• Роми менше схильні до криміналу, ніж українці — статистика

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Четвер, 1 серпня 2013 року

Чи дійсно роми схильні до кримінальних дій? Це питання досліджувала група неурядових організацій. Висновки, до яких прийшли експерти, порушують усталений міф: кримінальна активність серед ромського населення виявилась в 2,5 рази меншою, ніж кримінальна активність місцевих жителів.

Для такого підрахунку враховувалась кількість обвинувальних вироків, винесених за рік, у відношенні до 10 тисяч представників етнічних меншин. Дослідження проводилось в місцях, де ромів живе найбільше — в Закарпатській, Одеській, Полтавській та Черкаській областях.

Проте уваги представникам цієї етнічної меншини приділяється незрівнянно більше. Чи давно вас зупиняли на вулиці міліціонери? 2/3 опитаних ромів відмітили, що їх зупиняли, і найчастіше — для перевірки документів. До 51% опитаних міліціонери приходили додому, і в 35% випадків такі відвідини закінчувались незаконним обшуком.

І якщо за минулий рік кількість місцевих жителів, які побували у відділках міліції, становить 0,6% населення, то серед ромів до відділку відводили майже кожного другого, або 45% опитаних. В більшості випадків це здійснювалось для того, щоб сфотографувати особу, зняти копію паспорта та її відбитки пальців незалежно від причетності до будь-якого злочину.

«Скажіть, будь ласка, ви ж про всяк випадок не доставляєте до райвідділку абсолютно всіх чоловіків, які ходять по вулицях міста Києва і не знімаєте їхні відбитки пальців та копії паспортів?» — говорить Аксана Філіпішина, представниця Омбудсмана, про свою реакцію на чергові безпідставні відвідини представниками міліції ромського табору в Києві.

«Хоча правоохоронці і запевняли, що з їхнього боку немає жодного дискримінаційного прояву щодо представників ромських національностей, у їхніх відповідях звучала думка про необхідність більш пильного ставлення до ромів, і при цьому вони навіть використовували мову ворожнечі, коли говорили про ромів», — говорить експерт Марія Колоколова.

«За словами ромів, такі дії міліції спрямовані на те, щоб залякати їх, тримати всіх ромів під контролем, а також вимагати гроші», — пояснює вона. Більше половини ромів зазначили, що представники правоохоронних органів до них ставляться неприязно, і вони навіть бояться представників силових структур.

“  За словами ромів, такі дії міліції спрямовані на те, щоб залякати їх, тримати всіх ромів під контролем, а також вимагати гроші  ”

Марія Колоколова, експерт

Говорили навіть про випадки, коли роми не могли нормально поховати свого родича через те, що на похованні були присутні міліціонери, які фотографували всіх, хто приходив на церемонію, відзначають експерти.

Більше того, упереджене ставлення до ромів є не тільки в міліції, а й у судів, відзначають експерти. В обвинувачувальних вироках часто пишуть, що людина — ромської національності, хоча це не має стосунку до справи.

«Якщо вказувати національність, і це ніяким чином не пов’язане зі злочином, то це є дискримінацією і, можливо, це відобразиться на висновках суду», — говорить Наталя Козаренко, координатор зі зв'язків із громадськістю Уповноваженого з прав людини в Херсонській області.

«Треба працювати і з правоохоронцями, з тим, щоб підвищувати їхню кваліфікацію, щоб змінювати їхнє відношення до цієї етнічної групи, і звичайно ж, треба працювати і з самими ромами над тим, щоб їхня правова обізнаність ставала вищою», — говорить Аксана Філіпішина. Вона зазначає, що представникам цієї етнічної групи потрібно приділяти увагу, але для того, щоб допомогти, а не для того, щоб захиститись та відсторонитись від них.

«Сьогодні ми йдемо в українську сім’ю, де, вибачте, є наркоманія, де батьки не доглядають за дітьми, і беремо цю сім’ю під соціальний супровід, ми з нею працюємо, ми запроваджуємо ряд програм, тим не менше, ми не приходимо в ромську родину, де діти, вибачте, живуть без шматка хліба, де немає елементарних належних побутових умов для зростання дитини, і ми не беремо цю сім’ю під соціальний супровід», — вказує Аксана Філіпішина на питання, яке, на її думку, чекає на вирішення.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...