ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Член НАТО Македонія ненадовго скасує заборону на польоти, якщо Лавров захоче приїхати

Велика Епоха
(Mike Segar/Reuters)

Член НАТО Північна Македонія заявила в п'ятницю, що наступного тижня ненадовго скасує заборону на польоти з Росії, що дозволить міністру закордонних справ Росії Сергію Лаврову взяти участь у міжнародній конференції в країні, якщо він прийме запрошення, пише AP News.

В урядовій заяві сказано, що "вікно" діятиме з 29 листопада по 1 грудня, коли Північна Македонія прийматиме зустріч міністрів закордонних справ Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) в столиці Скоп'є.

Росія є одним з 57 членів ОБСЄ, створеної за часів холодної війни для послаблення напруженості між Сходом і Заходом, в якій Північна Македонія зараз головує на ротаційній основі. Більшість європейських країн заборонили польоти з Росії після її вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

Було незрозуміло, чи прийме Лавров запрошення, яке, за словами міністра закордонних справ Північної Македонії Буджара Османі, було надіслано йому минулого тижня.

У п'ятничній заяві уряду йдеться про те, що міністерствам закордонних справ і оборони Північної Македонії необхідно буде видати додаткові дозволи на візит.

У заяві зазначається, що короткочасне призупинення заборони на польоти не є безпрецедентним, "особливо коли мова йде про міжнародні конференції".

Для того, щоб дістатися до невеликої балканської країни, яка не має виходу до моря, російській делегації доведеться летіти через повітряний простір інших країн-членів НАТО або Європейського Союзу, які, в свою чергу, повинні будуть отримати спеціальний дозвіл.

За винятком близького союзника Москви Білорусі, Лавров не відвідав жодної європейської країни з початку війни в Україні. Він побував у Туреччині, яка є членом НАТО і не має заборони на польоти російських літаків, а також у США, де відвідав зустрічі в штаб-квартирі ООН.

У березні минулого року Лаврову заборонили летіти до Женеви на конференцію Організації Об'єднаних Націй після того, як члени Європейського Союзу заборонили польоти російських літаків у своєму небі в рамках жорстких санкцій проти Москви.

У відеозверненні до учасників сесії ООН він назвав цей крок "обурливим", звинувативши країни ЄС в тому, що "вони намагаються уникнути відвертого діалогу віч-на-віч або прямих контактів, покликаних допомогти знайти політичні рішення нагальних міжнародних проблем".

У жовтні Османі заявив, що Москва може очікувати більшого дипломатичного тиску з боку ОБСЄ в найближчі місяці під час головування його країни в організації, яке закінчується 31 грудня.