• Мешканці Гонконгу провели ходу на згадку про криваві події «4 червня» 1989 року в Китаї (фотоогляд)

  • Вівторок, 3 червня 2008 року
Велика хода за участі близько тисячі чоловік, присвячена пам'яті загиблих студентів під час кривавої розправи на площі Тяньаньмень 4 червня 1989 р., а також загиблих під час землетрусу в провінції Сичуані, пройшла в Гонконзі 31 травня. Учасники ходи йшли мовчазним маршем, виражаючи скорботу за загиблими.

Хода проходила під девізом, який формою нагадує олімпійський: «Єдині права людини, єдиний світ, єдина мрія, реабілітувати "4 червня"». Учасники ходи в чорному одязі йшли мовчки, тільки з динаміків лунали демократичні пісні, що виражають біль за загиблими під час стихійного лиха, а також гнів із приводу того, що це лихо було частково створене людьми.

У ході взяло участь багато гонконзької молоді, яка, живучи у вільній країні, знає всю правду про ті події, які відбулися 19 років тому на площі Тяньаньмень. Проте в континентальному Китаї дуже багато представників молодого покоління, що виросли під владою і строгим контролем компартії, зовсім нічого не знають про ці події. У китайських підручниках історії нічого не сказано про це, а їхні батьки для безпеки своїх дітей бояться розповідати їм про це.

Приблизно о 15 годині колона підійшла до будівлі уряду, де був проведений мітинг.

Відомий автор багатьох статей сінгапурської газети «Ганься шибао» пан Чен Сян, що взяв участь у ході, у своєму виступі сказав, що своєю участю в цьому заході він допомагає Китаю просунутися вперед у бік демократії, свободи і законного управління.

Редактор китайського сайта «Сподівання народу; сайт простих людей» пан Лі Те, який приїхав до Гонконгу з континентального Китаю спеціально для участі в цій ході, сказав: «Скільки б грошей не жертвували (на допомогу постраждалим від землетрусу), це все одно обмежена і дуже не достатня сума, але якщо просунути в Китаї демократичні процеси, то це дійсно дуже сильно допоможе китайському народові».

Один з організаторів ходи пан Си Тухуа також виступив із промовою, розповівши, що те, що сталося в провінції Сичуані, це не лише стихійне лихо, але і лихо, викликане людьми. Після цього він розповів про неякісні споруди, під уламками яких загинуло багато школярів. Про те, як він бачив батьків із портретами своїх загиблих дітей, які сиділи на обвалищах школи, а перед ними був плакат із написом «Стихійне лихо невідворотне, але те, що сталося з вини людей, викликає гнів».

На закінчення своєї промови пан Си сказав: «Сьогодні учасників ходи не багато, але ця кількість дуже значуща! Що я маю на увазі? Всього учасників 990 чоловік, це більш ніж 888 (день, рік і місяць початку Олімпіади)».

Після закінчення ходи, кілька чоловік, включаючи і члена законодавчих зборів пана Ляна Госюна, піднесли до китайського представництва в Гонконзі велику червону труну з написом «Погана слава про жорстокий уряд передаватиметься вік у вік». Потім вони символічно спалили макет неякісно побудованої школи провінції Сичуань, після чого всі розійшлися.


Лін І. Велика Епоха
Підписатися:

Коментарі