• Озеро Оуенс

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Середа, 2 лютого 2011 року
Каліфорнія знаменита не тільки «засніженими горами» Сьєрра-Невада, тут знаходиться одна з найглибших у США долин  долина річки Оуенс, і ще вісім тисяч озер. Дрібні і глибокі, великі та малі, зарослі густими лісами або приховані за високими скелями — кожне з них має свою неповторну історію.

Деякі з цих озер вже не можна назвати озерами в повному сенсі цього слова: необоротне втручання людини перетворило їх на плоскі сухі луки, хімічні добрива, які стікають в їх води, стали основною їжею водоростей, а риби та птиці, що гинуть від зараження невідомими мікроорганізмами, в черговий раз нагадують людству про те, що зруйнувати завжди легше, ніж зберегти.

Одне з таких озер — озеро Оуенс, — з яким пов'язані бунти і навіть кровопролиття. У кінці XIX століття однойменна річка живила це озеро, навколо нього процвітало фермерство. Будівництво акведука і подальший відвід річки став фатальним для озера Оуенс: до середини 20-х років воно зникло, про його існування нагадували лише пересохле дно з соляною кіркою білого кольору.

Площа озера Оуенс становить кілька кілометрів, земля навколо нього — ідеальна рівна поверхня — стала нагадувати щільну мережу дрібних тріщин.

Озеро Оуенс змінило свою назву — тепер його стали називати «Кривавим» — характерний колір ґрунту надавали сольові червоні бактерії. Смерть озера Оуенс спричинила за собою розорення фермерів. Газети того часу писали: «Немає більше в долині Оуенс ні озера, ні птахів, ні процвітаючої сільськогосподарської громади. Тільки вітер та насичений канцерогенами пил. Згідно до прийнятих в країні норм, повітря в долині небезпечне для життя людей».

У середині 2001 року озеро Оуенс, згідно обіцянкам уряду, знову заповнили водою. Але ніякі зміни не проходять без наслідків. Повинно пройти кілька десятків років, щоб колишнє озеро Оуенс знову стало придатним для життя і відновило свою екосистему.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...