ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Чи можна з Місяця бачити Велику китайську стіну?

Велика Епоха
Одним з найбільших міських міфів* є те, що космонавти здатні з поверхні Місяця бачити Велику китайську стіну. Це не так.

Те, що астронавти можуть з поверхні Місяця бачити Велику китайську стіну, є міським міфом. Вони заявляють, що не можуть. Фото: Photos.com
Те, що астронавти можуть з поверхні Місяця бачити Велику китайську стіну, є міським міфом. Вони заявляють, що не можуть. Фото: Photos.com
Астронавт Майкл Коллінз у своїй книзі «Момент старту» (Liftoff, 1988) писав, що існує помилкове уявлення про те, що Велику китайську стіну видно з Місяця.

У 1969 р. Коллінз знаходився на орбіті Місяця під час місії Аполлон 11. Космонавт тієї ж самої місії Нейл Армстронг неодноразово заявляв, що Великої стіни, «безперечно, не видно з Місяця».

Астронавт польотів Аполлон 8 і Аполлон 13 Джим Ловел провів дуже ретельні спостереження і стверджує, що «це твердження є абсурдним».

Космонавт Аполлона 15 Джим Ірвін сказав, що про видимість Великої стіни з Місяця «і мови бути не може».

Їх колега, астронавт Уїльям Пог перебував на навколоземній орбіті на космічній станції «Скайлеб» у 1973-74 рр. Висота над Землею складала близько 482,8 км. У своїй книзі «Як ходять в туалет ув космосі?» (How Do You Go To The Bathroom In Space?, 1991) Пог написав, що міг з космічної станції бачити Велику китайську стіну, але для цього йому був потрібний бінокль.

Астронавт Джей Апт за час чотирьох місій програми «Спейс шаттл» з 1991 по 1996 рр. в сумі 562 рази облетів навколо Землі. У журналі National Geographic за листопад 1996 р. Апт писав: «Ми шукаємо Велику китайську стіну. Хоча ми можемо бачити такі малі за величиною предмети, як злітно-посадочні смуги аеродромів, Велика Стіна складається в значній мірі з матеріалів, однакових за кольором з навколишньою місцевістю».

«Незважаючи на постійні твердження про те, що її можна бачити з Місяця, Велика стіна стає майже невидимою на висоті всього лише 180 миль! (290 км. - прим. пер.)».

Велика китайська стіна має лише близько шести метрів завширшки, і не є настільки великим об'єктом, щоб її було видно з Місяця - що знаходиться в середньому на відстані 384,4 тисяч кілометрів.

* Міський міф - історія, багата на правдоподібні деталі, але яка насправді є вигадкою (прим. пер.).

Автор Стівен Цзюань - доктор філософії, антрополог з університету Сіднея (Австралія). Звертатися із запитаннями з приводу його статей можна за адресою: [email protected]