ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Російських царебожників переслідують за нелояльність до режиму

Велика Епоха
"Спеціальна операція", 14 лютого. (Telegram)

Ще одна "спецоперація". 14 лютого в селі Айбаші Ульяновської області поліційний спецзагон через вікна проник до приватного будинку, використовуваного під церкву, і заарештував близько сорока осіб. Метою було "знищення" "секти", очолюваної таким собі Леонідом Власовим, відомим своїм послідовникам як отець Зосима.

Але що це за "секта"? На кадрах, зроблених поліцією, видно ікони, дуже схожі на ті, що можна зустріти у звичайній російській православній церкві. Однак група Власова, відома як Російська православна церква царської імперії (РПЦ-ЦІ), протягом багатьох років була bête noire (улюбленою темою) російських антикультистів, таких як Олександр Дворкін, які вважають її "апокаліптичним культом, очолюваним самозванцем".

Леонід Власов (Зосима). (Telegram)

Насправді РПЦ-ЦІ входить до кластера груп, які налічують щонайменше десять тисяч послідовників у Росії. Вони поділяють з Російською православною церквою (РПЦ) націоналістичний підхід до історії Росії, шанування останнього царя Миколи II Романова (якого РПЦ канонізувала як святого) і готовність визнати внесок Сталіна у велич Росії. Однак вони не довіряють уряду Путіна, а під час пандемії COVID-19 відмовилися від вакцинації.

Коли почалася агресивна війна проти України, вони також відмовилися йти в армію і спалили свої паспорти та інші документи, що засвідчують особу, не тому, що підтримують незалежність України — насправді вони твердо впевнені, що Україна є частиною Росії, — а тому, що не визнають уряд Путіна легітимним. Вони очікують відновлення монархії в Росії. Деякі члени групи стверджують, що в жилах їхніх лідерів тече кров Романових.

"Царські" спільноти не привертали особливої уваги громадськості, поки на екрани не вийшов фільм "Матильда" 2017 року. У ньому розповідалася історія знаменитої польсько-російської балерини Матильди Кшесінської і стверджувалося, що, перш ніж стати коханкою двох великих князів Романових, вона перебувала у трирічних стосунках із майбутнім царем Миколою II, які закінчилися тільки тоді, коли той одружився з майбутньою імператрицею Олександрою. Фільм дав зрозуміти, що ці стосунки не були платонічними. Секс до шлюбу є гріхом для православної церкви, і консервативні православні закликали заборонити фільм як нешанобливий щодо канонізованого святого.

Депутат Держдуми Наталія Поклонська (у центрі) на мітингу "царебожників" з архімандритом Сергієм Романовим. (Telegram)

"Царські" групи стали учасниками протесту проти "Матильди" і потрапили в національні новини, коли до їхніх мітингів долучилася тодішня депутатка Держдуми від окупованого Росією Криму Наталія Поклонська. З'ясувалося, що Поклонська була послідовницею архімандрита Сергія Романова з Єкатеринбурга, лідера руху царебожників (царепоклонників).

Колишня прокурорка Генеральної прокуратури України, яка перейшла на бік Росії 2014 року, Поклонську призначили радником генерального прокурора 2022 року. А в її духовного батька Сергія Романова справи йшли не так добре. Після того, як він розпочав кампанію проти патріарха Кирила й уряду, які закривали церкви під час пандемії, називаючи COVID-19 західним винаходом, у грудні 2020 року в його монастирі було здійснено обшук. Архімандрита заарештували і в листопаді 2021 року засудили до тюремного ув'язнення строком на три з половиною роки.

Арешт Сергія Романова. (Telegram)

Однак це був не кінець царебожників. Група, очолювана "Зосимою" Власовим в Ульяновській області, стала популярною завдяки вмілому використанню соціальних мереж. За оцінками Власова, його інтернет-аудиторія становила 150 000 осіб.

Власов — персонаж, безумовно, неоднозначний. Він був висвячений у сан єпископа кіпрським відділенням Російської православної церкви за кордоном (дисидентська частина Російської православної церкви за кордоном, яка, на відміну від останньої, не перебуває у спілкуванні з московською Російською православною церквою) і навіть помазаний на царювання.

І Сергій Романов, і Власов — колишні ув'язнені, які відсиділи у в'язниці за тяжкі злочини. Вони стверджують, що належать до старої православної традиції злочинців, які стали святими, прототипом яких є святий Мойсей Ефіопський, ватажок банди розбійників і вбивць у Єгипті IV століття, який навернувся до християнства і став аскетичним ченцем і священником.

Ідеологія царебожників, крім того, що вони монархісти і висувають екстравагантні претензії до своїх лідерів, не сильно відрізняється від ідеології патріарха Кирила. Головна відмінність у тому, що вони не визнають авторитет Кирила і виступають проти Путіна. Тому їх заарештовують і переслідують як "терористів" і "українських агентів".

За матеріалами BITTER WINTER