• Всесвіт — світобудова, вкрита таємницями

  • Євген Довбуш | Велика Епоха
    Четвер, 11 березня 2010 року
Море слів потаємного змісту повне,
І цей зміст я читати навчився давно.
Та коли я міркую про таїни Всесвіту,
Розумію, що прочитати їх мені не дано
.

Авіценна (980–1037), знаменитий середньоазіатський учений

Всесвіт має гігантські розміри і містить силу-силенну різних об'єктів, таких як астероїди, супутники, комети, планети, зірки, галактики та ін. Розміри зірок вражаючі, а їхня насиченість різними газами та елементами надає їм дуже красивого забарвлення. Практично всі дані про Всесвіт, відомі сьогодні, — посередні. Як правило, спочатку робляться припущення, а потім вони перевіряються. Пристебніть ремені, шановний читачу, на Вас чекає подорож Всесвітом зі швидкістю думки...

Де інша частина Всесвіту?

Уявіть, що від великого весільного торту вам дісталася одна лише крихта. Майже так відчувають себе і вчені, які намагаються розкрити таємниці Всесвіту. Відомо, що сьогодні космологи встановили місцезнаходження лише 4% матерії та енергії, що містяться у Всесвіті. Решта 96% — до певної міри нагадують зниклий торт...

«Я називаю це темною стороною Всесвіту», — ділиться думками про темні енергії космолог Майкл Тернер з Чиказького університету у виданні LiveScience.

Структура Всесвіту

Астрономічні тіла мають тенденцію утворювати системи. Зірки можуть з'єднуватися в пари, зоряні скупчення або асоціації. Найбільші об'єднання зірок у Всесвіті — це галактики.

Але й галактики, як правило, не існують ізольовано. Майже всі яскраві галактики Всесвіту або входять до невеликих груп із лише кількох великих складових, або в скупчення з тисяч галактик. Групи та скупчення, в свою чергу, часто можуть утворювати надскупчення, які складаються з декількох великих груп або скупчень, включаючи окремі галактики й хмари газу. Але скупчення та надскупчення ієрархію космічних структур обривають.

Вочевидь, що в масштабах, які у сотні разів перевищують розміри надскупчень, помітні неоднорідності щільності не існують. Відповідно до досліджень, скупчення і надскупчення є «блоками», що формують структуру Всесвіту, іншими словами, в масштабах 100–200 Мпс [мегапарсек; для порівняння: найближче велике скупчення галактик, скупчення Діви, розташоване на відстані 18 Мпс] Всесвіт однорідний.

Найбільш масштабні неоднорідності в розподілі галактик мають «пористий» вигляд. На «стінках комірок» збирається багато галактик та їхніх скупчень, а всередині комірок — порожнеча. Комірка має розмір близько 100 Мпс, товщина її стінок — 3–4 Мпс. Величезні скупчення галактик розміщені у вузлах цієї комірчастої структури. Окремі частини в комірчастій структурі називають надскупченнями. Останні можуть мати витягнуту форму, що нагадує нитку.

Мультивсесвіт

Існують припущення, що наш Усесвіт — лише мізерний фрагмент безлічі інших Всесвітів, які в сукупності становлять Мультивсесвіт або Метавсесвіт. Відповідно до хаотичної теорії інфляції, є нескінченна розмаїтість Усесвітів, і в кожному — свої унікальні фізичні константи.

Також популярна теорія багатосвітової інтерпретації. Вона припускає, що існують «паралельні Всесвіти». У кожному з них діють однакові закони природи та одні й ті ж світові сталі, але ці Всесвіти перебувають у різних станах. Правда, за визначенням, на сьогоднішній день ці припущення неможливо підтвердити.

«Всесвіт повний планет, населених життям»

Раніше появу життя на нашій планеті розглядали як випадкове явище і якесь виключення з правил. Сьогодні ж учені все частіше доходять думки, що Всесвіт кишить живими організмами, повідомляє The Daily Telegraph.

Зміну в поглядах вчених викликала нова теорія, яка стверджує, що у космосі існує величезна кількість придатних для життя планет, подібних до Землі. Алан Босc, провідний астроном з Інституту Карнегі у Вашингтоні, вважає, що скільки існує зірок у Всесвіті — стільки є і схожих на Землю планет, тобто — сто секстильйонів (простіше, сто мільярдів трильйонів або 10 у 21-му ступені).

Виходячи з цього, він дійшов висновку, що в інших частинах Всесвіту життя неодмінно повинно існувати. «Якщо є придатний для життя світ, який еволюціонував пару мільярдів років, то певна форма життя, безсумнівно, з'явиться», — зазначив доктор Босc під час щорічної зустрічі Американської асоціації розвитку науки.

«У певному сенсі це схоже на експеримент у холодильнику — якщо ви вимкнете його, то в ньому що-небудь та виросте», — продовжив він. Вчений вірить, що його слова підтвердить у найближчому майбутньому обсерваторія «Телескоп Кеплера», котра була запущена НАСА на орбіту з метою пошуку планет, що годяться для проживання.

Всесвіт у висловлюваннях відомих особистостей

«Поки що не вирішено, і я вважаю, що наука людства ніколи не вирішить, чи має Всесвіт край або він нескінченний?» — Галілео Галілей

«Сонце, Місяць, Зірки могли б давно зникнути... якби вони опинилися в межах досяжності загребущих рук людини» — Генрі Хевлок Елліс

«Не гине ніщо, повірте, у великому Всесвіті» — Овідій

«Сили Всесвіту ніколи не засуджують і не критикують нас. Вони приймають нас такими, якими ми є. І потім відображають наші переконання автоматично» — Луїза Хей

«Кожен із нас — піщинка Всесвіту, яка думає, що може пудрити вселенський розум» — Леонід С. Сухоруков

«Нескінченні лише Всесвіт та людська дурість, причому щодо нескінченності першого у мене сумніви» — Альберт Ейнштейн.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...