ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Папа Римський відновив суперечливу угоду з Пекіном про призначення єпископів

Велика Епоха
Папа Римський Франциск. (FILIPPO MONTEFORTE/AFP/Getty Images)

Ватикан оголосив у суботу, що відновив таємну і суперечливу угоду з китайським комуністичним режимом про призначення римо-католицьких єпископів у Китаї.

Це вже вдруге з моменту першого укладення угоди, яка все ще є тимчасовою, ще на два роки з 2018 р. Нещодавнє продовження було широко очікуваним, і Папа Франциск заявив про це в ексклюзивному інтерв'ю агентству Reuters 2 липня.

Угода була розрекламована як спроба пом'якшити давній розкол в материковому Китаї між католиками, лояльними до Папи Римського, і офіційною церквою, контрольованою Комуністичною партією Китаю. Вперше з 1950-х років обидві сторони визнали Папу Римського верховним лідером Католицької Церкви.

Критики угоди, в тому числі 90-річний кардинал Джозеф Дзен, колишній архієпископ Гонконгу засудили її як поступку комуністичній владі і звинуватили Ватикан у продажі і нарузі над пам'яттю переслідуваних католиків і тих, хто зазнав жорстокого поводження з боку комуністичного режиму Китаю.

Дзен є одним з традиційних захисників релігійних і громадянських свобод в Гонконзі і материковому Китаї і часто виступав проти зростаючого авторитаризму комуністичного режиму, в тому числі нав'язаного Пекіном Закону про національну безпеку, та переслідування римо-католиків в Китаї.

Нині Дзен знаходиться під судом за нібито використання благодійного фонду для продемократичних протестувальників, і критики звинувачують Ватикан в тому, що він не робить достатньо для його публічного захисту. Дзен не визнав себе винним.

Угода між Ватиканом і Китаєм зосереджується на співпраці щодо призначення єпископів, причому останнє слово в цьому питанні залишається за Папою Римським.

З моменту досягнення угоди було призначено лише шість нових єпископів, що, на думку опонентів, свідчить про те, що угода не має бажаного ефекту.

Противники угоди також вказують на посилення обмежень релігійних свобод в Китаї для християн та інших меншин.

В інтерв'ю Reuters у липні Папа Римський визнав, що угода "просувається повільно", але Церква повинна мати довгострокове бачення в Китаї, і що недосконалий діалог краще, ніж відсутність контакту взагалі.

Франциск порівняв противників угоди з тими, хто критикував Пап Івана XXII і Павла VI в 1960-х і 1970-х роках за так звану політику малих кроків, в рамках якої Ватикан укладав угоди, іноді незручні, з комуністичними країнами Східної Європи, щоб зберегти Церкву під час холодної війни і обмежити там переслідування.

Офіційна ватиканська преса поширила інтерв'ю з двома кардиналами, які виступили на захист угоди.

Кардинал Держсекретар П'єтро Паролін, головний архітектор угоди, сказав, що хоча досягнення 2018 року "можуть здатися невеликими" в контексті історії конфлікту, вони є "важливими кроками на шляху до поступового загоєння ран, завданих" Китайській Церкві.

Кардинал Луїс Антоніо Тагле, філіппінець, чия мати має китайське походження, сказав, що завдання полягає в тому, щоб переконати владу, що "приналежність до Церкви не є перешкодою для того, щоб бути хорошим громадянином Китаю".

Ватикан наполягав на тому, що угода знаходиться в рамках структури Церкви в Китаї і сама по собі не є передумовою для встановлення повноцінних дипломатичних відносин з Пекіном, що вимагало б розриву зв'язків Святого Престолу з Тайванем.

Відновлення угоди між Ватиканом і Пекіном відбулося в той час, коли Комуністична партія Китаю завершила свій з'їзд в суботу, схваливши поправки, які посилюють залізну хватку президента Сі Цзіньпіна в партії.

Минулого місяця Ватикан намагався організувати зустріч 69-річного Сі Цзіньпіна і 85-річного Папи Римського Франциска, коли обидва лідери перебували в Казахстані, але Китай відмовився.