ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Влада не хоче вирішувати проблеми в сфері свободи слова — експерт

Велика Епоха

Українська влада не визнає існування проблем у сфері свободи слова, і, відповідно, не має бажання їх вирішувати, вважає представник міжнародної правозахисної організації «Репортери без кордонів» Оксана Романюк. Так 15 листопада експерт прокоментувала національну доповідь, представлену 24 жовтня Україною в ООН.

Фото: tsn.ua
Фото: tsn.ua
Оксана Романюк стверджує, що насправді в Україні існує політична цензура, більше того, за останній рік ситуація зі свободою слова погіршується. Експерт посилається на те, що кілька тижнів тому шість редакторів інформаційного агентства УНІАН заявили про цензуру з боку керівництва.

«Їхня заява, до речі, стала першим офіційним доказом існування в Україні політичної цензури, а саме заборони на вживання в негативному контексті імені президента», — каже Оксана Романюк. Правозахисник навела й невтішні цифри: випадки побиття журналістів за останній рік почастішали в 2,5 рази, а цензура зросла на 30%.

«8 із 9 центральних телеканалів показують абсолютно вихолощені новини, в яких абсолютно відсутня будь-яка критика влади і замовчуються соціально важливі теми», — каже Оксана Романюк і стверджує, що такі дані підтверджують моніторинги, проведені багатьма українськими та закордонними організаціями.

Натомість у національній доповіді по правах людини в ООН йдеться про те, що перед виборами опозиційні партії в ефірі були представлені на 62% більше, ніж провладні. Оксана Романюк пояснює це тим, що статистику, подану в національному звіті складало держкомтелерадіо, і в ній до опозиційних партій віднесли і такі, які фактично опозиційними не були.

Загалом, висловлене правозахисником з «Репортерів без кордону» про ситуацію зі свободою слова в Україні різко відрізняється від представленого в національному звіті.

Дані, які озвучила в ООН Світлана Колишко, директор департаменту міжнародного права Мінюсту, набагато більш оптимістичні. Зокрема було сказано про досягнення в сфері доступу до публічної інформації, про те, що була створена міжвідомча група, яка слідкує за виконанням закону про свободу слова та захист прав журналістів, а також про підтримку іноземних спостерігачів у передвиборчий період.