ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

На фоні газового конфлікту Росії та України постало «сирне питання»

Велика Епоха
Головний санітарний лікар Росії Геннадій Онищенко піддав сумніву якість українських сирів. Свою заяву він озвучив 12 січня ― через добу після того, як Україна оголосила про урізання закупівель російського газу.

Фото: ALAIN JOCARD/AFP/Getty Images
Фото: ALAIN JOCARD/AFP/Getty Images
Глава Росспоживнагляду оприлюднив на сайті свого відомства список із дев'яти українських підприємств, за чиєю продукцією тепер стежитиме особисто він сам. На його думку, українські виробники для виготовлення сиру використовують пальмову олію, через що якість сирів різко знизилася. У зв'язку з цим Росспоживнагляд почав перевірку української молочної продукції, що ввозиться з України.

Українські експерти назвали ці претензії «надуманими», а перелік постачальників «недоброякісного продукту» ― «взятими зі стелі», повідомляє РБК daily.

«Список українських заводів, чиї сири викликали недовіру у пана Онищенка, нас здивував», ― заявив керівник українського галузевого ІА «Інфагро» Василь Вінтоняк джерелу. «З наведених у списку підприємств половина взагалі не експортує сир у Росію. Одні ― через відсутність ліцензії на поставку, інші ― тому що відкрилися зовсім недавно і їх продукцію ще не встигли перевірити, треті ж спеціалізуються на інших молочних продуктах і взагалі не виробляють сир».

«Сирне питання» між Росією та Україною назрівало досить давно. Російські представники виробників молочних продуктів ще в минулому році звернулися до Мінсільгоспу з проханням знизити поставки «сирних продуктів», виготовлених із додаванням пальмового масла. Такі підозри у росіян посилила і та обставина, що в Україні істотно скоротилися обсяги виробництва молока, але в той же час обсяги експорту сиру в Росію збільшилися.

Василь Вінтоняк підтвердив той факт, що Україна дійсно значно наростила виробництво сирних продуктів, але в той же час підкреслив, що українські експортери «цінують російський ринок і не ризикують ввозити до Росії дешеві українські сирні продукти». «Для їхнього збуту є Казахстан і Молдова, які лояльніше ставляться до таких продуктів», ― додав він.

Глава «Інфагро» розцінив заяву Онищенка, як привід РФ обмежити ввезення на свій ринок української сільгосппродукції в світлі заяв Нафтогазу про зниження в два рази забору російського газу. «Заява Онищенко виходить із бажання надати економічний тиск на сусідню державу», ― вказав він.

У свою чергу голова правління Національного союзу виробників молока Андрій Даниленко відзначив, що «питання якості» стосується не лише української молочної продукції, а й російської. «На жаль, у Росії, як і в Україні, виробляється близько 25% сиру з використанням пальмової олії, що дозволяє на третину скоротити собівартість продукту. Тому не варто політизувати заяву Росспоживнагляду», ― сказав експерт.