П'ятниця, Вер 17, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Компартія Китаю посилює ідеологічний контроль над жителями країни

П'ятниця, 30 липня 2021 року

 

Китайська комуністична партія нещодавно визначила пріоритетним завданням посилення контролю над ідеологією свого 1,4-мільярдного народу. (Kevin Frayer/Getty Images)

Через декілька днів після святкування 100-річного ювілею компартія Китаю (КПК) поставила перед собою завдання посилити ідеологічний контроль над більш ніж 1,4 мільярда китайців. Однак, новий соціальний рух кидає виклик партійній пропаганді.

Кілька днів тому КПК оприлюднила нові керівні принципи ідеологічної і політичної роботи, спрямовані не тільки на членів партії, а й на все суспільство.

Як повідомив американський телеканал CNN, під керівництвом генсека Сі Цзіньпіна компартія Китаю здійснила найжорстокіше ідеологічне придушення за останні десятиліття, неодноразово попереджаючи про так зване проникнення в Китай західної ідеології, розпалюючи в суспільстві радикальний націоналізм, а також пригнічуючи академічну свободу і свободу ЗМІ.

Хоча КПК давно вже придушила в країні всі форми інакомислення, але, схоже, вона стурбована тим, що все ще не може достатньою мірою контролювати ідеологічну і політичну лояльність населення. Все це змушує її продовжувати докладати значних зусиль для посилення ідеологічного виховання.

Відповідно до нових установок, КПК сподівається, що ще більша кількість представників громадськості посилять визнання «думок Сі Цзіньпіна» в політичній, ідеологічній, теоретичній та емоційній сферах.

У червні Центральний комітет КПК схвалив створення додаткових семи Дослідних центрів по вивченню «думок Сі Цзіньпіна». Раніше вже було створено 11 таких центрів. Ці центри створюються провідними університетами, аналітичними центрами, урядами провінцій і центральними урядовими відомствами.

Пекінський аналітик У Цян в інтерв'ю CNN сказав, що є безліч різних здогадок з приводу того, чи будуть на майбутньому з'їзді КПК «Думки Сі Цзіньпіна про соціалізм з китайською специфікою в нову еру» офіційно затверджені як «Ідеї Сі Цзіньпіна» (за аналогією з ідеями Мао Цзедуна). За його словами, зараз вся ідеологічна і політична робота ведеться в цьому напрямку.

На цьому з'їзді також буде вирішено чи залишиться Сі Цзіньпін на наступний термін на посту генсека.

Чому компартія хоче посилити ідеологічну обробку суспільства

Експерт з китайської політики і права з Віденського університету Лі Лін в інтерв'ю CNN сказав, що на відміну від епохи Мао Цзедуна нинішня партійна цензура стикається з викликами, які кидає інтернет, з його величезним потоком інформації.

«Якщо КПК твердо вирішила вийти переможцем в інформаційній війні, вона повинна буде перебудувати погляди людей таким чином, щоб навіть якщо вони отримають інформацію, що не пройшла цензуру, вони все одно повинні будуть зробити "правильні" [оголошені компартією] висновки», — говорить Лі.

Щоб досягти цієї мети КПК прагне посилити ідеологічну обробку у всіх сферах суспільства, від уряду, компаній, шкіл і до сільських і міських спільнот.

Наприклад, компаніям було спущено розпорядження поєднувати ідеологічну і політичну роботу з повсякденним виробництвом і управлінням.

У деяких селах ідеологічне виховання було посилено за допомогою гучномовців, встановлених на дахах будинків, через які транслюється партійна пропаганда.

Наприклад, як повідомила партійна преса, в селі Сібайпо, що межує з Пекіном провінції Хебей тричі на день через гучномовці транслюються ідеї Сі Цзіньпіна, партійна теорія і політика. А в провінції Аньхой такі гучномовці встановлені в 10 тисячах селах.

Молодіжний рух кидає виклик партійній пропаганді

Останнім часом в Китаї, особливо серед молоді, набирає популярність соціальний рух під назвою «тан бін чжу і», що в перекладі означає« ідеологія лежання плазом» або «ідеологія лежання рівно». Він пропагує підтримку мінімально необхідного рівня життя, відмову від споживання, від створення сім'ї, покупки нерухомості, автомобіля тощо. Іншими словами, він закликає в міру своїх можливостей займатися тим, що подобається, тобто займатися тим, що приносить щастя.

Цей рух різко контрастує з установками партії, для якої важливо продовжувати прискореними темпами розвивати економіку, і зокрема зі словами Сі Цзіньпіна, який закликає «засукати рукава і працювати не покладаючи рук».

Рух «лежати рівно» демонструє невдоволення, а також пасивний опір китайців наростальному розриву між бідними і багатими, при якому нижні шари суспільства попри великі зусилля, що витрачаються, не отримують належної винагороди, а також, фактично, кидає виклик офіційним цінностям.

Ще більше невдоволення КПК викликає те, що цей рух розвиває в умах людей свідомість більш активного опору. Наприклад, на найбільшій в Китаї соціальній платформі WeChat найбільш популярними визначеннями цього руху були: «Лежати рівно — це значить не прогинатися», «Лежати рівно — це значить не ставати на коліна».

Як повідомляло радіо «Німецька хвиля», рух «лежати рівно» знайшов великий відгук в китайському суспільстві і якщо люди об'єднаються у своєму небажанні продовжувати активно споживати, запекло конкурувати і боротися за вигоди, це стане серйозним викликом офіційній пропаганді і наявній в країні системі.

Джерело: The Epoch Times

Comments   

загрузка...