• Канадські санкції здійснюють вплив на Бірму, де триває насильство

  • Четвер, 7 лютого 2008 року

«Правляча в Бірмі військова хунта безумовно відчуває тиск в результаті економічних і торгових санкцій з боку Канади, оскільки іноземні інвестиції гальмують відновлення демократії в країні», - говорить член канадського парламенту від лібералів Ларі Багнелл.

Всього лише через тиждень після місії із збору інформації на бірмансько-тайському кордоні, Багнелл, голова організації «Парламентські друзі Бірми», заявив, що бірманський народ хоче, щоб Канада продовжувала санкції. «Лідери бірманського опору були дуже раді санкціям», - сказав він. - «Це гарний шанс через схильність до змін, яку уповільнили китайські та сінгапурські інвестиції».

Проте він попереджає, що ситуація в країні набагато гірша, ніж світ це собі уявляє, тому що насильство по відношенню до етнічних меншин в сільських районах не отримує уваги з боку світових ЗМІ».

Тоді як Аун Сан Су Кій, лідер національної демократичної ліги, який минулого року отримав звання почесного громадянина Канади, залишається під домашнім арештом, головна перешкода для відновлення демократії - іноземні інвестиції, що підтримують військову хунту, - виходить ззовні.

Іноземні кошти, що фінансують заплановані міжнаціональні трубопроводи і величезні греблі на р. Салуїн та інших річках, є золотою жилою для диктатури. Це дозволяє купувати більше зброї «для подальшого придушення людей, проведення масових переселень, створення трудових таборів та інших порушень прав людини», - заявив Багнелл в новинному релізі.

Реліз дав зрозуміти, що всупереч думці міжнародного співтовариства, в Бірмі «насильство в місцях проживання етнічних меншин, яке включає згвалтування, примусову працю, страти без суду, відбувається щодня».

Тін Маун Хто, керівний директор «Канадських друзів Бірми» (CFOB) говорить, що вперше за десятиліття канадський політик відвідав регіон. Він погодився з поглядом Багнелла на ситуацію.

Немає ніяких ознак прогресу на політичному фронті

В очікуванні майбутнього візиту до Бірми Ібрагима Гамбрі, спеціального посланника генерального секретаря ООН, представники військової хунти провели зустріч з Аун Сан Су Києм, але це була «всього лише політична гра з метою затуманити ситуацію», - говорить Маун Хто. - «Нам невідомий зміст їхіх розмов».

Криза в Бірмі спалахнула у вересні минулого року, коли жорстоко були придушені демонстрації продемократичних активістів, серед яких була велика кількість буддійських ченців. Багато хто був побитий, підданий тортурам і поміщений у в'язницю. За гаданими даними, сотні чоловік були убиті.

«Мені відомо, що деякі ув'язнені дійсно були відпущені, але не як знак доброї волі, вони просто стали тягарем... Ніхто не знає, скільки людей числиться зниклими без вісти і де вони», - говорить Багнелл.

За словами Маун Хто, тоді як деякі активісти, що містилися в міських центрах ув'язнення були відпущені, багато хто пішов у підпілля, а що стосується утисків людей в сільських районах, то там не відбулося ніяких змін».

Міжнародне співтовариство і ООН минулої осені надіслали в Раду безпеки листа, який засуджує бірманський режим. Канада, у свою чергу, в грудні наклала відносно бірманської військової хунти найжорсткіші торгові та економічні санкції.

Максим Берньє, міністр закордонних справ, заявив, що економічні санкції Канади проти Бірми зараз є найжорсткішими в світі. «Ми вважаємо, що санкції є кращим засобом для чинення тиску на військову хунту», - говорить він.

За винятком експорту гуманітарних товарів до Бірми, сьогодні існує заборона на будь-який експорт та імпорт між Канадою і Бірмою. Активи бірманських підданих в Канаді заморожені, і існує заборона на фінансові послуги з боку Канади стосовно Бірми. Крім того, судна і літаки не мають права пришвартовуватися і приземлятися в Бірмі та Канаді. Також існує заборона на експорт технічних даних і нові інвестиції.

Тоді як обсяг торгівлі між Бірмою і Канадою впав з 47 мільйонів доларів в 2002 р. до всього лише 8,5 мільйонів у минулому, 17 компаній як і раніше роблять інвестиції і мають прямі або непрямі ділові стосунки з Бірмою, - говорить Маун Хто.

«Ми цілком задоволені санкціями канадського уряду, проте існує безліч лазівок, і санкції не розповсюджуються на вже існуючі інвестиції, які як і раніше обширні».

Сайти CFOB і МЗС наводять списки багатьох канадських компаній, які як і раніше займаються бізнесом в Бірмі, але значно менше відомий факт інвестицій програми канадського пенсійного фонду в неканадські компанії в Бірмі і внесків з боку канадських університетів. «Уряд повинен робити з цим що-небудь», - говорить Маун Хто.

«Ми лобіюємо уряд, щоб перекрити й ці інвестиції», - повідомив Багнелл, додаючи, що операції «Ivanhoe Mining» вже закриті в Бірмі. За його словами, бірманський народ хоче, щоб ООН доклала зусилля для проведення діалогу між хунтою і Аун Сан Су Києм. Бірманська опозиція також чекає «конкретнішої підтримки від Асоціації держав Південно-східної Азії і країн регіону».

Він сказав, що багато чого відкрив за час своєї поїздки, «тому я міг говорити з людьми по суті і з'ясувати конкретні речі, ставлячи різним групам одні й ті ж запитання. Велике значення має послідовність, і він упевнений в курсі подій і дій, які слід зробити.

Що стосується сусідніх країн, то Багнелл приводить як приклад Індію, де багато неурядових організацій підтримують продемократичні групи в Бірмі, і цей широкий тиск на індійський уряд може бути ефективним.

Оскільки інформація про насильство з'являється в міжнародних ЗМІ, Китай, що підтримує військову хунту, також зіткнеться з міжнародним осудом і тиском», - говорить він.

«Я збираюся скликати зустріч «Парламентських друзів Бірми» (PFOB), щоб обговорити різні пропозиції бірманського народу і його організацій щодо того, що ми ще можемо зробити для надання допомоги по виходу з цієї трагічної ситуації».

«Ціле покоління молодих людей в Бірмі зараз активно протистоїть військовій хунті, яку вони не обирали, і це дуже обнадіює», - додає Багнелл.

PFOB - безпартійна група, що не є парламентським комітетом, яка складається з 35 членів, включаючи сенаторів і членів парламенту (і об'єднаних членів, яким необхідне запрошення) і висуває вимогу підтримати демократичний рух Бірми.

Шарда Вайдінат. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...