• Тиждень розуміння

  • Четвер, 15 червня 2006 року

Тиждень розуміння, який проходив з 8 по 14 травня, пролив світло на все ще неправильне тлумачення синдрому хронічної втомленості (СХУ).

Як зміна клімату є серйозним ударом по планеті, так і Myalgic Encephalomyelitis, або синдром хронічної вутомленості (СХУ), – це серйозний удар по тілу людини.

СХУ призводить до того, що організм людини виснажується головними болями, порушується сон, підвищується чутливість до шуму, освітлення і зміни температури. Також порушується реакція на їжу і екологічні чинники; знижується концентрація уваги, з'являється нудота і запаморочення, порушуються травні процеси, виникає запалені горла. Крім того, у хворого з'являється відчуття загального мускульного болю в різних комбінаціях і ступенях, які часто і закономірно приводять до реактивної недуги або депресії.

Багато організацій і люди хочуть привернути увагу громадськості до міжнародного «Тижня розуміння», що проводиться в період з 8 по 14 травня.

У 2004 р. Міністерство охорони здоров'я виділило 8,5 мільйонів фунтів стерлінгів на фінансування нових послуг фахівців, що надаються хворим у Великобританії.

Хвороба СХУ своїм корінням сягає майже в середньовіччя. Таке походження вказує на тривалу історію і міжнаціональний характер цієї хвороби, внаслідок чого вона має як різні методи лікування, так і різні визначення і назви. Myalgic Encephalomyelitis (майже завжди скорочується як M.E., а в укр. м. - СХУ) - синонім «синдрому хронічної втомленості». Хвороба часто називається як M.E. В Америці її називають «синдромом хронічної дисфункції», який управляє імунітетом втомленості (CFIDS).

Ют Елліотт, голова Шеффільдської групи СХУ, пояснює: «Багато людей, здається, думають, що СХУ – це «тільки» відчуття стомленості, але це фактично може привести до величезного діапазону руйнівних ознак від хронічного болю до серйозних алергій».

Міжнародна організація здоров'я, за словами головного лікаря Англії, в 2002 р. зробила висновок про те, що M.E./СХУ – справжнє захворювання, що порушує працездатність, яке все ще викликає сумніви у лікарів і громадян Великобританії. Так, в 1980-х роках у Великобританії серед населення з'явився вірус так званого "грипу yuppy», який супроводжувався обширним висипом по тілу".

Поки не існує ніяких аналізів для точного визначення хвороби і ніяких однозначних ознак, по яких можна відрізнити втомленість від M.E./СХУ і багатьох інших хвороб.

Великобританія випробовує брак в розробках діагностичних засобів відносно M.E./СХУ, і Національний інститут здоров'я і лікувального аналізу говорить про те, що не видаватиме ніяких інструкцій до 2007 року. У зв'язку з цим, лікарі повинні йти по шляху діагнозу-виключення. Аналізи крові використовуються, щоб виключити екзотичний, тропічний або інші віруси, і лише тоді робиться припущення, що пацієнт страждає на M.E./СХУ.

За наймінімальнішими оцінками, у Великобританії людей з вірусом M.E./СХУ - близько чверті мільйона. З них 25 000 складають молоді люди, і 25 відсотків людей з таким захворюванням не здатні піклуватися про себе.

Немає ніякого способу, щоб позбутися вірусу, а біль, сонливість іалергічні ознаки можна розглядати як звичні хімічні процеси. Якнайкращі результати, одержані за допомогою методів «кроки» і «відновна працетерапія».

«Кроки» - спосіб зробити декілька кроків одночасно. Між дією і спокоєм встановлюється баланс. Початок дня може бути для людини випробуванням - пробудження з болем в м'язах, подібному болі у всьому тілі протягом ночі. Так, встаючи з ліжка і йдучи на кухню, щоб узяти дещо з буфета, вам потрібно докладати величезних зусиль.

Наступна чверть або половина години йде на розслаблення, роздуми або заспокоєння. Таке чергування маленьких напруг з маленьким відпочинком є найкращим засобом від M.E./СХУ на всіх її різних стадіях, починаючи від помірної до серйозної. Наприклад, є стадія, коли необхідно скоротити перелік раніше виконуваних і приємних дій. Наступна стадія – гнітючіша, особливо якщо індивідуум був фізично здоровий і активний перед початком хвороби.

І стадія найбільш бентежача - коли, знаходячись на підйомі сил і енергії, Ви раптом відчуваєте, що виявилися фактично прикованими до ліжка хворобою на багато днів або тижнів; і людина після перебування в будинку стає навіть ще виснаженішою. Або вживання деяких нових компонентів в сучасній їжі зводить до нуля тижні або місяці повільного, обережного і копіткого відновлення.

Відновна працетерапія (ВП) прагматично ставиться до того, що відбулося з людиною. Це допомагає людям не переставати брати активну участь в житті.

BT допомагає хворому зрозуміти, що він здатний що-небудь зробити і заспокоїтися від надмірного збудження. Нові цілі ставляться людиною без внутрішніх поривів або зовнішніх заходів, які часто спонукають людей вдаватися до нереальних речей.

Також допомагає боротися з нудьгою, яка часто виникає під час наказного відпочинку, наприклад, просте читання книг. При цьому треба відмовитися від яскравого світла телевізора і надпотужних звуків щоденної музики або радіо.

Із зміною клімату більшість з нас може відчути, що здатен зробити свій внесок в поліпшення становища: одержати відповідні рекомендації; прогулюйтеся, не використовуйте автомобіль; купуйте речі і їжу місцевого виробництва. Для людей з M.E./СХУ відновлення схоже на підключення до дії "резервного" тіла. В основному, подібне переживається в ізоляції.

Зміна клімату, як і M.E./СХУ, надовго торкнулася планети і людства. Зміна клімату розтопить льоди на полюсах, і учені визнають, що не можуть точно прогнозувати результату цього явища. Так і з M.E./СХУ: потерпілі самі займаються боротьбою з M.E./СХУ, із змінами функцій свого тіла, тоді як доктори і фахівці трудяться над причинами, визначеннями і рішеннями проблеми.

Шеффільдська група СХУ збиралася у суботу, 14 травня, о 14:00 в Центральному парку Норфолька (Гілдфордський вхід на авеню в Шеффільді).

Джерела: Шеффільдська група СХУ, SheffieldMEgroup.co.uk

Деміан Робін. Велика Епоха
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...