• Тонни хімічних відходів загрожують річці Дністер

  • Марія Литвинова | Велика Епоха
    Понеділок, 15 жовтня 2012 року

Майже 15 мільйонів тонн гексохлорбензолу з Прикарпаття можуть потрапити в річку Дністер після першого ж великого дощу, через що без питної води можуть залишитися не лише міста і села України, а й населення прилеглих країн, передає ТСН.

Таке величезне озеро хімвідходів накопичилося в результаті тривалої діяльності багатьох підприємств з видобутку калійних солей і переробки калійних руд, побудованих на території Калуш-Голинського родовища. Щоб зберігати свої токсичні відходи, в кар'єрі під Калушем в Івано-Франківській області було побудовано єдине в Європі хвостосховище.

Щорічно обсяг хімічних отрут у цьому хвостосховищі поповнюється на три мільйони тонн. Екологи ― в паніці, оскільки в будь-який момент може статися найстрашніше: в негоду дамба може не витримати, і тоді токсичні речовини потраплять у річку Лімниця або Сівка, а звідти ― в Дністер. А концентрація їх чимала ― майже чотириста грамів на літр.

План з порятунку від отруйних речовин чиновники склали ще у 2010 році, коли Калуш оголосили зоною екологічного лиха. Тоді, навіть, вийшов указ Президента: зміцнити дамбу і береги кар'єра, щоб уникнути надзвичайної екологічної ситуації.

На проект з держбюджету було виділено 561 млн грн. Допоміг і Світовий банк, підкинувши $10 млн. Однак для вирішення екологічних проблем Калушу необхідно було 3,5 млрд грн. Ситуацію ускладнили і чиновники, які халатно поставилися до рішення по недопущенню витоку більше десятка тонн речовини першого класу небезпеки, за інформацією ТСН.

В результаті гребля не була добудована (не доклали 12 тисяч кубометрів землі), не дотягли і трубопровід від кар'єру до хвостосховища. А те, що протягнули, лежить на поверхні, і частину труб вже проїло корозією, повідомляє ТСН.

Зараз дамба в аварійному стані, йде розчинення і зміщення порід, засолення джерел питної води. Хвостосховище переповнене гексохлорбензолом, інтенсивно просідає земна поверхня над шахтами. А над ними розташоване 1300 будинків і більше 20 промислових споруд.

  Відзначимо, місто Калуш розташоване на лівому березі річки Лімниця (або Ломниця ― права притока річки Дністер) на Прикарпатті, за 35 кілометрів від Івано-Франківська і 130 км від Львова. Також в 300 кілометровому радіусі від Калуша пролягають кордони Румунії, Словаччини, Польщі та Угорщини. Територію Калуша пересікають ще річки Сівка і Млинівка.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...