• Будівництво космічного телескопа Джеймс Вебб

  • П'ятниця, 8 травня 2009 року
Видалений приблизно на 1,9 мільйона кілометрів від Землі, космічний телескоп Джеймса Вебба (JWST — запланований запуск в 2013 році), прагнутиме відкрити вікно у Всесвіт і розгадати таємниці нашого походження.


NASA сподівається, що його нове дітище зможе відповісти на фундаментальні питання про галактики:

Як формувалися найперші галактики?

Як з'явилася така велика різноманітність галактик, які ми бачимо сьогодні?

Які відносини між чорними дірками і галактикою?

Це, як сподіваються учені, тільки деякі із загадок, на які відповість космічний телескоп Джеймса Вебба.

Вивчаючи деякі з найраніших галактик і порівнюючи їх з новішими, ми зможемо краще зрозуміти їх зростання і розвиток. JWST, інфрачервоний-оптимізований космічний телескоп, працюватиме перш за все в інфрачервоному діапазоні електромагнітного спектру, що дозволить вченим збирати матеріал про типи зірок, які існували в цих дуже ранніх галактиках.

Подальші спостереження, використовуючи спектроскопію сотень або тисяч галактик допоможуть дослідникам зрозуміти, як були сформовані елементи, важчі, ніж водень. Ці дослідження також покажуть деталі про галактики, що зливаються, і проллють світло на процес формування галактики безпосередньо.

Більш ніж 1000 чоловік з 17 країн, залучені в розробку сучасного телескопа, сподіваючись на краще розуміння природи нашого космосу.

Один з їх — Лі Фєїнберг, менеджер оптичного елементу телескопа NASA в Космічному центрі польотів Годдард (Goddard) в Зеленій зоні штату Меріленд. Він також старший інженер штату у відділенні технології систем інструменту в Годдарде.

На проекті протягом більше семи років Фєїнберг спостерігав за розвитком трьох критичних технологій телескопа — дзеркал легкої ваги, легких криогенних структур і відчуття фронту імпульсу і управління.

Він також сопредседательствуе в Наглядовій раді Дзеркала, яка вибрала берилій, як матеріал для первинного дзеркала телескопа. Він вніс істотний внесок до архітектури телескопа і випробувальної частини, і був лідером NASA в розвитку технології.

Творчий, але дуже технічний


Лі Фєїнберг ще і джазовий музикант, а так само зраджений чоловік і батько двох дітей. До космічного дослідження проявляє такий же творчий підхід, як і при імпровізації на клавішних або просто музикуючі.

Як і в музичній діяльності, пан Фєїнберг називає творчий потенціал, необхідним для роботи над JWST — «технічний творчий потенціал».

«Це є творчим, але дуже технічним. Ніхто не розуміє цього», — скаржиться Фєїнберг жартома. Приклад його творчого підходу вирішення проблеми, виявився з викликом випробування величезного телескопа. Це вимагало певних і дорогих умов, включаючи зберігання телескопа в холоді.

JWST матиме велике дзеркало 6,47 метрів в діаметрі, одні тільки його оградітелі від сонця — розміром з тенісний корт. Все ж таки зі всіма цими важкими змінними, Фєїнберг придумав нові способи перевірити телескоп, ефективніші і рентабельніші, чим попередні. Ця здатність «думати поза коробкою» по Фєїнбергу, надзвичайно важлива.

Згідно Фєїнбергу, широта мислення і організаторські навики — найцінніші інструменти в занятті таким проектом. Він указує, що одна справа, мати концептуальні знання, але зовсім інше, бути в змозі здійснити ці ідеї. Це вимагає не тільки хорошої комунікації, але також і ясного розуміння того, як всі елементи системи разом складуться у великій картині.

«Ви не можете відпочити, поки ви не отримаєте це..., там — нескінченна безліч проблем і загадок тих, що вимагають рішення», — пояснює Фєїнберг, який часто прокидається в 3 години ночі з імпульсом натхнення. Але Фєїнберг відзначає, що цей проект, продукт талановитого колективу, який веде його до здійснення: «Є тисячі інших зраджених людей на цьому проекті, що також встають в 03.00 з REM-викликаними відкриттями».

Найбільш вражаюче для Фєїнберга — безпосередньо сам проект, його величина і складність. «Люди можуть будувати речі, які окремо, людина не розуміє», — говорить він.

Вікно в майбутнє


Результати цього дуже честолюбного проекту потенційно «реконструюватимуть цілу зв'язку областей», область екстра-солнечной науки планети і досліджень атмосфер інших планет, що особливо розвивається. Вимірюючи світло різних довжин хвилі, учені можуть оцінити хімічний склад атмосфери, щоб виявити ознаки життя.

Фєїнберг указує, що інші телескопи в історії теж показали більше інформації, чим було призначене або передбачене: «Є завжди нові відкриття з новими телескопами. Ви можете навіть не чекати відкриття».

У юності його цікавили питання космології, зв'язку з Богом, Всесвіту, і метою людства. Допитливість в цій області привела його до досліджень: як відбувся Всесвіт і як він розвивался. Цей проект став шансом для нього. «Ейнштейн зрозумів це правильно», — виражає Фєїнберг своє розуміння Бога.

Отже що мотивує філософськи настроєного, з легкими манерами Фєїнберга, щоб робити роботу, яку він іменує як «скороварка»? Він згадує космологічні аспекти, значення отриманих даних, і корисного результату, який принесе нашому поколінню ця робота. Але більш всього, Фєїнберг надихнув гострими відчуттями, спостереженнями зображень, що ніколи не бачаться людьми раніше.

«Всі ці зображення — речі, які могли б сказати нам про нашу історію або наше майбутнє, — говорить він. — Я хочу бути там, коли перші зображення прийдуть на землю; це — найбільше відчуття яке є».

Маша Савіц. Велика Епоха
Підписатися:

Коментарі