• Пекін запевняє, що розслідує сумнівну смерть дисидента

  • Володимир Петров | Велика Епоха
    Понеділок, 18 червня 2012 року
Протести в Гонконзі, що спалахнули після смерті правозахисника Лі Ван’яна. Фото: Philippe Lopez/AFP/GettyImages

Протести в Гонконзі, що спалахнули після смерті правозахисника Лі Ван’яна. Фото: Philippe Lopez/AFP/GettyImages

Услід за протестами, що спалахнули як у Китаї, так і за межами країни, які викликала загадкова смерть правозахисника Лі Ван’яна, китайський режим повідомив через гонконгські ЗМІ, що проведе розслідування його смерті.
Активіст Лі просидів у в’язниці більше двох десятків років після того, як спробував заснувати незалежний трудовий союз у своєму рідному місті Шаоян провінції Хунань у 1989 році під час студентського продемократичного руху.
6 червня дисидента виявили мертвим у лікарні, де він лікувався від діабету і серцевої недостатності. Чиновники заявили, що він учинив самогубство. Однак його родичі і друзі вважають, що суїцид був сфальсифікований, оскільки вони виявили, що тіло Лі висіло біля вікна, однак обидві ноги стояли на землі.
До того ж, сім’ї Лі важко вірити в те, що Лі зміг би зробити спробу самогубства, оскільки був сліпим і трохи глухим через багаторічні тортури, що зазнавав у в’язниці.
За тиждень до смерті, він дав інтерв’ю гонконгському телебаченню, у якому рішуче заявив, що до кінця боротиметься з правлінням комуністичної партії.
Минулого тижня багатотисячні протести спалахнули в Гонконгу, вимагаючи всебічного розслідування.
14 червня представник служби безпеки провінції Хунань через гонконгське державне новинне агентство заявив, що влада проведе розтин трупа і дослідить причини смерті Лі. Спікер також сказав, що результати розслідування оприлюднять.
Між тим, про випадок Лі Ван’яна ЗМІ континентального Китаю нічого не повідомляють.
Аналітики впевнені, що китайський режим намагається охолодити суспільне невдоволення напередодні візиту лідера компартії Ху Цзіньтао до Гонконгу 1 липня у зв’язку з 15-ю річницею повернення Гонконгу Китаю.
Лі Чук Янь, голова Гонконгського альянсу на підтримку демократичного руху Китаю, сказав, що розслідування, швидше за все, є способом перешкодити гонконгцям вийти на вулиці з протестами, критикуючи Ху.
Спроба впровадження владою в 2003 році в тексті Основного закону Гонконгу 23 статті «про підривну діяльність» викликала півмільйонну демонстрацію, оскільки гонконгці вважали, що вона обмежить політичну і релігійну свободу в цьому автономному районі, якою китайський режим так незадоволений. Тоді прийняття цієї статті відклали на невизначений час. Відтоді, щорічно проводяться великі демонстрації, хоча і менші за розмірами, ніж у 2003 році.
Лі назвав тактику китайської влади обманом, оскільки родичі і друзі активіста Лі все ще перебувають під тиском і стеженням.
Також незрозуміло, як китайська влада буде проводити розтин трупа, якщо, згідно з гонконгським Інформаційним центром за права людини і демократію, тіло Лі кремували 9 червня без згоди на це його родини.
Надійне джерело в управлінні внутрішніх справ провінції Хунань повідомило Великій Епосі, що начальник міліції міста Шаоян Чжао Люся є головним підозрюваним у смерті Лі. Міліціонер був активно залучений у переслідування студентів під час демократичного руху в червні 1989 року, а також правозахисників у Шаояні.
Правозахисник Пол Го, який проживає за межами Китаю, написав у Твіттері, що високопоставлені чиновники в Політико-юридичній комісії КНР — органі, подібному фашистському гестапо, — організували вбивство Лі, щоб не дати йому розмовляти з іноземними журналістами і зруйнувати надії гонконгців на реабілітацію жертв придушення студентів на площі Тяньаньмень у Пекіні в 1989 році.
Написання статті сприяли Анні У і Лю Сяочжень.
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...