ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Чудова матча: 7 переваг для здоров’я

Велика Епоха

Матча — це не просто корисна чашка чаю, її використовують у багатьох напрямках — від масок для обличчя до морозива — і вона багата на антиоксиданти.

Тонка матча (або усуча) легка та ароматна, з приємним трав’янистим запахом, що нагадує весняну зелень. (Benjamin Chasteen/Epoch Times)

Матча має довге і видатне минуле і вважається універсальним напоєм у світі чаю. Окрім історичного значення як частини японської чайної церемонії, його особливість полягає в тому, що, на відміну від більшості чаїв, які готуються шляхом заливання листя гарячою водою, тут листя подрібнюють на дрібний порошок і вживають цілими.

Спосіб вирощування та збору матчу також унікальний — використовуються лише молоді листочки чайної рослини (Camellia sinensis), а перед збором рослини перебувають у затінку приблизно місяць, щоб покращити смак і колір, а також підвищити вміст біологічно активних сполук, таких як теанін, кофеїн, хлорофіл і різноманітні катехіни. Потім молоде листя перемелюють на кам’яному млині, щоб отримати зелений порошок, який ми знаємо як матча.

Користь для мозку

Матча містить велику кількість сполук, які називаються катехінами — потужними антиоксидантами. Вони відповідають за багато корисних для здоров’я властивостей і профілактику та лікування деяких хронічних захворювань. Велика кількість досліджень свідчить про те, що зелений чай благотворно впливає на мозок, може прискорювати мислення, покращувати пам’ять і концентрацію уваги, підіймати настрій і навіть захищати від нейродегенеративних розладів, таких як хвороба Альцгеймера і Паркінсона.

В одному з досліджень, в якому вживали матчу як напій і як закуску, вивчали його вплив на настрій і когнітивні функції. Учасники виконували психологічні тести, які оцінювали увагу, обробку інформації, робочу та епізодичну пам’ять. Учасники, які вживали напої та батончики з матчу, продемонстрували значне покращення уваги та психомоторної швидкості порівняно з групою, яка приймала плацебо.

В іншому дослідженні оцінювалися результати вживання 2 грамів порошку зеленого чаю щодня протягом трьох місяців мешканцями будинків для людей похилого віку з когнітивною дисфункцією. Після трьох місяців споживання зеленого чаю в учасників значно покращилися показники когнітивних функцій.

Сприяє схудненню

Регулярне вживання матчу може прискорити метаболізм і допомогти ефективніше спалювати жир. Звичайно, не існує швидкого рецепта для втрати ваги, але додавання матчу до вашої програми схуднення може допомогти покращити результати.

Одне дослідження, опубліковане в Американському журналі клінічного харчування, продемонструвало, що матчу збільшує термогенез — швидкість, з якою організм спалює калорії. Матча також підтримує здорову втрату ваги, допомагаючи відчувати себе більш ситими, завдяки чому ви з'їдаєте менше.

В іншому дослідженні споживання зеленого чаю покращило втрату жиру у ділянці живота в дорослих з надмірною вагою та ожирінням.

Покращує здоров’я порожнини рота

Матчу покращує здоров’я порожнини рота, роблячи його чистішим і здоровішим. Близько 90% неприємного запаху спричиняють бактерії, що знаходяться у ротовій порожнині. Це відбувається через легкі сполуки сірки, що утворюються в роті. Поліфеноли, які містяться в чаї, мають антимікробну та дезодоруючу дію, що може допомогти у боротьбі з неприємним запахом.

В одному з досліджень, порівняно з жувальною гумкою, м’ятними цукерками та олією з насіння петрушки, зелений чай продемонстрував найбільш значне зменшення кількості газів у роті, які викликають неприємний запах. Антибактеріальні властивості зеленого чаю також допоможуть зменшити кількість бактерій у ротовій порожнині та зберегти її чистоту.

Зелені чаї, такі як матчу, здатні допомогти в боротьбі з карієсом. Вони запобігають накопиченню зубного нальоту і росту бактерій, зменшуючи утворенню карієсу і зберігаючи зуби міцними та здоровими.

Зміцнює імунну систему

Матча зміцнює імунну систему, допомагаючи обмежити вплив вірусів, бактерій та інших шкідливих мікроорганізмів. EGCG — це катехін і потужний антиоксидант, який ефективно бореться з бактеріями та вірусами.

