ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

На островах Кірібаті працюють китайські поліцейські, повідомили офіційні особи

Велика Епоха
Студенти з національними прапорами Китаю та Кірибаті чекають церемонії привітання президента Кірибаті Танеті Маамау у Великій залі народних зборів у Пекіні, Китай, 6 січня 2020 року. (REUTERS/Jason Lee/File Photo)

Китайська поліція працює у віддаленій державі-атолі Кірібаті, що є сусідом Гаваїв у Тихому океані. Співробітники у формі беруть участь в охороні громадського порядку і програмі створення бази даних про злочини, повідомили Reuters офіційні особи Кірібаті.

Кірібаті не оголошувала публічно про угоду з Китаєм щодо охорони громадського порядку, яку було укладено в той момент, коли Пекін відновив спроби розширити зв'язки в галузі безпеки на островах Тихого океану в умовах загострення суперництва зі Сполученими Штатами.

Кірібаті, держава з населенням 115 000 осіб, вважається стратегічно важливою, незважаючи на свої невеликі розміри, оскільки вона розташована відносно близько до Гаваїв і контролює одну з найбільших економічних зон, що охоплює понад 3,5 мільйона квадратних кілометрів Тихого океану. На острові розташована японська станція супутникового стеження.

Виконувач обов'язків комісара поліції Кірібаті Ері Арітієра повідомив агентству Рейтер, що китайська поліція на острові співпрацює з місцевою поліцією, але в Кірібаті немає китайської поліцейської дільниці.

"Команда китайської поліцейської делегації співпрацює з Поліцейською службою Кірібаті — допомагає в реалізації програми з охорони громадського порядку і бойових мистецтв (тайцзи) кунг-фу, а відділ інформаційних технологій допомагає в реалізації програми зі створення бази даних про злочини", — сказав він в електронному листі.

Посольство Китаю в Кірібаті не відповіло на прохання Reuters прокоментувати роль поліції країни. У січні в соціальних мережах посольство назвало ім'я керівника "китайської поліцейської дільниці в Кірібаті".

Арітієра, який був присутній на грудневій зустрічі міністра громадської безпеки Китаю Ван Сяохуна і кількох чиновників поліції тихоокеанських островів у Пекіні, сказав, що Кірібаті звернулася до Китаю з проханням про допомогу в забезпеченні правопорядку у 2022 році.

Торік до Кірібаті прибуло до десятка китайських поліцейських у формі на шестимісячну ротацію.

"Вони надають тільки ті послуги, яких потребує Поліцейська служба Кірібаті або які вона запитує", — сказав Арітієра.

"Очі й вуха" Китаю за кордоном

Спроби Китаю укласти загальнорегіональну угоду з безпеки і торгівлі в регіоні, де він є великим кредитором інфраструктури, були відкинуті Форумом тихоокеанських островів у 2022 році.

Однак китайська поліція розміщується на Соломонових островах із 2022 року, після того як дві країни підписали секретний пакт про безпеку, розкритикований Вашингтоном і Канберрою як такий, що підриває регіональну стабільність.

Експерт із Тихоокеанського регіону Австралійського національного університету Грем Сміт каже, що Китай прагне розширити сферу свого впливу на китайську діаспору, а поліція — це "дуже корисні очі й вуха" за кордоном.

"Йдеться про екстериторіальний контроль", — сказав він. Китайська поліція також буде "стежити за внутрішньою політикою Кірібаті та її дипломатичними партнерами".

Минулого місяця посол Китаю в Австралії заявив, що у Китаю є стратегія з налагодження поліцейських зв'язків з країнами тихоокеанських островів, щоб допомогти підтримувати громадський порядок, і це не повинно викликати в Австралії занепокоєння.

Кірібаті "переключилася" з Тайваню на Пекін 2019 року, а президент Танеті Маамау заохочує китайські інвестиції в інфраструктуру. Цього року в країні пройдуть національні вибори.

Китай побудував велике посольство на головному острові і направив туди сільськогосподарські та медичні бригади. Він також оголосив про плани відновити військову злітно-посадкову смугу США часів Другої світової війни на острові Кантон на Кірібаті, що викликало стурбованість у Вашингтоні. Злітно-посадкову смугу так і не було побудовано.

Острів Кірібаті Кірітіматі розташований за 2 160 км на південь від Гонолулу.

У жовтні Сполучені Штати пообіцяли модернізувати пристань на острові Кантон, колишній військовій базі США, і заявили, що хочуть відкрити посольство в Кірібаті.

Критика поліцейської діяльності

Директор програми з островів Тихого океану Інституту Лоуї Мег Кін заявила, що Китай має амбіції в галузі безпеки в регіоні.

"Австралія і Сполучені Штати занепокоєні такою перспективою на Кірібаті та в усьому регіоні і вживають заходів для захисту своїх позицій", — сказала вона.

Прессекретарка Міністерства закордонних справ Австралії заявила, що Австралія працює над задоволенням потреб Кірібаті в галузі безпеки і передала в дар два патрульні катери.

"Австралія надає підтримку Поліцейській службі Кірібаті, проводячи серйозну модернізацію її поліцейської інфраструктури, включно з будівництвом нових казарм, штаб-квартири і радіомережі", — сказала вона.

Папуа-Нова Гвінея, найбільша острівна держава Тихого океану, заявила цього місяця, що не прийме китайську пропозицію щодо допомоги поліції та технологій спостереження, після того, як новини про те, що вона веде переговори з Китаєм щодо укладення угоди про поліцейську діяльність, викликали критику з боку традиційних партнерів з безпеки, Сполучених Штатів і Австралії.