ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Україна потребує майже 9 мільярдів доларів на відновлення культурних об'єктів, повідомляє ООН

Велика Епоха
Жінка проходить повз пошкоджені історичні будівлі в центрі Одеси, який ЮНЕСКО включило до списку об'єктів світової спадщини. (Архівне фото)

Україна потребуватиме майже 9 мільярдів доларів протягом наступного десятиліття для відновлення своїх культурних об'єктів та туристичної галузі після російського вторгнення та війни, повідомила у вівторок агенція ООН з питань культури.

За оцінками ЮНЕСКО, взаємопов'язані культурний і туристичний сектори країни втратили понад 19 мільярдів доларів доходу під час війни, яка розпочалася два роки тому цього місяця. Агентство заявило, що бойові дії пошкодили 341 культурний об'єкт по всій Україні, в тому числі в столиці України, Києві, містах Львів на заході та Одеса на півдні.

За оцінками агентства, загальна вартість руйнувань цих культурних об'єктів, а також тисяч інших "культурних цінностей" по всій країні становить близько 3,5 мільярдів доларів.

"Одеський кафедральний собор є одним із прикладів об'єкта, який зазнав серйозних пошкоджень, – сказала К'яра Децці Бардескі, яка очолює офіс ЮНЕСКО в Україні. "Це символ усієї громади... з глибоким духовним та історичним значенням".

У липні 2023 року ЮНЕСКО рішуче засудила "зухвалий напад, здійснений російськими військами" на історичні будівлі в центрі Одеси – місцевості, яку минулого року агентство визначило як об'єкт всесвітньої спадщини, що перебуває під загрозою зникнення. Атака забрала життя щонайменше двох людей і пошкодила кілька об'єктів, включаючи Спасо-Преображенський собор.

Собор, заснований наприкінці 18 століття, є головним православним храмом Одеси. Первісна споруда була зруйнована в 1936 році, за радянських часів, і відновлювалася з 1999 по 2003 рік.

ЮНЕСКО заявила, що навмисне руйнування об'єктів культурної спадщини, в тому числі релігійних споруд та артефактів, може бути прирівняне до воєнного злочину. Міжнародний кримінальний суд вперше висунув звинувачення у воєнних злочинах, пов'язаних з цілеспрямованими нападами на історичні релігійні пам'ятники і будівлі, у справі, що стосувалася Малі в 2015 році.