• Влада США стверджує, що їжа з клонованих тварин безпечна. Канада поки сумнівається

  • Неділя, 11 лютого 2007 року

У рішенні, яке розглядається як великий крок до дозволу продавати їжу з клонованих тварин, Управління з контролю харчових продуктів і лікарських засобів США (FDA) недавно заявило, що м'ясо й молоко клонованих тварин безпечне для споживання людиною. Міністерство охорони здоров'я Канади, проте, ще не готове дати згоду на споживання таких продуктів канадськими споживачами.

Учені з FDA стверджують, що клонованих тварин 18-місячного віку навряд чи можна відрізнити від тварин, яких розводять у традиційний спосіб.

Провівши п'ятирічне дослідження, спрямовані на вивчення м'ясних і молочних продуктів, отриманих з клонованої великої рогатої худоби, кіз і свиней, інспектор охорони здоров'я США в проекті рішення повідомив, що їжа від цих тварин «так само безпечна, як і продукти, які ми щодня споживаємо».

Міністерство охорони здоров'я Канади повідомляє, що продукти з клонованих тварин не проникнуть на ринок Канади доти, доки не буде проведено більше досліджень, і не будуть розглянуті рішення Сполучених Штатів щодо цього. Зараз у Канаді продаж таких продуктів заборонений.

«Ми переглядаємо це питання, - каже фахівець із зв'язків із громадськістю міністерства охорони здоров'я Канади Рене Бержерон. - Ми працюватимемо з іншими відомствами, які мають до цього стосунок, щоб забезпечити взаємодію з FDA у рамках періоду критичних зауважень, який приходить після публікації їхнього проекту оцінки».

Перш ніж ухвалити остаточне рішення FDA протягом трьох місяців проводитиме опитування громадськості з приводу продажу продуктів із клонованих тварин. Але якщо їхній продаж у супермаркетах усе-таки буде дозволений, FDA заявило про те, що «навряд чи» буде обов'язкове спеціальне маркірування, викликавши цим гнів груп захисту споживачів, які вважають, що люди повинні мати право вибору.

Президент Канадської асоціації споживачів (CAC) Брюс Крен повідомляє, що споживачі дуже стурбовані випуском продуктів із клонованих тварин, і відзначає, що, за результатами опитувань, 80% канадців при думці про споживання цих продуктів відчувають тривогу.

«Ми в CAC сподіваємося, що це не буде так, коли уряд прагне пхати нам це в глотку, незалежно від того, хочемо ми цього чи ні, - каже Крен. - Ми неодмінно оспорюватимемо це до кінця».

Американська федерація споживачів заявила, що FDA не приймає до уваги результати дослідження, які свідчать про те, що клонування створить більше потворних тварин, ніж інші репродуктивні технології, такі як штучне запліднення або екстракорпоральне запліднення (запліднення в пробірці - прим. пер.), і закликає супермаркети відмовитися від продажу продуктів із клонованих тварин.

Після того як у 1997 р. у Шотландії клонували овечку Доллі, учені продовжили експерименти з клонування корів і кіз, деякі з яких породжували здорове потомство. У Доллі в незвичайно ранньому віці розвинувся артрит, і вона померла від прогресуючого легеневого захворювання у віці шести років. Багато клонованих тварин народжуються знівеченими або хворими, або ж просто вмирають відразу після народження.

Як повідомляє сайт міністерства охорони здоров'я Канади, метод, за допомогою якого з'явилася на світ овечка Доллі, так зване перенесення ядер соматичних клітин, викликав побоювання щодо безпеки потенційного використання таких харчових продуктів.

Біотехнологічні компанії працюють над створенням генетично модифікованих свиней, яких планують використовувати для пересадки органів тварин людям. Свиней вважають гарними кандидатами для ксенотрансплантації, оскільки їхні органи за величиною приблизно такі ж, як і у людей.

У 2001 р. та ж сама компанія, що створила Доллі, після 100 невдалих спроб створила п'ять клонованих поросят, у яких, за їхніми словами, відсутній ген, що викликає відторгнення пересаджених органів. Проте деякі вчені стурбовані можливим перенесенням людям свинячих вірусів.

Версія статті англійською

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...