• Від кого захищає своє свято китайська компартія?

  • Лянь Хуа | Велика Епоха
    П'ятниця, 2 жовтня 2009 року
Китай. Вчора китайська компартія відзначала 60 років свого правління. Незважаючи на те, що свято офіційно називається «державним національним», жителям Пекіна, де проходили основні «святкування», важко було розділити радість уряду і поринути у святкову атмосферу, оскільки було наказано «сидіти вдома і дивитися телевізор».

1 жовтня о 10 годині ранку в китайській столиці почався військовий парад, який тривав 66 хвилин, після чого пройшли інші заходи, присвячені 60-річчю правління компартії.

Цього дня в Пекіні на підтримки порядку було мобілізовано 1,4 млн поліцейських, військових, співробітників спецназу і дружинників-добровольців. За деякими даними, охорона і оточення в столиці було більше, ніж у минулому році під час Олімпіади, а кількість задіяних у цьому людей в два рази перевищило охорону аналогічних урочистостей 10 років тому під час 50-річчя КНР.

У місті перекрито практично всі головні дороги і вулиці. На кожному перехресті, крім посилених нарядів озброєної поліції, встановлені мінімум дві камери спостереження. Закритий міжнародний пекінський аеропорт, закрито також і повітряний простір над Пекіном. На дахах будинків, розташованих в районі проведення заходів, розташувалися снайпери. Метрополітен працює з перебоями. Були взяті під контроль навіть голуби, яким заборонили вільно літати 1 жовтня, тому що влада побоюється, що «ворожі елементи» можуть використати цих птахів, прив'язавши до них вибухові пристрої.

Напередодні свята в більшості столичних супермаркетах було заборонено продавати колючі предмети. В період з 30 вересня по 2 жовтня закриті всі магазини, забігайлівки й офіси, розташовані на центральних вулицях. Жителів попередили, щоб вони не виходили в цей день на вулицю і «дивилися урочистості по телевізору», а також, щоб завчасно запаслися продуктами і всім необхідним. Навіть погоду влада взяла під контроль. Деякі китайські ЗМІ повідомили, що вже з першої години ночі 20 літаків почали виконувати своє завдання, щоб під час свята «не пролилося жодної краплі» дощу.

Можливо, здійснивши такі надзвичайні заходів безпеки влада вчинила правильно, оскільки її головним завданням у цей день є продемонструвати світові «стабільність, гармонію і розвиток», які «принесла країні влада компартії». У своїй промові під час параду Ху Цзіньтао підкреслив, що «соціалізм є єдиним вірним шляхом розвитку для Китаю».

Без утоми заявляючи про досягнення «стабільного і гармонійного суспільства», верхівка компартії прекрасно бачить, що зараз влада партії хитка як ніколи в історії. У країні постійно посилюються і збільшуються акції народного протесту, загострюються міжнаціональні конфлікти, зростає безробіття, і все це прямо пов'язане з політикою правлячого режиму.

Саме тому партійне керівництво так сильно стурбоване тим, що представники «вдячного» партії «щасливого» китайського народу, можуть якою-небудь витівкою зіпсувати образ «великої, світлої і правильної» партії.

Завбачливе керівництво Пекіна задовго до заходів вивезло зі столиці або узяла під суворий контроль усі «нестабільні елементи» в особі правозахисників, апелянтів, дисидентів та інших громадян, які не бояться відкрито висловлювати думки, що відрізняються від партійної пропаганди. Подібні чистки були проведені і в інших великих містах, де цих людей посадили під домашній арешт, відрізавши їм зв'язок із зовнішнім світом.

Більшість з опитаних нашими кореспондентами пекінців не вітають ці заходи, нарікаючи на те, що, так зване "свято", не тільки собою не приносить їм радісного святкового настрою, а й навпаки дав їм масу незручностей. Численні засуджують владу за великі розтрати грошей на «непотрібні політичні заходи», в той час як в країні багато фінансових та економічних проблем які потребують значних грошових коштів.

Деякі західні аналітики давно задаються питанням: «Скільки ще протримається влада компартії в Китаї?»

Як видно з історії, тоталітарні режими розпадаються, і ця форма управління державою поступово відсіюється, як неефективна. У сучасному суспільстві з мисленням і рівнем моральності нинішніх людей, будь-яка тоталітарна влада навпаки породжує одні численні проблеми. На прикладі Китаю дуже добре видно, що владу мають чиновники, за якими немає нагляду з боку народу та ЗМІ, як це відбувається в західних країнах, що не підкоряються законам і приносять країні більше шкоди, ніж користі. У результаті в країні процвітає корупція, від якої страждає, як завжди, простий народ.

Розпаду китайської компартії не уникнути, питання тільки в часі.

 
 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...