• Вітамінна недостатність пов'язана з діабетом

  • Понеділок, 28 січня 2008 року

Діабет є станом, що зазвичай характеризується підняттям рівня цукру (глюкози) у крові. Одна з проблем полягає у тому, що глюкоза може реагувати (через біохімічний процес, відомий як глікація) із тканинами в організмі, що може пошкодити ці тканини й призвести до ускладнень.

Недивно, що саме глікацію безпосередньо називають головною причиною тривалих проблем, пов'язаних із діабетом, включаючи пошкодження нерва, втрату зору та хворобу серця.

Виявлено, що у хворих на цукровий діабет недостатньо вітаміну B1. Таким хворим рекомендується лікування, використовуючи мультивітамін B.

Проте дослідження, опубліковане нещодавно в журналі «Діабетологія», виявило інший потенційний механізм, що викликає ускладнення при діабеті. Дослідники з Університету Ессекса у Колчестері виявили, що у хворих на діабет зазвичай спостерігається брак вітаміну B1 (тіаміну), та що у хворих на діабет 1-го й 2-го типу рівень вітаміну B1 у крові зменшився на три чверті.

Низький рівень вітаміну В1 пояснюється збільшенням утрати B1 через нирки. Вивід нирками (коефіцієнт речовини, що видаляється з організму) вітаміну В1 у 24 рази перевищує норму у хворих на діабет 1-го типу та у 16 разів перевищує норму у хворих на діабет 2-го типу.

Значення цього дослідження не є другорядним, оскільки брак вітаміну B1 може викликати цілий ряд симптомів, зокрема погіршення апетиту, втому, біль у м'язах, параліч рук і/або ніг, труднощі під час ходьби й серцеву недостатність. Значна частина цих проблем є добре відомими ускладненнями при діабеті.

Тепер необхідні подальші дослідження, які б показали, чи покращаться ці симптоми із прийняттям В1. Проте їх відсутність не вплине на мою пораду хворим на діабет щодо додаткового прийому цього вітаміну.

Одним із підходів тут може стати прийом добавки B-комплексу, що містить 20-25 міліграмів вітаміну B1. У такому комплексі, найвірогідніше, також міститиметься вітамін B6, що здатен зупиняти процес глікації. Цікаво, що вітамін B1, ймовірно, також має здатність перешкоджати глікації. Добавки В-комплексу також можуть містити такі поживні речовини, як B3 та біотин, що контролюють рівень цукру у крові.

Звичайно, для людей, охочих контролювати свій діабет та знизити ризик ускладнень, було б доцільно ввести дієту з низьким глікемічним індексом або низьким глікемічним навантаженням (low-Glycemic-index та low-Glycemic-load diet). Продукти, багаті на рафінований цукор та крохмалістичні вуглеводи, слід уживати у дуже обмеженій кількості. І, звичайно ж, також рекомендується фізична активність.

Посилання:

1. Thornalley PJ, et al.. «High prevalence of low plasma thiamine concentration in diabetes linked to а marker of vascular disease» («Поширеність низької концентрації тіаміну у плазмі при діабеті пов'язана із показником судинних захворювань»). Diabetologia. August 4, 2007.

Д-р Джон Бріффа, лондонський лікар, автор статей про здоров'я в галузі харчування й натуральної медицини.

Версія англійською

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...