• Вчені: генетична зумовленість наркотичної залежності

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Четвер, 23 лютого 2012 року

Загальною рисою як наркозалежних людей та їх найближчих родичів є патологічна структура «центру самоконтролю» у великих півкулях мозку. Такий висновок зробили британські нейрофізіологи в своїй статті, опублікованій в журналі Science.

Одним з явних ознак наркотичної залежності називають втрату усвідомленого контролю над своїми діями: такі люди практично не здатні усвідомити наслідків своїх дій і не можуть довготривало зосереджуватися на одній меті.

На думку нейрофізіологів, у більшості людей схильність до вживання наркотиків можна пояснити механізмом пристрою і функціонування особливої зони всередині великих півкуль мозку, так званого «центру самоконтролю».

Командою британських вчених під керівництвом Карен Ерше (Кембриджський університет), були виявлені аномалії в центрі самоконтролю як у самих наркозалежних, так й їх здорових братів і сестер. Добровольці були поділені на 2 групи. У першій були наркозалежні та їх родичі, а в другій — здорові.

Нейрофізіологи за допомогою комп’ютерної томографії вивчили структури центру самоконтролю та інших частин великих півкуль мозку. Далі добровольцям запропонували пройти тест на самоконтроль: за допомогою джойстика було необхідно натиснути на кнопку в момент, коли на дисплеї з’являлася стрілка, що вказує вліво або вправо. Час від часу при появі стрілки було чути звуковий сигнал, що забороняв натискати кнопку.

У більшості випадків наркозалежні не здатні контролювати себе і, не звертаючи уваги на звуки, натискали на кнопку.

Результати показали, що наркозалежні та їх родичі в порівнянні з людьми з контрольної групи, погано справлялися з цим тестом: недолік самоконтролю у цих людей виник не внаслідок постійного вживання наркотиків, а був генетично обумовлений.

При пошуку відмінностей в пристрої мозку у наркозалежних та їхніх родичів були виявлені аномалії в структурі смугастого тіла і передньої кори мозку, в тих його ділянках, де знаходиться велика частина ланцюжків нейронів, які беруть участь в роботі «центру самоконтролю».

Також було встановлено, що у наркозалежних людей, зони, що відповідають за оцінку важливості об’єкта чи явища, або реакцію на зміну умов середовища, були значно меншими. Це може бути причиною схильності таких людей до імпульсивних вчинків і складності до гнучкої реакції на зовнішні обставини.

Карен Ерше каже, що подальші дослідження в цьому напрямку можуть визначити інші причини, що зумовлюють залежність від наркотиків.

За матеріалами зарубіжної преси

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...