ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Нацбанк оголосив війну платіжним системам Visa і MasterCard

Велика Епоха
У той час, як багато українців вже звикли до зручності розрахунків картками Visa і MasterCard, Національний банк України оголосив війну цим «панівним» платіжним міжнародним системам.

Фото: KAREN BLEIER/Getty Images
Фото: KAREN BLEIER/Getty Images
Причина війни, на думку НБУ – це те, що 92% безготівкових платежів в Україні здійснюють дані компанії. Глава НБУ Сергій Арбузов вирішив боротися з Visa і Master Card, створивши власну монополію – Національний кліринговий центр, який пропускатиме всі карткові розрахунки через себе.

НБУ заявляє, що за 2008—2009 рр.. українські банки тільки за гривневі операції всередині країни виплатили платіжним системам Visa і Master Card комісію в розмірі понад $50 млн У той же час, як каже Арбузов, країна опиняється під загрозою національної фінансової безпеки, оскільки безготівкові операції в Україні проводять іноземні компанії, і, отже, українські фінанси залежать від їхніх рішень.

У відповідь міжнародні платіжні системи заявляють, що Національний банк намагається їм ускладнити роботу в Україні, взявши іх під свій контроль. Так, компанія Visa прогнозує, що законопроект Нацбанку може вдарити як по банках, так і по власникам карткових рахунків, привівши до подорожчання послуг. Самі ж власники карток поки нічого не підозрюють, що утримання нової фінансової структури, швидше за все, ляже на їхні плечі, як повідомляє Kyiv Post з посиланням на експертів.

В українських же банках теж говорять про війну, яку Нацбанк оголосив міжнародним платіжним операторам, проте поки офіційно відмовчуються, вважаючи за краще не втручатися, щоб не впасти в немилість НБУ. «Якщо ми відкрито заявимо таке на адресу Нацбанку, то наживемо собі великих проблем», – цитує слова працівника одного з міжнародних банків Kyiv Post.

Зараз законопроект під назвою «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який підготовлено для подання до парламенту розміщений на вебсайті Нацбанку. Однак до 30 вересня він ще пройде стадію публічного обговорення.