• Не дають статус біженця, бо немає бланків або перекладачів

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    П'ятниця, 29 березня 2013 року

Через Україну часто біжать до Європи біженці з країн Близького Сходу, Афганістану та навіть Африки. Але тут важкості життя, від яких вони втікали зі своїх рідних країн, не закінчуються.

В Україні, виявляється, дуже нелегко отримати статус біженця — іноді шукачі притулку місяцями перебувають під страхом депортації. А в причини відмови іноді важко повірити.

«Проблема є досить складною, оскільки багатьом особам відмовляють у наданні статусу через брак бланків або відсутність перекладачів певних мов», — прокоментував ситуацію Олдріх Андрисек, Регіональний представник Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ) в Білорусі, Молдові та Україні, для Великої Епохи.

У 2012 році заяви на отримання статусу біженця подали 1860 осіб, але лише 63 особи отримали його. Так само мало — 89 осіб — отримали додатковий захист, який було запроваджено в 2011 році для розширення можливості захисту біженців.

Олдріх Андрисек говорить, що до УВКБ ООН часто звертаються особи, які мають обґрунтовані причини для отримання статусу біженця. Проте у Міграційній службі вони отримують відмови. В Харкові, наприклад, за останні два роки служба не визнала жодного біженця.

В УВКБ ООН таким людям радять оскаржувати рішення Міграційної служби в суді. Проте коли суди виносять позитивні для шукачів притулку рішення, часто Міграційна служба їх оскаржує — таким чином суди шукачів притулку тягнуться місяці та роки.

“  Багато спостерігачів відзначають, що представники деяких національностей ніколи не отримують позитивних рішень у своїх справах в Україні  ”

Олдріх Андрисек, Регіональний представник Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ) в Білорусі, Молдові та Україні

Всього станом на 1 січня 2013 в Україні перебуває 2500 визнаних біженців та 5875 осіб без громадянства, свідчить статистика Управління Верховного комісара ООН у справах біженців. Більшість із них — вихідці з Афганістану. А із сотень громадян Сирії, які шукали притулку в Україні протягом останніх двох років, біженцями визнали лише 10—12 чоловік.

«Багато спостерігачів відзначають, що представники деяких національностей ніколи не отримують позитивних рішень у своїх справах в Україні», — говорить Олдріх Андрисек. За його словами, це підтверджує і статистика: якщо порівняти кількість визнаних біженців з Росії, Киргизстану, Узбекистану з числом заяв, отриманих від громадян цих країн, «складається враження, що Україна дійсно неохоче надає статус представникам цих держав».

«Вони питають, з якої країни людина, і якщо не підходить, вони відмовляють», — каже Каріма, голова інтеграційного центру для біженців, який розташований у Києві.

Втім, навіть отримання українських документів не сильно допомагає іноземцям. Не маючи державної підтримки, окрім одноразової виплати в розмірі 17 гривень, без знання мови та звичаїв, вони часто змушені винаймати житло та важко працювати не за спеціальністю, а також відчувати на собі неприязне ставлення українців.

І та невелика безкоштовна допомога, яку вони отримують в таких умовах — це підтримка від УВКБ ООН, юридична консультація ХІАС, навчальні програми інтеграційного центру, а також допомога благодійних організацій.

За законом, статус біженця в Україні може отримати особа, яка може довести, що на своїй батьківщини вона може стати жертвою переслідувань за расовими ознаками, через віросповідання, політичні погляди, національність або приналежність до певної соціальної групи.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...