• Стволові клітини - терапія майбутнього? Або про що попереджала сестричка Оленка

  • П'ятниця, 1 лютого 2008 року

Із запалення свічки Прометея, що дав вогонь людям, починаються засідання клубу «Гість - учений», де збираються великі уми петербурзької науки, щоб розповісти звичайному світові про свої нові відкриття та досягнення на благо людства. Одне з таких засідань у прес-центрі ІА Росбалт було присвячено темі «Лікування стволовими клітинами: правда й казки».

Словосполучення «стволові клітини» часто згадується останнім часом, але мало хто знає, що воно означає. Щось із сфери медицини, що допомагає виліковувати ще недавно невиліковне? Це так, але чому в назві статті питання?

Під такими ж заголовками публікує інформацію про стволові клітини, наприклад, французька преса. І недаремно: багато обнадійливих результатів, але не всі механізми й процеси ясні. Вітчизняні вчені давно ведуть серйозні дослідження, дуже делікатно застосовують нове лікування та не менш серйозно кажуть, що потрібно рухатися тільки крок за кроком.

Перше, про що повідомили вчені на зустрічі - з розряду сенсації: японські й американські фахівці зробили прорив у цитології, і тепер стало можливим отримувати стволові клітини зі шкіри. Це знімає серйозні морально-етичні проблеми, оскільки отримання цих кліток від ембріона людини - вельми делікатна проблема.

Тему представляли вчені: голова по науці Інституту цитології, академік РАН, Н. Н. Нікольський і керівники дослідницької компанії «Транс-Технологиї», яка вивчає та розробляє нові технології лікування. «Знання нових початкових матеріалів - запорука успіху», - відзначив Д. Полинцев, директор «Транс-Технологиї». Живий організм надзвичайно складний, дослідження «ін вітро» у лабораторії не завжди показують аналогічні результати в організмі.

Сьогодні людина підпадає під численні захворювання. Всі бажають одне одному й собі здоров'я, а як його досягти? Причини виникнення захворювань - дуже серйозна тема, щоб торкатися її побіжно (сьогодні з'являється все більше думок, що хвороба - це прояв пороків нашої моралі, аморальних учинків, тому деякі психологи рекомендують перед сном обдумувати свої дії протягом дня, щоб не повторювати поганого в майбутньому).

Як вважає сучасна медицина, хвороби проявляються в клітинах; уражені клітини відмирають, потрібне їх відтворення. Ліки не здатні це зробити. Вчені знайшли спосіб - у кров або вогнище хвороби вводять власні або донорські стволові клітини.

Що ж це? Стволові клітини - один із численних видів клітин людини. Сама назва з'явилася в Росії на початку XX століття. Слово «стволові» означає, що вони основні, базові, «будівельні». Всі клітини, окрім стволових, живуть обмежений час і не здатні ділиться. Ці другі й сприяють оновленню організму, продовженню його життя. Стволові клітини здатні відтворюватися безкінечно й перетворюватися на будь-яку іншу клітину (м'язів, мозку, крові, нервів, кісток або будь-яких органів). Стволові клітини мають три джерела - ембріони (на першому етапі запліднення), зародки, яких абортували, кров пуповини новонароджених і дорослі люди. «Найпривабливіший» - зародок, він цілком складається зі стволових клітин.

Нові методи лікування за допомогою стволових клітин розробляє багато наукових установ світу, включаючи петербурзьку компанію «Транс-Технологиї».

Живі системи надзвичайно складні. До того ж із віком стволових клітин стає все менше, тобто відновні процеси в організмі, в разі травм або хвороби, дуже утруднені. Створення «будівельних» матеріалів для трансплантації на основі стволових клітин - шлях відновлення пошкоджених тканин, тобто лікування. Проте підходити до цього слід украй обережно, вважають учені з «Транс-Технологиї».

При використанні чужих клітин існує серйозна проблема на генному рівні: є ризик, що їхній ген може повести себе непередбачливо в іншому організмі. Тому у світі зараз створюються банки стволових клітин для можливого використання самим донором. Це і робить вперше в Петербурзі організація «Транс-Технологиї».

У спеціально організованих приміщеннях у ємностях із рідким азотом при температурі мінус 197 градусів можуть багато років зберігатися власні клітини людини для використання їх у разі захворювання.

Уже встановлено, що завдяки клітинній терапії виліковується більше 50 видів смертельних захворювань, відновлюються функції пошкоджених органів. Російські вчені дуже ретельно проводять експериментальні дослідження. Тільки в разі успіху лабораторного етапу на тваринах, можна розпочинати роботу з людьми. Сьогодні проводяться тільки обмежені клінічні дослідження, що включають і лікування. В цьому випадку пацієнтів детально інформують про можливі наслідки й ускладнення, і лише в разі їхнього усвідомленого рішення вводяться стволові клітини.

Обмежені клінічні дослідження, що мали позитивний результат, було проведено в провідних петербурзьких медичних установах. Наголошується успішне лікування за допомогою стволових клітин серцевої недостатності. В ряді випадків, введення в кров стволових клітин замінило серйозні хірургічні втручання, включаючи пересадку серця. Грані результати отримано також у лікуванні травм кісток і шкірних порушень, наприклад, опіків. Відбувається нарощування кісткової тканини або шкіри на пошкоджених ділянках, успішно лікуються складні та уламчасті переломи. Перспективним є також лікування черепно-мозкових і хребетних травм.

Клітинну терапію почала застосовувати й до психічно хворих людей. Статистика відзначає, що більше 30 відсотків таких хворих вважають невиліковними. Проте перші експерименти із застосуванням стволових клітин дали для хворих, які страждають на розумову відсталість, позитивні результати: з'явилися осмислені дії, елементи самообслуговування, здатність до навчання.

Застосування стволових клітин у стоматології також може принести полегшення багатьом хворим. Відомо, що більше 60 % населення Росії страждає на пародонтоз. Використання стволових клітин у комплексному лікуванні з іншими методами вже дало обнадійливі результати.

Підбиваючи підсумки інформаційної зустрічі з провідними фахівцями медицини, нагадаємо про важливість розуміння, що панацея - поняття з роду ідеалів. Шквал реклами та привабливих новин про нові способи лікування, включаючи омолоджування за допомогою стволових клітин, бажано сприймати обережно. В російських народних казках - велика мудрість. Пам'ятаєте, про що попереджала сестричка Оленка братика Івасика?

Тетяна Серебрякова. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...