• Арештованого тайванця в Китаї підтримують парламентарії і правозахисники

  • Володимир Петров | Велика Епоха
    Середа, 4 липня 2012 року

За громадянина Тайваню Чжан Дінбана, якого минулого місяця таємно затримали в Китаї, заступилися парламентарії і правозахисники, закликаючи міжнародне співтовариство допомогти звільнити його.

Чжана, послідовника Фалуньгун, заарештували 18 червня на півдні Китаю, коли він збирався сісти на літак додому. Через тиждень китайські пропартійні ЗМІ повідомили, що його звинувачують у спробі перехоплення телесигналу з метою транслювати відеопрограми, що викривають переслідування духовної практики Фалуньгун у континентальному Китаї.

Рідні Чжана також почали міжнародну кампанію з його порятунку, сповістивши 39 іноземних посольств у Тайвані, правозахисників, місцевих політиків і чиновників.

Член міської ради Тайбея, столиці Тайваню, Лян Веньцзе сказав, що тайванці не сприймуть таке ставлення до своїх співвітчизників, і що це тільки посилить суперечності між двома сторонами, які розділені протокою.

«Ми не знаємо, чи є у Ма Інцзю [президента Тайваню] якесь конкретне рішення. Однак, судячи з подій за останні 10 років, щонайменше, було 12 випадків, коли тайванських послідовників Фалуньгун незаконно переслідували», — сказав Лян.

«Ми сподіваємося, що Ма зробить все від нього залежне, щоб врятувати Чжан Дінбана. Коли стоїть питання життя і смерті, це не можна залишати без уваги», — зазначив він.

В минулому за такі звинувачення китайська влада садила у в'язниці, катувала і вбивала.

Яскравим прикладом є втручання в телемовлення КНР у березні 2002 року. Тоді кілька послідовників Фалуньгун на північному сході Китаю вирішили перехопити телесигнали і транслювати програми, які викривають переслідування Фалуньгун, зокрема підлаштоване «самоспалення», організоване ініціатором придушення Цзян Цземінєм і його пособниками в кінці 2001 року.

Практики Фалуньгун використовували плоскогубці і DVD-програвачі, щоб розповісти жителям китайського міста Чанчунь правду про Фалуньгун.

Після того, як Цзян дізнався про трансляцію програм Фалуньгун, він наказав «убити всіх учасників», в місті був уведений військовий стан, а до кожного телевізійного стовпа приставили міліціонера. Близько 5 тисяч прихильників Фалуньгун заарештували, а всі три ініціатори перехоплення сигналу вже померли від тортур у в'язниці.

Фалуньгун містить кілька медитативних вправ, які, згідно з різними дослідженнями, благотворно впливають на здоров'я людини, і вчення, засноване на принципах істина, доброта і терпіння. У липні 1999 року Цзян одноосібно розв'язав великомасштабне переслідування, оскільки угледів у великій популярності загрозу для своєї влади.

Пекінський юрист Дун Цян'юн сказав, що дії Чжана правильні як з правової, так і з моральної точки зору.

«Було б абсолютно неприпустимо, якби його засудили чи вбили просто за спробу поширити правду», — сказав Дун.

«Під владою компартії китайці позбавлені права на свободу слова. Оскільки практиків Фалуньгун незаконно звинуватили і обмовили, у них не було іншого вибору, як перехопити телесигнал, щоб роз'яснити правду. Я думаю, що це абсолютно законно і правомірно», — сказав інший пекінський правозахисник Цзінь Гуанхун.

Чарльз Лі, американський громадянин і послідовник Фалуньгун, сказав, що саме перехоплення телесигналу не порушує китайського законодавства. «Насправді, цей вчинок захищений на законодавчому рівні, оскільки це справедливий вчинок», — пояснив він.

Лі був засуджений на три роки за подібні дії в 2003 році, коли перебував у Китаї. Проте перехоплення телесигналу він не скоював.

Лі сказав, що стаття 21 кримінального кодексу КНР передбачає, що якщо людина змушена зробити невідкладний вчинок, щоб запобігти прямій загрозі інтересам держави, суспільства, його особистій безпеці, або правам іншої людини, то він не повинен нести кримінальну відповідальність за такий вчинок.

Він каже, що послідовники Фалуньгун, можливо, змушені перехоплювати телесигнали, оскільки «безжалісне переслідування з боку китайської влади не залишає їм жодного шансу висловитися».

Американський парламентарій Дана Рорабакер сказав, що міжнародному співтовариству слід стежити за ситуацією Чжана, оскільки «його життя в небезпеці через те, що він намагався порушити монополію у сфері інформації, встановлену комуністичною диктатурою».

Вона сказала, що компартія Китаю боїться Фалуньгун, тому що «це щира і популярна практика, заснована на китайській традиційній культурі».

«Її [компартії] контроль над Китаєм дуже слабкий, і для утримання влади вона покладається на терор. Тому вона відповідає жорстоко, коли відчуває загрозу», — додав він.

Професор Тайваньського національного університету Чжан Цзіньхуа сказав, що сам факт викрадення Чжана обурює, бо так роблять тільки злочинці.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...