• Китайські юристи: звинувачення у «підриві державної влади» суперечить Конституції країни

  • Середа, 25 листопада 2009 року

Китай. Після засудження чергового правозахисника на тривалий термін ув’язнення, китайські юристи висловилися за скасування статті Кримінального кодексу «підрив державної влади» через те, що вона «суперечить Конституції КНР».

Саме за цією статтею 16 жовтня до 10 років ув’язнення був засуджений правозахисник, доцент Нанкінського педагогічного університету, представник голови китайської Нової народної партії, член китайського демократичного союзу Го Чуань.

Китайський правознавець, професор Чжань Цзанін, вважає, що судовий процес у звинуваченні Го Чуань є порушенням китайської Конституції.

Відомий адвокат Мо Шаопінь також заявив, що юридична спільнота ставить під сумнів цей вирок. Адвокати вважають, що саме формулювання обвинувачення - «підрив державної влади» - суперечить Конституції і має бути скасоване, повідомляє радіо Sound Of Hope.

Професор Чжань Цзянінь в інтерв'ю кореспондентові радіо сказав: «З точки зору закону Го Чуань невинний. Хіба китайська Конституція не гарантує громадянам право на свободу слова і свободу зборів? Таким чином, цей вирок є незаконним».

Чжань також підкреслив, що неправомірно обґрунтовувати вирок тим, що виступати проти компартії - значить виступати проти держави. «Коли уряд Гоміньдану 70 років тому звинувачував у підриві державної влади одного з перших лідерів компартії Ченя Дусю, компартія відкинула це формулювання. А тепер вона сама використовує її для переслідування дисидентів. Я ніде не бачив чітких роз'яснень того, що це за злочин - підрив державної влади», - говорить Чжань.

Аадвокат у кримінальних справах Мо Шаопінь зазначив, що в колах юристів увесь час обговорюється питання про те, чи правильно використовувати таке формулювання обвинувачення у судових документах і чи не суперечить воно конституційному праву на свободу слова і свободу зборів.

«У статті 165 Кримінального кодексу КНР йдеться про передбачуваний злочин - підрив державної влади, але як же тоді бути з конституційним правом на свободу слова? Адвокати повідомили, що положення Кримінального кодексу “підрив державної влади” суперечить Конституції і має бути скасовано. Той, хто хоче заснувати нову політичну партію, має на це повне право - право на свободу зборів, що обумовлене в Конституції», - говорить Мо.

За словами професора Чжан, адвокати Го Цюань, Сі Вейцзянь і Го Ляньху, у заяві докладно пояснили, чому так званий «підрив державної влади» не є злочином, і їх аргументи були «ясними і прямими».

«Що таке держава? - Запитує адвокат Чжан. - Держава - це народ, це земля. Насправді, вона не може бути підірвана. Державу можна порівняти з власником величезного маєтку. Чим є керівна партія? Її можна порівняти з організацією, яка обслуговує маєток. Якщо партія працює погано, власник може поміняти її на іншу. Тому, звинувачення в підриві державної влади у випадку з Го Чуань абсолютно безпідставне».

За останнє десятиліття список китайських громадян, звинувачених комуністичним режимом у підбурюванні до “підриву державної влади”, дуже збільшився. І все ж, завжди були і є юристи, які пишуть колективні листи чиновникам, вимагаючи скасувати цю статтю Кримінального кодексу.

Нагадаємо, Го Чуань, 1968 року народження, працював секретарем комітету економічних реформ міста Нанкіна, суддівським чиновником в міському народному суді середнього рангу, а потім доцентом у педагогічному університеті. З листопада 2007 року він почав писати відкриті листи керівникам уряду, в яких висловлював пропозиції щодо створення багатопартійної системи, реформування процесу виборів і т.д. Через місяць після першого листа, його змістили з посади викладача на посаду бібліотекаря, а також провели вдома обшук і кілька разів викликали до органів безпеки для «бесід».

Го продовжував писати свої статті і поширювати їх по мережі Інтернет. Згодом його звільнили з університету. У листопаді 2008 року його заарештували за звинуваченням у «спробі повалення державної влади». В обвинувальному висновку, представленому в суді, йдеться, що Го опублікував в Інтернеті більш 300 статей, в яких пропагував демократичні погляди, а також закликав народ розпочати «синій рух».

Полезный ресурс: arzinger.ua.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...