• Таємничий Усесвіт

  • Четвер, 15 березня 2007 року
Планети Сонячної системи пов'язані між собою й утворюють єдину систему, яка рухається за певними законами. Зірки в нашій і інших галактиках також дотримуються певного порядку, і також рухаються в космічному просторі. Астрономам наразі відомо 25 галактик, які утворюють так звану Місцеву систему.

Підрахунки кількості галактик у різних напрямках небесної сфери показали, що найбільші просторові неоднорідності в розподілі галактик носять характер ланцюжків або волокон. Це немов би перетини стінок камер. Усередині кожної камери галактик мало, а у волокнах багато. Товщина волокон приблизно в 10 разів менша, ніж розміри порожнин. Великі скупчення галактик розташовані на перетині волокон. Окремі фрагменти ніздрюватої структури називають надскупченнями. В які форми складається, і що утворює ця структура далі вже неможливо побачити. Поки можна сказати, що ця структура з волокон і стінок камер рівномірно заповнює простір Усесвіту, принаймні, ту його частину, яку ми можемо бачити.

Але частина Всесвіту, яку ми вже здатні спостерігати, величезна. Тільки Місцева система галактик у поперечнику дорівнює приблизно трьом мільйонам світлового років. У Місцеву систему, крім нашого Чумацького Шляху і його супутників, входить і туманність Андромеди, найближча до нас гігантська галактика з її супутниками, а також ще одна спіральна галактика сузір'я Трикутника. Вона повернена до нас широкою частиною. Домінує в Місцевій системі, безумовно, туманність Андромеди. Вона в півтора рази більша за Чумацький Шлях.

Вивчаючи галактики, можна пізнати структуру спостережуваного Всесвіту й дещо дізнатися про фізичні властивості речовини, що заповнює Всесвіт. Чимало ще потрібно зрозуміти. Наприклад, чи пов'язане утворення галактик із природою раннього Всесвіту? Це, не говорячи вже про те, чи є взагалі у Всесвіту вік. Яку ж роль відіграють галактики в неосяжному Всесвіті? Можливо, вони є величезним скупченням зірок, що мають певну структуру, сенс якої нікому невідомий, а можливо, вони всього лише порошини, дрібні частки, що становлять якесь єдине ціле?

Як ми знаємо, протони, нейтрони й електрони утворюють атоми, а атоми формують молекули. Молекули, збираючись у молекулярні решітки, утворюють різні речовини, у тому числі й клітини нашого тіла. Припустімо, що зірки й планети виступають у ролі атомів, а пов'язані одна з одною галактики утворюють подобу молекулярних решіток, які також можуть бути якоюсь часткою. Тоді що ж являє собою весь Усесвіт? Може він, і є вищий розум, що створює, і керує всім у своєму світі? А, може, він є часткою в тілі якоїсь вищої живої істоти, Бога або Творця всього сущого? У древній китайській філософії говориться, що саме Всесвіт і є Богом, і все в ньому відбувається за його правилами, і контролюється ним...

Про такі речі людство поки що може тільки здогадуватися, і будемо сподіватися, що незабаром наука зможе дати більш точне визначення такому великому й таємничому поняттю, як Усесвіт...
Підписатися:

Коментарі