• Найглибше озеро у світі — Байкал

  • Євген Довбуш | Велика Епоха
    Четвер, 13 січня 2011 року

Озер на світі багато, і більшість із них розташована в Північній півкулі. Байкал — найглибше озеро у світі. У вигляді вузького блакитного півмісяця розташувався Байкал майже в центрі величезного материка Євразії. Оточений з усіх боків гірськими хребтами, він простягнувся на 636 кілометрів, шириною до 80 км, загальною площею — з Бельгію, з її 10-мільйонним населенням.


Історики досі сперечаються про те, як виник Байкал — чи то в результаті повільних перетворень, чи то через страшну катастрофу, внаслідок якої стався провал в земній корі.

У найглибше озеро у світі впадають 336 річок і струмків, при цьому половину обсягу води, яка надходить в озеро, приносить річка Селенга. Єдина ріка, що витікає з Байкалу, — це Ангара.

Площа водної поверхні озера Байкал становить 31 470 квадратних кілометрів. Середня глибина озера — 730 м, а максимальна — 1637 м, що робить його найглибшим озером у світі, випереджаючи африканське озеро Таньганьїка — найближчого претендента на це звання — на 200 метрів.

Щоб описати грандіозність водного тіла Байкалу, слід вказати, що річці Ангарі, яка щорічно виносить з озера 60,9 кубічних км води, потрібно приблизно 378 років безперебійної роботи для повного осушення його чаші. Звичайно, за умови, що за цей час з його поверхні не випарується і в нього не потрапить ні літра води.

В найглибшого озера у світі 30 островів, найбільший з яких — Ольхон.

Байкальська вода

Як і сам Байкал, його вода унікальна і дивовижна. Вона дуже чиста і прозора. Наші предки вважали її цілющою і з її допомогою виліковували хвороби.

У весняну пору прозорість води найглибшого озера у світі сягає 40 метрів. Настільки глибоку прозорість пояснюють тим, що завдяки діяльності живих організмів байкальська вода досить слабо мінералізована і наближається до дистильованої.


Близько 23 тисяч кубічних кілометрів — такий обсяг найглибшого озера у світі. Він забезпечує 90% російських і 20% світових запасів прісної води. За об’ємом води Байкал дасть фору всім п'яти Великим американським озерам разом узятим (22 725 кубічних км). Кожен рік екосистема Байкалу в середньому виробляє 60 кубічних кілометрів насиченої киснем прозорої води.

Мешканці Байкалу

Завдяки багатьом фізико-географічним особливостям найглибшого озера у світі рослинне і тваринне життя тут б'є ключем.

Озеро налічує серед постійних мешканців 52 види риб декількох сімейств:

лососеві (даватчан, таймень, ленок, байкальський омуль — ендемічна риба, сиг)

осетрові (байкальський осетер)

харіусові (сибірський харіус)

коропові

щукові

сомові

в'юнові

окуневі

тріскові

голомянки

бички-підкамінники

Піраміду озерної екосистеми очолює єдиний представник ссавців в озері — тюлень, або байкальська нерпа. Майже весь рік нерпи мешкають у воді, а восени утворюють масові «лежання» на кам'янистих берегах озера.

Життя місцевих тварин пов'язане не тільки з самим озером, але і його узбережжям. Гоголі, чайки, турпани, крохалі, орлани-білохвости, скопи, огари та інші птахи в'ють гнізда на берегах найглибшого озера у світі і на його островах.

Ще один невід'ємний контингент великого озера становлять бурі ведмеді, які влаштовують масовий вихід на береги. А в гірській тайзі Прибайкалля живе найменший олень — кабарга.


Різноманітність органічного світу Байкалу закрутить голову кожному любителю природи. Велику кількість мешканців найглибшого озера у світі, включаючи тварин і рослин, не знайти в інших водоймах земної кулі. Байкал нараховує 848 видів ендемічних (властивих тільки цьому регіону) тварин (близько 60%) і 133 види ендемічних рослин (15%).

Проте є у Байкалу і екологічні проблеми, такі як целюлозно-паперовий комбінат, а також вольфрамово-молібденовий комбінат, які скидають свої відходи в екосистему озера.

В інтерв'ю російському виданню The Epoch Times на початку 2010 року Володимир Куліш, член правління «Руху на захист Байкалу», розповів про ситуацію з відходами біля найглибшого озера у світі: «У сотнях метрів від Байкалу, поруч з целюлозно-паперовим комбінатом, в шламонакопичувачах містяться десятки мільйонів кубометрів твердих відходів комбінату — лігніну. Він містить небезпечні сполуки важких металів і хлору. Комбінат розташований у зоні підвищеної сейсмічної активності, і в разі пошкодження шламонакопичувачів все потече прямо в Байкал».


18 грудня 2010 в Іркутську, найближчому місті до Байкалу, пройшов збір підписів під новорічними екологічними листівками до Діда Мороза з проханням вирішити проблему забруднення найглибшого озера у світі.

Можливо, Дід Мороз почув прохання екологічно свідомих громадян, оскільки вже кількома днями пізніше представники російської влади оголосили, що держава виділяє один млрд рублів в 2011 році на реалізацію програми на наступні десять років з охорони озера Байкал і соціально-економічного розвитку Байкальської природної території.

Ігор Майданов, заступник міністра природних ресурсів і екології, заявив, що будуть профінансовані роботи з ліквідації відходів обох комбінатів, які подібні до «отруйних прищів навколо Байкалу».

Байкал і туристи

Сьогодні найглибше озеро у світі магнітом притягує туристів зі всього світу. Відкриття туристично-рекреаційної зони на озері Байкал дозволило значно збільшити кількість туристичних баз і поліпшити якість обслуговування.

Величезна кількість води, яку вміщує в себе найглибше озеро у світі, заворожує людину, і вона мимоволі починає відчувати до Байкалу містичні почуття.

Особливо мало виходжений і гарний Північний Байкал з його дикими і ненаселеними берегами, природа тут — незаймана. Ця місцевість відома також великою кількістю термальних джерел, в яких можна купатися.


Деякі туристи привозять із собою байдарку, щоб пропливти на ній уздовж берега Байкалу, інші беруть катер на прокат. Ті, хто цінує комфорт, віддають перевагу другому, але в будь-якому випадку можна отримати масу позитивних емоцій, милуючись чудовими гірськими пейзажами. Висота тутешніх гір досягає 2,5 км, можна побачити льодовики і вічні сніги.

Проте туристам не рекомендують спокушатися перетнути на байдарці Байкал упоперек, оскільки місцева погода дуже мінлива, в будь-який момент може початися шторм. Вітрів на Байкалі багато, і у кожного своя назва. Основні вітри: култук, баргузін, сарма, гірник, верховик. Деякі з них вкрай небезпечні на воді і, заставши легкий човник посеред озера, легко його перевернуть!

На думку корінних жителів, Байкал священний, і багато бурятів вважають його не просто озером, а розумною і мудрою істотою. Про Байкал існує багато легенд і повір'їв. Корінний бурят без потреби не дозволить собі і прибережний камінь кинути в найглибше озеро у світі: «Байкал його хвилею поклав на це місце, значить, тут він і повинен лежати!»

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...