• Стівен Хокінг: Я люблю цей світ

  • Неділя, 6 жовтня 2013 року

Восьмий геній зі списку «100 геніїв сучасності»  це англійський фізик Стівен Хокінг. Він досліджує фундаментальні закони, що керують Усесвітом. Його називають «сучасним Ейнштейном», і за важливістю його дослідження сьогодні наближаються до теорії єдиного поля.

Увесь науковий світ, і не тільки, знає цього незвичайного вченого, світила в галузі фізики, мужню людину з незламною силою волі, прикуту до особливого крісла з особливим комп'ютером, який говорить замість нього. Багато хто знайомий з його бестселерами «Найкоротша історія часу» і «Чорні діри», написаними у простій, дуже цікавій формі, яка доступна будь-якому навіть непідготовленому до сприйняття складної фізики читачеві.

Стівен Хокінг прикутий до інвалідного крісла вже 40 років. У свої двадцять, коли він закінчив Оксфордський університет і працював над дисертацією з теоретичної фізики, Хокінга паралізувала невиліковна форма атрофуючого склерозу, яка дивом залишила молодому вченому ясний розум і можливість рухати пальцями правої руки.

Стівен Хокінг не дав хворобі взяти гору над собою. Добрим ангелом-рятівником, а згодом і згодом дружиною, у цей критичний період його життя стала життєрадісна Джейн.

Народившись 8 січня 1942 року, у день 300-річчя смерті великого Галілео Галілея, Стівен незримо прийняв естафету генія XVII століття. Потім Хокінг очолить кафедру прикладної математики і теоретичної фізики Кембриджського університету, саме ту, яку свого часу очолював Ісаак Ньютон.

Основна наукова діяльність Хокінга проходить у галузі космології та квантової гравітації. Вчений застосував термодинаміку для опису такого явища, як чорні діри, розробив теорію «випаровування» чорних дір, досліджуючи явище, назване його ім'ям – «випромінювання Хокінга».

Відомо про два наукові парі Стівена Хокінга, які геніальний учений програв. Перше було в 1974 році і стосувалося зірки Лебідь X-1, яку він не вважав чорною дірою, а вона виявилася такою. Це підтвердилось тільки в 1990 році.

Друге парі тривало трохи менше, біля семи років, предметом його стало питання: чи зберігається інформація про матерію, яка захоплюється чорною дірою, а потім випромінюється нею знову. Хокінг відповідно до своєї теорії «випаровування» чорних дір уважав, що таку інформацію неможливо виявити через її абсолютну непізнаванність і недоступність, оскільки, на його думку, відбувається відщеплення інформації в паралельний Усесвіт.

Але в 2004 році геніальний Хокінг на Міжнародній конференції із загальної теорії відносності та космології в Дубліні, представляючи свою нову, революційну теорію чорних дір, зізнався, що помилявся. Інформація про матерію все ж виривається з обіймів чорної діри. Вона при цьому спотворюється, але не зникає в паралельному просторі. Хокінг визнав свого опонента правим у тому, що цю інформацію ми не можемо прочитати.

Серед усіх інших достоїнств Стівена Хокінга не можна не назвати ще одне (мабуть, головне) — чесність — уміння визнавати свої помилки.

Професору Хокінгу присуджено 12 почесних учених звань. Він нагороджений багатьма медалями, призами та преміями. Він член Королівського наукового товариства та Національної академії наук США. Він батько трьох дітей і дідусь одного внука.

Напасті зі здоров'ям і далі переслідують геніального вченого. Він переносить операцію на горлі у 1985 році і втрачає здатність говорити. Винахідливі друзі виручають Стівена і дарують йому синтезатор мовлення, пристосувавши його на кріслі професора. Тепер голос Стівена Хокінга стає зовсім особливим — цифровим, і приносить йому додаткову славу, цього разу в якості актора. Немає лиха без добра.

«Геніальний фізик в інвалідному кріслі», голос якого став схожим на інопланетний, стає героєм знаменитих мультсеріалів «Сімпсони», «Футурама», «Гріффіни», де Стівен Хокінг озвучує самого себе. Крім того він знявся у фільмі Крейга Мазіна «Супергеройське кіно». Голос ученого зафіксовано у музичному альбомі «The Division Bell» знаменитої групи Pink Floyd, ще в кількох піснях і в музичному кліпі каналу Discovery, який названо «Я люблю цей світ», який, мабуть, найяскравіше виражає незвичайне і заразливе прагнення Стівена Хокінга до життя і творчості.

Хава Тор. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...