Матча також містить значний перелік вітамінів і мінералів, необхідних для підтримки міцної імунної системи, який включає вітамін С і вітаміни В1 (тіамін), В2 (рибофлавін) і В3 (ніацин), магній, фтор, цинк, селен, хром, а також містить в 10 разів більше антиоксидантів, ніж інший зелений чай, що робить матчу супер підсилювачем імунітету!

Просіювання порошку матчу в Ippodo на Манхеттені. (Benjamin Chasteen/Epoch Times)

Користь для шкіри

Окрім того, що це смачний напій, матчу виявився корисним для шкіри. Його можна додавати до різних засобів по догляду за шкірою, щоб скористатися його цілющим впливом.

Катехіни, що містяться в матчі, є чудовими детоксикантами та виводять шкідливі вільні радикали, які можуть призвести до прискореного старіння.

Зелений чай покращує лікування акне, зменшуючи вироблення шкірного сала — маслянистої речовини, яку організм виробляє, щоб підтримувати шкіру зволоженою. Місцеве та пероральне вживання зеленого чаю також має захисний ефект від ультрафіолетового випромінювання сонця — основної причини оксидативного стресу та прискореного старіння. EGCG (знову той самий катехін) сприяє загоєнню ран і запобігає утворенню шрамів завдяки своїм протизапальним, антимікробним, ангіогенним (утворення нових кровоносних судин) та антифіброзним (зменшення росту фіброзної тканини) властивостям.

Холестерин

Дослідження показують, що регулярне вживання матчу не лише сприяє схудненню, але й допомагає підтримувати рівень холестерину в нормі. Встановлено, що як зелений, так і чорний чай природним чином знижують рівень холестерину. Проте, матчу містить набагато більше корисних антиоксидантів, які допомагають зменшити рівень холестерину ЛПНЩ, що може накопичуватися в артеріях і підвищувати ризик інсультів та серцевих нападів. Виявилося, що матчу містить в 10 разів більше антиоксидантів, біологічно активних компонентів і поліфенолів, ніж інші види зеленого чаю.

Дослідження показало, що екстракти зеленого чаю знижують рівень холестерину в плазмі крові в печінці та аорті кроликів, яких годували холестерином. В іншому експерименті на 936 здорових жінках у постменопаузі науковці хотіли перевірити ефективність та вплив екстракту зеленого чаю на рівень холестерину в крові. Жінок розділили на дві групи, одна з яких отримувала екстракт зеленого чаю, а інша — плацебо щодня протягом дванадцяти місяців. Результати свідчать, що у жінок, які приймали екстракт зеленого чаю, значно знизився рівень загального холестерину та холестерину ЛПНЩ, особливо у жінок з підвищеним рівнем загального холестерину на початку дослідження.

Покращує настрій, зменшує тривогу та депресію

L-теанін — це амінокислота, яка міститься в чайному листі, а зелений чай є його найпоширенішим джерелом. Вона відповідає за аромат чаю, зокрема є потужним антиоксидантом, має протизапальну, нейропротекторну та протиракову дію. L-теанін — ось чому вживання матчу (і всіх чаїв з рослини Camellia sinensis) сприяє розслабленню та зменшує стрес і тривогу.

Доведено, що високий вміст L-теаніну в матчі безпосередньо впливає на мозкову діяльність, збільшуючи альфа-мозкові хвилі, а це означає, що він розслабляє мозок, не викликаючи при цьому сонливості. З п’яти різних типів мозкових хвиль альфа-хвилі виникають, коли ми розслаблені, і зазвичай активуються під час роздумів або медитації. Дослідження показали, що альфа-хвилі мозку мають численні позитивні переваги, наприклад, зменшують депресію і тривожність.

Щоб дізнатися більше про переваги L-теаніну, ви можете прочитати статтю Epoch Times «L-теанін підвищує настрій, знижує тривожність і допомагає заснути».

Заключення

Перераховані вище переваги для здоров’я — це лише невелика частина всіх переваг матчу, які він може надати нашому тілу і духу. Чай займає особливе місце в житті японців, а чайна церемонія — це прекрасний ритуал.

Цікавість до матчу стрімко зростає, оскільки люди починають усвідомлювати переваги цього чудового японського чаю. За даними Business Insider, експорт матчу за межі Японії подвоївся за останнє десятиліття, а світовий ринок матчу, за попередніми оцінками, до 2027 року, перевищить 5,5 мільярдів доларів. Щоб дізнатися більше про те, що входить до складу смачного напою, ви можете переглянути це відео про фермера, який керує 180-річною чайною фермою в місті Удзі, Японія. Після його перегляду ваша чашка гарячого матчу, безсумнівно, буде ще смачніше.