ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У Британії після висловлювань про "ісламістів" знято з посади депутата парламенту (ВІДЕО)

Велика Епоха
Член парламенту від Ешфілда Лі Андерсон на недатованому файловому фото. (PA)

У суботу Консервативна партія відсторонила від посади депутата британського парламенту Лі Андерсона після його звинувачень мера Лондона Садіка Хана і лідера лейбористів сера Кейра Стармера в тому, що вони перебувають під контролем ісламістів.

Рішення про відсторонення Андерсона послідувало за його "відмовою вибачитися" за висловлювання, зроблені в п'ятницю, повідомив у суботу представник партії.

Андерсон, який також веде програму на GB News, консервативному телеканалі, сказав, що він згоден з тим, що у партії "не було іншого вибору".

"Я розумію, в яке складне становище я поставив його і прем'єр-міністра [Ріші Сунака] своїми коментарями", — сказав він.

Андерсон, який ще кілька тижнів тому був заступником голови Консервативної партії, зробив зауваження в ефірі GB News, поклавши на Хана і Кейра відповідальність за заворушення всередині та зовні парламенту в середу під час дебатів щодо заклику до припинення вогню в Ізраїлі та Газі.

Дебати перетворилися на хаос після того, як спікер, сер Ліндсі Гойл, відхилився від звичайної процедури, віддавши пріоритет поправці лейбористів перед запланованими дебатами, посилаючись на міркування безпеки членів парламенту.

За межами парламенту на вежу Єлизавети було спроектовано гасла, зокрема "Від річки до моря Палестина буде вільною". Столична поліція, яку критикували за те, що вона не втрутилася, заявила, що використання цих слів не є кримінальним злочином у цьому контексті.

Поклавши провину на мера Лондона, який ділить відповідальність за охорону порядку в столиці з міністром внутрішніх справ, містер Андерсон сказав: "У нас дуже боягузливий Хан, який керує Лондоном".

Потім він прокоментував статтю колишньої міністерки внутрішніх справ Сюелли Браверман, у якій стверджувалося, що "ісламісти, екстремісти й антисеміти перебувають біля керма". Він сказав: "Я не вірю, що ісламісти захопили владу в нашій країні, але я вірю, що вони захопили владу над Ханом, Лондоном і Стармером".

Він звинуватив сера Кейра в тому, що той піддався тиску, посилаючись на поправку лейбористів, яка призвела до бурхливих дебатів. Він також звинуватив Хана в тому, що той віддав Лондон "своїм друзям", і заявив, що сер Кейр Стармер "більше зацікавлений у тому, щоб потрапити до Палати представників і віддати нашу країну іншим, ніж піклуватися про нашу країну".

Андерсона звинуватили в "ісламофобії" за його висловлювання, причому критика, очевидно, була зосереджена на його твердженнях про Хана (першого мусульманина, який став мером Лондона).

Хан заявив Sky News, що коментарі Андерсона "ісламофобські, антимусульманські та расистські". Він додав, що ці коментарі "підливають масла у вогонь антимусульманської ненависті", і розкритикував міністрів за те, що вони "потурають цьому расизму", зберігаючи мовчання.

"Боюся, це підтверджує, що багато людей по всій країні вважають, що існує ієрархія расизму", — сказав він. Він також відкинув звинувачення в тому, що поліція повинна забороняти демонстрації, назвавши це "слизькою доріжкою".

Коментарі Андерсона викликали гнів консерваторів, особливо мусульман.

Колишній міністр Саджид Джавід, світський мусульманин, заявив у соціальній мережі X: "Безглуздо говорити таке".

Лорд Ахмад Вімблдонський, міністр закордонних справ, заявив: "Я абсолютно не згоден із цими розкольницькими поглядами та висловлюваннями, як корінний лондонський мешканець, який пишається своїм містом і його багатим розмаїттям, і як консерватор уже понад 30 років".

Міністр у справах бізнесу Нус Гані назвала таку риторику "безглуздою і небезпечною", заявивши, що вона "виступала проти ісламського екстремізму" і "зазнавала нападок з боку жорстких лівих, ультраправих та ісламістів", і що вона "ні на мить не вірить, що Садік Хан перебуває під контролем ісламістів".

Виступаючи в суботу на Бі-бі-сі, міністр оборони Грант Шаппс сказав, що "не став би висловлюватися подібним чином". Він не став уточнювати, чи сказав член парламенту вголос те, що думає більшість консерваторів, заявивши лише, що "ми живемо в демократичній країні, де люди мають право говорити те, що думають, а Лі Андерсон, я думаю, відомий тим, що говорить те, що думає".

На сайті X професор політики і коментатор Метт Гудвін сказав: "У нас є серйозна проблема з радикальним ісламізмом у Британії. Не дозволяйте політичному [і] медійному класу [говорити нам зворотне]", — сказав він.