• Чому вчені відмовляються призначати діабетикам низько-вуглеводні дієти?

  • Понеділок, 11 лютого 2008 року

Основна проблема страждаючих на діабет полягає в тому, що їхній організм не може належним чином переробляти цукор (глюкозу). Однією з головних проблем цього є те, що надлишок цукру в організмі може призвести до пошкодження тканин.

Унаслідок чого в діабетиків збільшується ризик виникнення різних станів, серед них і нервовий розлад, пошкодження кровоносних судин та хвороби нирок. Кажучи взагалі, діабет впливає як на якість життя, так і на його тривалість.

Як я зауважив вище, офіційні рекомендації стосовно того, що слід їсти діабетикам, головним чином, сфокусовані на необхідності вживати їжу з низьким умістом жирів, а також вуглеводні продукти (як хліб, картопля, макаронні вироби, рис і зерновий сніданок) при кожному прийомі їжі.

Оскільки така їжа «пожвавлює» і значно вивільняє цукор в організмі й оскільки контроль цукру, що міститься в крові - основна проблема при діабеті, керуючись здоровим глуздом, можна сказати, що загальноприйняті рекомендації стосовно харчування для діабетиків помилкові.

Так, упродовж певного часу щонайменше деякі практикуючі лікарі й окремі особи, хворі на діабет, утримуються від дієт із низьким умістом жиру, високо-вуглеводних дієт, що за традицією рекомендуються їм. Замість цього вони вибирають низько-вуглеводну дієту.

Я - один із таких практикуючих лікарів; і мій досвід низько-вуглеводної дієти вказує на те, що вона дуже ефективна для контролю вмісту цукру в крові та знижує необхідність вживати ліки. Інколи такі дієти повністю знімають потребу вживати ліки.

Але я виявив, що в медичному та науковому співтоваристві не дуже звертають увагу на очевидне й на особистий досвід людей. Усе, що їм потрібно - це наука. В цілому я відмітив, що для підходу, який розходиться із загальноприйнятою точкою зору, лікарі й учені вимагають наукового підтвердження. З іншого боку, до підходів, що вважаються вигідними, не пред'являються такі вимоги.

Я зацікавлено прочитав дослідження, опубліковане раніше цього місяця, в якому оцінювався вплив дієт з обмеженим умістом вуглеводів під час лікування діабету. Це дослідження систематизувало дані 13 самостійних досліджень, в яких низько-вуглеводні дієти протиставлялися високо-вуглеводним дієтам. Насправді, низько-вуглеводні дієти використовувалися в цих експериментах із різницею вмісту вуглеводів від 4% до 45%. Таким чином, тоді як одні люди споживали малу кількість вуглеводів, інші, навпаки, високу.

Отже, у ході цього дослідження було виявлено, що, порівнюючи з високо-вуглеводною дієтою, низько-вуглеводна дієта приводить до значного поліпшення в ряді вимірів, а саме: обмеження рівня глюкози в крові, рівні глікозольованого гемоглобіну 1с (який дає дані про контроль рівня цукру в крові більше двох-трьох місяців), і рівня небезпечного для здоров'я жиру крові, відомого як тригліцерид.

У цілому рівень цукру в крові впав на 15%, рівень глікозольованого гемоглобіну 1с знизився до 9,4%, а тригліцерид - на третину. Зауважте, деякі з дієт, що дали подібні результати, насправді були не тим, що деякі називають дієтою з обмеженим споживанням вуглеводів.

Як би там не було, результати говорять самі за себе. Автори цього дослідження дійшли висновку про недостатність даних для того, щоб рекомендувати дієти з обмеженим умістом вуглеводів. Вони також закликають проводити подальші дослідження, щоб підтвердити безпеку таких дієт. Якби результати були різні, і в ході даного дослідження було б виявлено, що високо-вуглеводні дієти були кращі, цікаво, стали б вони закликати до проведення подальших досліджень? На мою думку, ми всі знаємо відповідь.

Коли мова заходить про зміну догм у медицині, виявляється, що очевидних фактів недостатньо. Наукові знання також не допомагають.

Версія англійською

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...