• Засновник Вікіпедії: «Свобода, зрештою, переможе»

  • Четвер, 30 листопада 2006 року

Ексклюзивне інтерв'ю із засновником Вікіпедії Джиммі Уейлсом

На перший погляд Вікіпедія може здатися дуже схожою на інші досягнення світу інтернет останнього часу. Але її засновник запевняє, що різниця є: цей сайт не підкориться китайській цензурі.

За рейтингом Alexa Вікіпедія, популярна онлайн-енциклопедія, сьогодні один з 20 найбільш відвідуваних сайтів в інтернеті.

Відкрита в січні 2001 р., як доповнення до нині вже неіснуючого проекту Nupedia, і побудована за принципом «вікісистеми», яка дозволяє кожній людині редагувати її зміст, Вікіпедія постійно збільшується в обсязі. Величезна кількість розміщеної там безкоштовної інформації робить цю електронну енциклопедію все популярнішою.

Однак, коли сайт привернув увагу китайських органів цензури, він викликав передбачувану реакцію: доступ китайців до неї був заблокований. Але в той час як кілька гігантів інтернету раніше погодилися на співробітництво із цензурою комуністичної партії Китаю (КПК), позиція Вікіпедії залишилася твердою в цьому питанні. У серпні її засновник Джиммі Уейлс відкрито заявив, що «цензура суперечить основним принципам Вікіпедії» і що «ми займаємо місце в культурі, котре я б хотів, щоб займав і Google».

Раніше цього року Google піддали різкій критиці, коли компанія оголосила, що піддасть свій китайський сайт цензурі правлячого комуністичного режиму. Критики говорили, що Google порушив свій корпоративний слоган: «Don't be evil» («Не будьте поганими»).

Уейлс став коментувати це після того, як Пекін заблокував Вікіпедію на найдовший  термін - десять місяців. Нарешті, 10 жовтня, через майже рік після того, як почалася блокада, був таємно відкритий доступ до англомовної версії сайту Вікіпедія, можливо, через тиск із боку академіків і дослідників, які бояться, що його блокада завдасть шкоди середовищу дослідників.

Версію Вікіпедії китайською мовою продовжують блокувати.

«Великій Епосі» удалося взяти інтерв'ю в Уейлса, людини, яку журналу Time нещодавно назвав однією з 100 найвпливовіших людей у світі.ВЕ: І Google, і Yahoo, і Майкрософт капітулювали перед вимогами КПК щодо самоцензури. Як Ви думаєте, у якому напрямку буде рухатися Вікіпедія в майбутньому?

Дж.У.: Вікіпедія ніколи не піде таким шляхом, доки я в силах перешкодити цьому. Наше співтовариство користувачів, поборників волі, ніколи не допустить цього. Я підтримую важливе й етичне: права особистості.ВЕ: Фірми-виробники з великим ім'ям уважають, що краще працювати з деякою самоцензурою, аргументуючи це тим, що це допоможе принести в Китай хоч якусь свободу слова, ніж взагалі ніякої. Що Ви думаєте із цього приводу?

Дж.У.: Я думаю, що такий аргумент іноді може мати певний сенс, але це легко може перетворитися у виправдання. Ми зіштовхнулися з такого ж роду питаннями щодо апартеїду (порушення прав чорних людей білими в африканських країнах - прим. пер.) у Південній Африці... - краще приймати участь у цьому продуктивно, або відмовитися співробітничати взагалі?

Важливим моментом є те, що громадськість повинна сказати компаніям, які пішли на компроміс: доведіть нам, що ви робите там щось гарне; ми не погодимося, якщо це тільки виправдання для того, щоб наживати гроші.

ВЕ: Як Ви думаєте, що могло б статися якби Вікіпедія була комерційною структурою? Чи вважаєте Ви, що якби був отриманий доступ до нового комерційного ринку, то самоцензура почалася б і у Вікіпедії?

Дж.У.: Якби я мав до цього відношення, то ні. Моя комерційна компанія Wikia також не буде співробітничати із цензорами. Для мене це питання особистої етики.

ВЕ: Як Ви думаєте, чи може комуністична партія Китаю вкладати грошові кошти в маніпулювання статтями Вікіпедії, які представляють її в поганому світлі? Як би Ви зупинили це?

Дж.У.: Це дійсно не є проблемою. Є ревне співтовариство, яке твердо вірить у нейтральність, прозорість і відкритість. Уряд Китаю має право вносити свій внесок у Вікіпедію... на тих самих засадах, що й інші.

ВЕ: Кілька журналістів «Великої Епохи» були арештовані в Китаї за викриття справжньої  природи комуністичного режиму й порушень там прав людини, Пекін якраз посилює контроль над іншими ЗМІ. Чи вважаєте Ви, що ми незабаром побачимо в Китаї зміни?

Дж.У.: Так, я так уважаю. Я думаю, що свобода, зрештою, переможе, тому що мораль - річ практична. Уряд Китаю, зрештою, усвідомить, що своєю дикою й непрактичною політикою цензури вони шкодять самі собі й своєму народові.

Стівен Саммер. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...