ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Виявлено нові механізми регулювання кров’яного тиску

Велика Епоха
Одним із найбільш поширених і, тим самим, небезпечних захворювань сучасного світу є гіпертонія. Протягом багатьох років серцево-судинні захворювання представляють основні причини смертності в багатьох країнах.

Клітини імунної системи (макрофаги) мають здатність до розпізнавання високого рівня Na в шкірі. Фото: JONATHAN NACKSTRAND / AFP / Getty Images
Клітини імунної системи (макрофаги) мають здатність до розпізнавання високого рівня Na в шкірі. Фото: JONATHAN NACKSTRAND / AFP / Getty Images
Причиною більшої частини серцево-судинних захворювань є підвищений кров’яний тиск. Відомо, що надмірне вживання солі підвищує ризик його виникнення. Однак на розвиток гіпертонії впливають й інші причини. Відшукання цих причин є ключовим в пошуку відповідей на питання про попередження виникнення гіпертонії.

Чергове дослідження було проведене вченими з Університету Вандербільта. Для здоров’я важливим є баланс води та солі в організмі. Нирки регулюють об’єм крові, визначаючи тим самим обсяг затриманої і виведеної з організму води. Тим не менш, в дослідженні було встановлено, що шкіра й імунна система також відіграють важливу роль у водно-сольовому балансі.

Баланс Na в організмі регулюється не тільки нирками: його концентрація у сполучній тканині шкіри (де він зберігається) може бути вище, ніж у крові.

Клітини імунної системи (макрофаги) мають здатність до розпізнавання високого рівня Na в шкірі. Макрофаги активують ген, відповідальний за виділення в шкіру в значній кількості судинного ендотеліального фактора росту, який відповідає за ріст лімфатичних судин. По лімфатичних судинах відбувається перенесення Na і рідини. Великі обсяги фактора, що виділяється, можуть призвести до того, що судини будуть сильніше вростати в шкіру, щоб переносити (транспортувати) якомога більше Na.

Проведений експеримент показав, що блокування цього механізму може привести до розвитку гіпертонії. Також було виявлено, що в шкірі гіпертоніків міститься значна кількість солі.

За висновками вчених, імунні клітини здатні регулювати баланс солі і кров’яний тиск.