• Чи говорили мертві у п'ятницю 13-го?

  • Вівторок, 5 грудня 2006 року
Руки хлопчика тремтіли, коли йому передали цифровий диктофон.
Підтримуваний батьком, він промовив в затемнений склеп: «Як тебе звуть, і як ти помер?». Інші, тремтячи від холоду, притискалися один до одного і нервово кусали губи.

Червоний індикатор диктофона, що реєструє звук, заблимав, хоча в приміщенні стояла тиша. Потім записуючий пристрій підняли, щоб ми могли чути запис. Якийсь час зберігалося мовчання. Потім, абсолютно ясно, принаймні, для більшості з нас, прозвучало:
«Йдіть геть».

Це було в п'ятницю 13-го, коли люди зібралися в Кентерберійській церкві XII століття щоб стати свідками явища, яке, як заявляють, дозволяє світові духів увійти в контакт зі світом живих.

Феноменом електронного голосу (ФЕГ) вважається фіксація на звичайний диктофон мови духів, нечутної під час запису, але яку можна почути при відтворенні на великій гучності. Іноді таку мову можна почути навіть за наявності сильного фону.

«Мені потрібно прийти до чогось середнього - я не можу повністю повірити і не можу повністю бути скептиком. Я з усіх сил прагну з'ясувати правду», - говорить Марк Тернер, член Шотландської команди шукачів привидів (Ghost Finders Scotland), що організував екскурсійний тур з привидами для відвідувачів Кентерберійського замку.

Один із скептично налаштованих учасників цього туру Ден Прайд так висловив свою думку про те, що відбувається: «Як тільки хто-небудь скаже, що це схоже на «йдіть геть» - то всім це і почується».

Інший очевидець - Венді Уокер говорить, що чула відповідь у себе в думці до того, як вона прозвучала через динаміки. «Голос дуже сердитий, - додала ця жінка, що вважає себе медіумом, - йому здається, що ми жартуємо над ним».

Пізніше Венді сама запитала в темноту, чи є там привиди і якщо є, то чи подадуть вони який-небудь знак. Учасники туру дружно замовкли, а вгорі з гуркотом закрилися двері.

Під час екскурсії в декількох приміщеннях були зроблені записи, надалі введені в портативний комп'ютер і оброблені для поліпшення якості звуку. Більшість записів неможливо було зрозуміти, але один або два були схожі на короткі пропозиції.

Марк використовував модель диктофона Panasonic RR-DR60, яка, за його словами, в 1999 р., через три місяці після початку випуску, була знята з виробництва через велику кількість скарг. Виявилось, цей диктофон записує голоси, які незрозуміло звідки взялися.

«Добре відомо, що люди чудово виявляють «структуру» в тому, що насправді є безладним шумом. Гарний приклад:
при сильному шумові (коли включений пилосос) вам здається, що дзвонить телефон або що вас називають по імені, - пояснює д-р Кетрін Уотт з Інституту парапсихології Кестлера Едінбурзького університету (Шотландія). - Мені здається, ФЕГ також належить до таких явищ, особливо якщо ви знаєте, які слова «говорять». Ваш мозок напружено працює, щоб «почути» їх в шумі. Вважаю, якби людям не говорили, які слова вимовляють, то вони «чули» б різні слова».

І дійсно, учасникам екскурсії в Кентербері перед початком наперед повідомили, що попередній групі було сказано «йдіть геть».

Деякі голоси, які можна завантажити з сайту «Ghost Finders» сильно спотворені, і їх ледве можна розібрати.

Професор Кріс Френч, що очолює Відділення з вивчення аномальної психології в Гоулдсмітс-коледжі, описує це як «обробку інформації згори вниз», а саме, як «вплив наших знань, вірувань і очікувань на інтерпретацію необроблених чутливих сигналів».

«Можна припустити, що обробка інформації згори вниз має ще більшу дію, коли чутливі сигнали неоднозначні або поганої якості (як у випадку з феноменом електронного голосу), - говорить він. - Слухаючи вперше, ви можете, якщо вам пощастить, розчути окреме слово. Оскільки ви знаєте, що належить почути, ви почуєте дуже ясний потік англійської мови. Насправді, це не те, що ви думаєте, це - «обробка інформації згори вниз».

Але Марк Тернер з Шотландської команди шукачів привидів заявляє:
«Людське осмислення відповідей може відрізнятися від того, що насправді говорять, якщо тільки ці голоси не належать до того, що ми називаємо «ФЕГ класу А» (найбільш помітним)».

Серед файлів, які можна завантажити з сайту, дійсно існують такі, в яких запис складається з одних невиразних звуків, і таких, де можна ясно розібрати слова.

Професор Френч припускає наступне: «Деякі з дійсно переконливих прикладів феномена електронного голосу - це просто живі голоси, записані випадково».

Коли ФЕГ тільки з'явився, деякі стверджували, що гарної якості записи є просто записами випадкових радіохвиль.

Проте Марк Тернер навів як приклад експерименти, які показують, що ФЕГ спостерігається і в клітці Фарадея - апараті, який видаляє всі електро- і радіосигнали.

Том Батлер, директор американської асоціації ФЕГ і експерт із звукозапису, підтверджує: «Випадкові радіохвилі, галюцинації і непомічені фізичні голоси досліджувалися, перевірялися та відбраковувались як можливі джерела голосів».

Дослідження, пов'язані з ідеєю, що лежить в основі ФЕГ, вперше були проведені Томасом Едісоном у 1920 р. Тоді він написав: «Якби ми могли винайти інструмент настільки тонкий, що наша особа могла б впливати на нього, могла б управляти ним тоді, коли вона переходить в наступне життя, то такий інструмент повинен щось реєструвати».

У 1952 р. два поважаних римських католики - чернець-бенедиктинець отець Пеллегріно Марія Ернетті та отець Агостіно Джемеллі - при записі григоріанського співу вловили те, що, на їх думку, було голосами померлих.

Вони не встигали із записом, і Джемеллі звернувся до свого померлого батька з проханням йому допомогти. На свій подив, вони виявили в записі голос, який говорив: «Я завжди з тобою і допомагаю тобі».

У 1959 р. документаліст Фрідріх Юргенсон, записуючи голоси птахів, виявив на плівці безтілесні голоси. Він вирішив, що ці голоси - просто випадкові радіохвилі, поки пізніше ясно не почув, як голос його померлої матері вимовив: «Фрідель, мій маленький Фрідель, ти мене чуєш?». Публікація його відкриття сприяла першому прориву в дослідженнях ФЕГ.

Пізніше учень Карла Юнга д-р Костянтин Раудів створив апарат, за допомогою якого він записав тисячі голосів.

На думку деяких дослідників, вплив Раудіва в області ФЕГ досі залишається значним. Хоча він помер у 1974 р., вони стверджують, що його дух посилав інформації через аудіо- та відеозаписи, а також через комп'ютери.

The Epoch Times (Велика Епоха)

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...