• Найбільша річка – Амазонка

  • Ганна Аллен | Велика Епоха
    П'ятниця, 29 квітня 2011 року

За обсягом води з нею не зрівняється жодна річка на землі. Довжина її понад 6 тисяч кілометрів. Витік знаходиться у високогір'ї Анд, а гирло – в Атлантичному океані. Найбільша ріка набирає могутності, вбираючи 40% вод Південної Америки. Деякі з її приток самі по собі великі річки. Чотири години польоту йде на те, щоб перетнути її тропічні ліси.

Амазонка – не просто річка, це найбільша річка на планеті. У самій річці та її околицях кипить різноманітне життя. Амазонка створює унікальні природні умови. У сезон дощів вона затоплює величезну площу, а у сезон засухи мільйони риб стають бранцями її лагун.

Найбільша річка несе в Атлантичний океан 200 мільйонів літрів води за секунду, що становить п'яту частину обсягу річкової води на планеті. Велич та могутність річки сягає корінням далеких часів. На рухомому континенті Південної Америки знаходиться найдовший гірський ланцюг планети – Анди. Потужні виверження вулканів, рух земної кори змусили стародавню річку повернути у зворотному напрямку і нести свої води в Атлантику. Анди вважаються прабатьками сьогоднішньої річки. На висоті 500 тис. метрів, у заметених снігом гірських вершинах Перу, починається Амазонка. Тала вода з крижаними потоками тече вниз до неозорих джунглів.

Високогірний ліс, через який несе свої води Амазонка, по праву вважається найвологішим місцем на землі, де випадає до 6 м опадів на рік. У такій вологості рослинам не потрібно витягати вологу з грунту. Тут царство рослин, що живуть на деревах – орхідей, ліан, епіфітів, а також ревучих водоспадів. Амазонка спускається вниз, набираючи міць і розливаючись вшир. Через амазонські джунглі площею в 7 млн. кв. м, річка пробиває собі шлях.

Водна система найбільшої ріки складається з дрібних і великих приток, які тягнуться по джунглях на багато тисяч кілометрів. Річка є домівкою для багатьох живих істот. У тихих заплавах живе гігантська видра. Її довжина тіла досягає двох метрів. Видра полює на пітонів, кайманів. У Амазонці водиться риба клинобрюшка, яка при небезпеці зграйками вистрибує з води на один метр.

Найбільша ріка утворює власні озера. У стоячих водах рослини покривають всю поверхню водоймища. Листки гігантської водяний лілії досягають двох метрів у діаметрі, а квітка, що виділяє сильний аромат, розміром з голову людини.

Найбільший мешканець Амазонки – мамантін. Дорослий мамантін важить до 500 кілограмів і досягає 3 метри в довжину. Харчуються мамантіни водними рослинами, які поглинають тоннами. Дитинча з'являється у мамантинів один раз на два роки. Хижаки найбільшої ріки – кровожерливі каймани і вселяючі жах анаконди.

Повноводність Амазонки залежить від примх погоди. Щорічно перед сезоном дощів її рівень знижується до мінімуму. Це суворий час для багатьох видів риб, так як вони опиняються на мілині. Жорстокі хижаки, червоні піранії, втрачають контроль і нападають один на одного. Хто слабший, той стає жертвою. Потім починається глобальна битва.

На найбільшій річці йдуть найбільші дощі. Рівень води різко піднімається, і риба отримує свободу. Амазонка перетворюється, виходить з берегів і затоплює тропічні ліси. Вода розливається на 80 кілометрів по обидва боки річки. Дерева до 8 місяців виявляються на глибині 16 метрів.

У річці живе понад 3000 видів риб. Одна з найбільших прісноводних риб – арапайма, вага якої досягає 200 кг. Тут також мешкає сліпий рожевий дельфін, який орієнтується тільки по звуку.

Великий притока Амазонки відрізняється від неї кольором і походженням. Це чорна річка Ріу-Негру. Її води кольору темної іржі через гниття рослин. Тут мешкає незвичайна бахромчата черепаха з хоботом замість носа. У чорній річці живе жаба піпа, яка не виходить з води і незвично розмножується, відкладаючи яйця собі на спину. Річка Шингу є чистою притокою найбільшої річки. У місці злиття з Амазонкою вона досягає 15 кілометрів завширшки.

У гирлі найбільшої ріки зливаються воєдино солона і прісна вода. З 300 кілометрового гирла Амазонка виносить більше води, ніж всі європейські річки разом узяті. Амазонка – дитя снігу і льоду. Амазонка – не просто річка, це величезна ріка.

{mospagebreak}
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...