• Китай: стурбованість станом здоров'я й побоювання у зв'язку із застосуванням тортур і жорстокого поводження

  • Четвер, 3 січня 2008 року
Китайська влада послалася на «війну з тероризмом» як виправдання жорстоких репресій стосовно етнічних уйгурів Сіньцзяну і відмові їм у правах людини.

За відомостями із джерел, які заслуговують на довіру, Аблікім Абдурехім, третій син уйгурської активістки Ребії Кадір, насилу впізнав своїх родичів під час 15-хвилинного побачення з ними 6 грудня.

Відтоді, як його позбавили свободи, він уже двічі впадав у кому і часто непритомніє. Як повідомлялося, китайська влада пояснює його підірване здоров'я серцевим захворюванням. За їхніми словами, стан його здоров'я погіршає, якщо він відмовиться «співробітничати з владою» і «визнати вину в кримінальному злочині». Тюремна адміністрація і далі жорстоко звертається з Аблікімом Абдурехімом і відмовляє йому в медичній допомозі, тим самим ставлячи під загрозу його життя.

З тієї пори, як його позбавили свободи в червні 2006 року, родичам уперше дозволили побачитися з ним. На цей час Аблікім Абдурехім утримується у в'язниці Бацзяху поблизу міста Урумчі - столиці Сіньцзян-Уйгурського автономного району (СУАР).

6 грудня рідним дозволили 40-хвилинне побачення також із братом Аблікіма, Алімом Абдурехімом. За наявними даними, співробітники в'язниці сказали їм, що той був згідливіший і признався в злочині. Amnesty International стурбована тим, що це «визнання», можливо, вибили під тортурами.

У квітні 2007 року Аблікіма Абдурехіма засудили до дев'яти років позбавлення волі, звинувативши в «організації та участі в розкольницькій діяльності». За повідомленнями китайських державних ЗМІ, на судовому процесі Аблікім Абдурехім визнав себе винним за всіма пунктами звинувачення. На думку Amnesty International, ці визнання були вибиті під тортурами. Як повідомлялося, під час судового розгляду Аблікіму Абдурехіму відмовили в можливості мати адвоката і не дозволили скористатися юридичною допомогою. Згідно з інформацією із джерел, що заслуговують на довіру, Аблікім отримав серйозні поранення в результаті побиття та іншого жорстокого поводження під вартою. Як повідомляли очевидці, 26 листопада 2006 року його винесли на носилках із Тяньшаньського ізолятора.

Влада почала цілеспрямовано переслідувати родичів Ребії Кадір відтоді, як вона стала в'язнем совісті, опинившись у в'язниці в 1999 році. Переслідування посилилися після її умовно-дострокового звільнення за станом здоров'я 17 березня 2005 року й виїзду з Китаю до США. За словами Ребії Кадір, перед звільненням її попередили, що якщо вона підтримуватиме зв'язок із представниками уйгурської общини і публічно висловлюватиметься на «незручні теми», її «підприємствам і дітям настане кінець». Двадцять сьомого листопада 2006 року, наступного дня після обрання Ребії Кадір на пост голови Всесвітнього конгресу уйгурів (ВКУ), суд засудив Аліма Абдурехіма та його брата Кахара Абдурехіма до штрафів розміром декілька мільйонів доларів США, а Аліма - до семи років позбавлення волі, звинувативши в ухиленні від сплати податків. Крім того, за наявними даними, на початку квітня китайська влада приступила до процедури оцінки й ліквідації сімейних підприємств Кадір. Як повідомлялося, Ребія Кадір неодноразово заперечувала, що здійснювала які-небудь правопорушення.

На думку Amnesty International, систематичні каральні заходи стосовно родичів Ребії Кадір за її правозахисну діяльність викликають серйозні сумніви в тому, що результати поліцейського розслідування заслуговують на довіру і що судовий процес був справедливим.

Китайська влада послалася на «війну з тероризмом» як виправдання жорстоких репресій стосовно етнічних уйгурів Сіньцзяну і відмові їм у правах людини. Уйгури - єдина відома в Китаї етнічна група, представників якої засуджують до вищої міри покарання і страчують за політичні злочини.

Рекомендації: Якнайскоріше направте звернення китайською, англійською або своєю рідною мовою:
- висловивши неослабну занепокоєність у зв'язку з повідомленнями про те, що Аблікіму Абдурехіму відмовили в необхідній медичній допомозі у зв'язку з пораненнями, отриманими в результаті тортур і жорстокого поводження в місцях позбавлення волі, і, закликавши владу потурбуватися про те, щоб йому негайно надали медичну допомогу;

- закликавши владу гарантувати, щоб Аблікіму, Аліму й Кахару Абдурехіму дали можливість оскаржити ухвалені нею вироки, скористатися допомогою адвоката на свій вибір і ознайомитися з матеріалами судової справи, а також, якщо вони вирішать оскаржити вирок, заслухати їхні справи з дотриманням справедливості судових процедур;

- закликавши владу провести повне, незалежне і неупереджене розслідування заяв про побиття Аблікіма й Аліма Абдурехіма і притягати до відповідальності винних;

- закликавши владу покласти край порушенням прав людини стосовно рідних Ребії Кадір, зокрема жорстокому поводженню під вартою, переслідуванням поліції та іншим обмеженням їхніх права вільно висловлювати думку.

Відправте повідомлення таким адресатам:
Прем'єр-міністрові
ВЕНЬ Цзябао Гоцзя Цзунлі
Prime Minister
WEN Jiabao Guojia Zongli
The State Council
9 Xihuangcheng Genbeijie
Beijingshi 100032, People's Republic of China
Факс: +86 10 65292345 (c/o Ministry of Communication)
Пошта: gazette@mail.gov.cn Ця адреса e-mail захищена від спам-ботів. Щоб побачити її, у Вас має бути включений Java-Script
Звернення: Ваша величність

Голові Народного уряду Сіньцзян-Уйгурського автономного району
Ісмаїлу ТІЛІВАЛЬДІ Чжусі
Chairman of the Xinjiang Uighur Autonomous Regional People's Government
Ismail TILIWALDI Zhuxi
Xinjiang Weiwuer Zizhiqu Renmin Zhengfu
2 Zhongshanlu
Wulumuqishi 830041, Xinjiang Weiwuer Zizhiqu, People's Republic of China
Пошта: master@xinjiang.gov.cn Ця адреса e-mail захищена від спам-ботів. Щоб побачити її, у Вас має бути включений Java-Script
Звернення: Пан голова

КОПІЇ ЗВЕРНЕННЯ ВІДПРАВТЕ:

Мерові Народного муніципалітету Урумчі
Шократу Закіру Шичжану
Mayor of Wulumuqi Municipal People's Government
Shokrat Zakir Shizhang
Wulumuqi Shizhengfu Bangongting
1316 Kelamayi Donglu
Wulumuqi Shi 830063, Xinjiang Weiwuer Zizhiqu, People's Republic of China
Факс: +86 991 4689654
Звернення: Пан мер

а також у дипломатичні представництва Китаю у своїй країні.

Будь ласка, відправте повідомлення негайно. Після 24 січня, перш ніж відправити лист, зв'яжіться з Міжнародним секретаріатом AI або Ресурсним центром.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...