• Юридичне задзеркалля Китаю: перешкоди в діяльності адвокатів

  • Четвер, 21 жовтня 2010 року

Китай. Співробітники органів громадської безпеки, прокуратури і судів використовують різні способи перешкод адвокатам у захисті послідовників Фалуньгун - практикуючих за популярною школою цигун, яких переслідує правлячий режим в Китайській Народній Республіці.

Шантаж, затримання, побиття і т.д. з метою змусити адвокатів відмовитися від захисту своїх клієнтів, вже стало звичним явищем у правовому секторі КНР. На підставі конкретних прикладів сайт Minghui систематизував та опублікував вісім методів порушення права на захист з боку китайських судів та правоохоронних органів.

Спосіб перешкод 1: Погрози і залякування членів сімей з метою змусити їх відмовитися від адвокатів

Зазвичай ця тактика використовується, коли влада має справу зі старшим поколінням.

- Коли було слухання у судовій справі послідовниці Фалуньгун Е Цяомін, її син найняв адвоката. Дізнавшись про це, влада скасувала засідання, та забрали у відділок її сина. Під тиском і погрозами молода людина підписала документи про відмову від послуг адвоката.

- Мати Цзяна Бо, якого також затримали за практику Фалуньгун пішла до начальника «Офісу-610», Бі Шуцін, щоб попросити його дозволити їй зустрітися із сином. Бі Шуцін пригрозив їй: «Якщо ви не відмовитеся від адвоката, якого найняли, то ми арештуємо і вашу невістку». Злякавшись, жінка написала листа-гарантую, що вона відмовляється від адвоката, і не найме його в майбутньому.

- Після того, як правоохоронці незаконно затримала послідовників Фалуньгун Лю Цзінлу і його дружину Сунь Лісян, члени їх сім'ї направили запит до прокуратури. Чиновник у їхній справі сказав: «Вони точно отримають по десять років, якщо ви запросите адвоката з Пекіна. Якщо ви хочете, щоб їх звільнили, то найміть місцевого адвоката, - і продовжив, - все буде розглянуто, як тільки ви відмовитесь від адвоката з Пекіна».

Це пов'язано з тим, що місцеві поліцейські чиновники більше всього побоюються саме пекінських адвокатів, оскільки дії місцевих адвокатів вони повністю контролюють.

Спосіб перешкод 2: Змусити адвокатів відмовитися від ведення справи

- Наприкінці 2008 року суддя Сунь Цзяньбо з м. Чанчунь, провінції Цзілінь, подзвонив сім'ї Гао Шуюй і повідомив про майбутнє судове слуханні призначене на 6 січня 2009 р. На той момент Гао, який був заарештований за практику Фалуньгун, знаходився в ув'язненні вже рік. Як тільки суддя дізнався, що родина Гао найняла адвоката, він почав створювати різні перешкоди у розгляді справи.

Спочатку він не дозволив адвокату зробити копії документів у справі й оголосив, що слухання у справі відкладено до лютого 2010 року. Коли сім'я Гао попросила адвоката провести розслідування у справі, то судові чиновники збрехали адвокату, сказавши, що справа знаходиться в прокуратурі округу. Коли адвокат пішов до прокуратури, там йому відповіли, що давно віддали документи до окружного суду. На клопотання адвоката про додатковий час, суддя Сунь сказав: «Повертайтеся і чекайте. Ми дамо вам знати до початку слухання».

Коли адвокат зрозумів, що зустрівся з сильними перешкодами у справі, до того ж із тиском від судового бюро, яке вимагало розірвати контракт, то, зрештою, він розірвав договір. Пізніше суд оповістив сім'ю Гао, що слухання по справі пройде в призначений день, що не дало їм достатнього часу для пошуку нового адвоката. Таким чином, суддя успішно усунув всі «проблеми» у справі Гао Шуюй.

- 7 січня 2010 р. послідовник Фалуньгун Гуо Сяоцзюнь, викладач інформатики в Шанхайському університеті Цзяотун, був незаконно арештований та допитаний із застосуванням тортур. Коли в суді стало відомо, що сім'я найняла для захисту трьох адвокатів, то чиновники зробили величезний тиск на кожного адвоката, і всі троє відмовилися від захисту.

Спосіб перешкод 3: Відкрите перешкоджання адвокатам у їхній діяльності

У випадках, коли суду не вдавалося змусити адвоката розірвати контракт, чиновники використовували різні способи, щоб тримати адвоката подалі від процесу і не дозволити йому з'явитися на суді.

- Так у травні 2009 року окружний суд міста Харбіна провінції Хейлунцзян отримав справу від місцевої прокуратури стосовно послідовника Фалуньгун Лі Чжигана. Справа була направлена судді Сун Ченчжану. Він навмисне створював різні перешкоди двом адвокатам, щоб не дати їм прочитати або ксерокопіювати документи у цій справі. Він запереч, що коли-небудь бачив документи у справі, говорив, що справа дуже чутлива, і йому необхідно отримати дозвіл у керівництва. Він також говорив, що у нього немає часу, що було відключено електрику і т.д. і т.п. Коли адвокати попросили суд про співпрацю, суддя Сун ухилився, сказавши: «Я щойно прочитав документи у справі і виявив, що Лі Чжиган відмовився наймати адвоката, але зараз ви прийшли і захищаєте його. Якщо суд дозволить вам зняти копії з документів або захищати його, то ми порушимо права Лі Чжигана»!

Адвокати вказали судді, що мати Лі Чжигана найняла їх з його згоди. Команда захисту сказала судді, що вони зробили записи під час зустрічей і бесід із Лі Чжиганем, і він підписав їх. Вони також нагадали судді, що у них є право доступу до матеріалів справи і зняття ксерокопій з документів згідно з кримінально-процесуальним законодавством. На що отримали відповідь судді: «Ви адвокати? Ви можете зрозуміти, що я сказав? Якщо ви не можете зрозуміти, то як ви можете бути адвокатами? Мені неважливо, що сталося при вашій зустрічі або які у вас повноваження, але коли ми запитували Лі Чжигана, то він сказав, що не буде наймати адвокатів. Ми будемо слідувати нашим протоколами, а не вашим». Але коли адвокати надали докази, то суддя заявив, що він знову зустрінеться з Лі Чжиганем і запитає його особисто, що він має намір робити. Суддя просив прийти завтра, коли адвокати хотіли зняти копії з документів у справі.

- Суддя Сун Пейся із суду Цзямусі провінції Хейлунцзян просто заарештувала адвокатів та родичів підсудної послідовниці Фалуньгун Ма Дуо. Об 11 ранку 2 липня 2007 р. адвокат у супроводі членів сім'ї Ма приїхав на зустріч із суддею. Коли вони прибули, їх тут же оточила група агентів «Офісу-610» і поліцейських.

Правоохоронці схопили адвоката і потягли його в окрему кімнату в суді. Поліція заарештовувала членів сім'ї підсудної Ма, включаючи її мати та інших родичів. Після цього розпочався великий хаос. У такій плутанині суддя квапливо зачитала вирок щодо Ма, засудивши її до трьох років ув'язнення. А незабаром після цього суд також засудив її мати до трьох років ув'язнення. Мати і донька зараз утримуються у жіночій в'язниці в Хейлунцзян.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...