• Засновник сайту тибетської культури засуджений до 15 років тюрми

  • Понеділок, 30 листопада 2009 року
Засновник сайту Chomei (Масляна лампа), що присвячений тибетській мові і культурі, співробітник відділу охорони навколишнього середовища влади повіту Мачу тибетського автономного округу (ТАО) Ганьнань провінції Ганьсу, Кунчок Цепхел (Kunchok Tsephel Gopey Tsang), засуджений до 15 років в'язниці за звинуваченням у розкритті державних таємниць. Його осуд, за даними Міжнародної кампанії за Тибет (International Campaign for Tibet), пов'язаний з контентом сайту спрямованого на збереження тибетської культури і поширення інформації про тибетські протести навесні 2008 року.

Ця новина прийшла саме в той момент, коли на зустрічі з китайською молоддю в Шанхаї 16 листопада президент Сполучених Штатів Барак Обама підкреслив: «Ми віримо, що свобода вираження поглядів та віросповідання, право на вільний доступ до інформації та участь у політичному житті - універсальні загальнолюдські права. Вони повинні бути доступні всім, у тому числі представникам етнічних і релігійних меншин».

39-річного Кунчок Цепхел був заарештований вранці 26 лютого . У нього забрали комп'ютер, камеру і мобільний телефон. Члени сім'ї не мали в своєму розпорядженні відомостей про його місцезнаходження, поки не були викликані 12 листопада в суд середнього ступеня ТАО  Ганьнань (Канлхо) провінції Ганьсу для оголошення вердикту, винесеного в результаті закритого засідання.

У 2005 році у співпраці з молодим тибетським поетом, відомим як Кьябчен Дедрол (Kyab-chen De-drol), Цепхел почав роботу над сайтом, що присвячувався тибетському мистецтву і літературі. На волі у нього залишилися хвора донька та дружина, яка також працює в державному закладі.

«Його сім'я провела дев'ять місяців у напруженому очікуванні після того, як Кунчок в лютому ц.р. зник. Тепер вони ще більш засмучені вироком на такий довгий термін. Оскільки саме звинувачення відносяться до державної таємниці, родицам навіть невідомо, за що він засуджений на 15 років, йому також було відмовлено в доступі до адвоката», - сказав 16 листопада, близький друг засужденного.

Кунчок Цепхел народився в 1970 році в родині скотарів повіту Мачу. Він вивчав тибетську і китайську мови в школі першого та середнього ступеня селища Ньїл-ра та повіту Мачу. У 1989 році він відправився до Індії, де вступив у засновану Урядом Тибету у вигнанні старшу школу Suja / Bir в 75 км від Дхарамсали, де протягом трьох років вивчав тибетську та англійську мови. Завершивши навчання, він у 1994-му повернувся до Тибету.

У 1996 році він вивчав англійську і китайську мови в Центральному університеті етнічних меншин у Пекіні, а в 1997-1999 роках продовжив вивчення англійської в Північно-Західному університеті етнічних меншин у Ланьчжоу. Через два роки Цепхел зайнявся викладацькою діяльністю, зокрема, у 2004 році був прийнятий в тибетську етнічну середню школу повіту Мачу викладачем тибетської та англійської мов. Після 8 років успішної викладацької діяльності з 2007-го працював у відділі охорони навколишнього середовища Мачу.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...