати чотири дні на тиждень, щоб покращити баланс між роботою та особистим життям, особливо для тих, хто має обов'язки для догляду за сім'єю.

Японський багатонаціональний конгломерат Hitachi Ltd. є однією з організацій, які прийняли факультативний чотириденний робочий тиждень, дозволяючи своїм співробітникам самостійно складати графік роботи за умови, що вони вкладаються у потрібну місячну норму робочого часу.

Фармацевтична компанія Shionogi & Company Ltd. також дозволила своїм працівникам брати додатковий вихідний. Вони отримуватимуть 80 відсотків своєї звичайної зарплати.

«Компанії розглядають чотириденний робочий тиждень як спосіб утримати кваліфікованих співробітників, оскільки потрібен час, щоб найняти когось нового і підняти його до того ж рівня», — сказав Kyodo News Хіромі Мурата, старший науковий співробітник японського інституту Recruit Works.

Microsoft Corp. заявила у 2021 році, що її продуктивність збільшилася на 40 відсотків після надання 2300 японським співробітникам вихідних у п'ятницю.

Але є й побоювання з приводу того, як себе виявить чотириденний робочий тиждень в Японії. Хісасі Ямада з Японського науково-дослідного інституту повідомив Kyodo News, що чотириденний робочий тиждень може ускладнити управління персоналом та його оцінку.

«Скажімо, якщо співробітники влаштовуються на другу роботу, менеджерам буде складно дізнатися, скільки часу вони працюють загалом, і однаково оцінити тих, хто бере два вихідні на тиждень, і тих, хто бере три. З погляду співробітників, вони не хотіли б, щоб їхні прибутки від основної роботи зменшувалися», — сказав Ямада.

За матеріалами The Epoch Times USA