Понеділок, Лип 26, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Китай інвестує величезні кошти у виробництво трансгенних свиней для трансплантації

Четвер, 22 липня 2021 року

Попри численні суперечки навколо ксенотрансплантації (пересадки органів тварин людям), комуністична партія Китаю (КПК) демонструє активну підтримку корпоративних венчурних компаній і стартапів, що займаються «революційними технологіями» редагування генів тварин і виведенням генетично модифікованих свиней для вирішення проблеми нестачі донорських органів.

За даними китайських ЗМІ, минулого року ці компанії тільки в Китаї отримали близько 2 млрд юанів ($310 млн) фінансування.

На фоні міжнародного засудження і стурбованості Експерти ООН з прав людини "надзвичайно стривожені" заявами стосовно практики насильницького видаляння органів у в'язнів сумління в Китаї, що санкціювала влада, Техас прийняв резолюцію, яка засуджує видаляння органів у в'язнів. КПК, щоб заспокоїти і відвести увагу від цієї теми, виділяє значні кошти зі своїх офіційних фондів усіх ключових проєктів, пов'язаних з біотехнологіями клонорганів.

Серед цих фондів: «Національний план ключових фундаментальних досліджень і розробок», «Національна програма досліджень і розробок в галузі високих технологій», «Пекінський фонд природних наук клонування генетично модифікованих свиней і дослідження ембріональних стовбурових клітин».

Qihan Biotech в Ханьчжоу є дочірньою компанією eGenesis, відкрита у 2017 році з метою розробок нових методів лікування клітин і органів для трансплантації на базі технології редагування геному, у березні 2021 року додатково отримала $67 млн за класом «А++».

Фінансування здійснювалося їх стратегічними інвесторами: Lilly Asia Ventures (ведуча біомедична венчурна компанія зі штаб-квартирою в Китаї та офісами в Шанхаї, Гонконзі і Пало-Альто), венчурна компанія Matrix Partners China, американський венчурний фонд Sequoia Capital та китайська фінансова компанія China Merchants Bank International, що базується в м. Шеньчжені. Сукупний обсяг фінансування по класу «А» перевищив $100 млн.

Сам же стартап eGenesis в перших двох раундах фінансування у 2017 і 2019 роках отримав $38 млн і $100 млн відповідно, а в третьому, у березні 2021 року ― $125 млн. У 2017 році фінансування здійснювалося за класом «А» венчурними партнерами Biomatics Capital і ARCH, за участю Khosla Ventures, Alta Partners, Alexandria Venture Investments, Heritage Provider Network, Berggruen Holdings North America Ltd ., Uprising та Fan Ventures. А у 2019 році ― по класу «В» венчурною інвестиційною компанією Fresenius Medical Care Ventures (FMCV) за участю нових інвесторів Leaps by Bayer та Wellington Partners, а також попередніх ARCH Venture Partners, Biomatics Capital, Alta Partners й Khosla Ventures.

«Завдяки таким значним інвестиціям ми розраховуємо за допомогою нашої потужної платформи з редагування геному розробити і впровадити безпечний та ефективний шлях розвитку ксенотрансплантації для пацієнтів, які мають в цьому потребу. Ми сподіваємося, що незабаром медична спільнота визнає ксенотрансплантацію перспективним напрямком у медицині», ― зазначив генетик, батько синтетичної біології, співзасновник eGenesis Джордж Макдональд Черч (George Church).

«Завдяки новому раунду фінансування лідерами галузі, eGenesis продовжить дослідження і розробки, які вирішать гостру нестачу людських органів ...», ― запевнив своєю чергою президент і головний виконавчий директор eGenesis Пол Сехрі (Paul Sekhri) на сайті медико-біологічної компанії.

Крім фінансової підтримки і рекламування біотехнологічних стартапів у засобах масової інформації, КПК заохочує і просуває співзасновників цих компаній. Наприклад, Ян Лухань (Yang Luhan), співзасновник і головний науковий директор eGenesis Inc., вона ж ― генеральний директор Qihan Biotech, була обрана одним з молодих світових лідерів ВЕФ («Всесвітній економічний форум») у березні 2017 року і додана до списку Fortune «найвпливовіших ділових жінок Китаю 2020 (список майбутнього)».

Етико-правові проблеми ксенотрансплантації

Концепція ксенотрансплантації вивчалася протягом кількох десятиліть у відповідь на брак людських органів і тканин, причому свиня вважалася найбільш підходящим донором для людини. Але світова спільнота завжди насторожено ставилася до міжвидової трансплантації, тому що ця технологія зачіпає етико-правові норми і навіть може представляти небезпеку для суспільства.

А проблеми такі: високий ризик імунного відторгнення ксеноорганів та міжвидової передачі інфекцій (ретровірусів) від тварини людині, і навіть можливість запуску пандемій з непередбачуваними наслідками. Прикладом може служити СНІД, який деякі вчені відносять до «рукотворної» ВІЛ-інфекції.

З причини прагнення врятувати людське життя через смерть тварин, зачіпаються права самих ссавців. Етико-нормативні питання стосуються також конфіденційності особистої інформації пацієнтів, що потребують пересадки, розподілу і справедливого розподілу донорських органів, та, як ми зазначили вище, визнання міжвидової трансплантації суспільством, що варіюється залежно від культурних і релігійних особливостей.

Наприклад, в православ'ї звертається увага на душевно-тілесну єдність засвоєння донорського органу або тканин реципієнта, тому в західних релігійних колах ні за яких обставин не може бути й мови про моральне виправдання ксенотрансплантації, бо це стосується питання реципієнта, як особистості та як представника роду людського.

Відзначимо 15 грудня 2020 року FDA (Управління Міністерства охорони здоров'я і соціальних служб США з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів) схвалило першу у своєму роді навмисну зміну геному в лінії домашніх свиней для застосування їх, як в якості харчових продуктів людини, так і для терапевтичного використання, але з застереженням:

«Важливо відзначити, що ці свині не визнані придатними до вживання як ксенооргани для пересадки або імплантації людям. Розробники будь-яких таких медичних продуктів для людини повинні спочатку подати заявку до FDA і отримати схвалення, перш ніж використовувати їх в якості медичного товару для людини».

Джерело: The Epoch Times

Comments   

загрузка...