Понеділок, Вер 27, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Китайська "мрія про ядерну енергію" вимагає термінової уваги світової спільноти, — вважає експерт

Вівторок, 3 серпня 2021 року

Робочі чекають прибуття прем'єр-міністра Франції Жан-Марка Еро на спільну китайсько-французьку Тайшанську атомну електростанцію біля міста Тайшань в провінції Гуандун, Китай 8 грудня 2013 року. Прем'єр-міністр Франції Жан-Марк Еро розповів про ядерний досвід своєї країни під час візиту в Китай — найбільший у світі ринок атомних електростанцій. (Peter Parks/AFP via Getty Images)

У китайського режиму амбітні плани щодо ядерної енергетики. Через 20 років Китай хоче стати країною з найбільшим виробництвом ядерної енергії. Але що це означає для китайських громадян і решти світу?

14 червня CNN повідомив про витік на АЕС Тайшань в провінції Гуандун. Як повідомляється, Французька компанія Framatome, яка частково володіє і експлуатує атомну електростанцію, попередила китайські служби безпеки про "насувну радіологічну небезпеку".

Повідомляється, що Framatome також звинуватила їх у тому, що вони підняли «допустимі граничні значення» за межами електростанції, щоб не закривати її.

Пекін відкинув звинувачення. У відповідь на повідомлення CNN глава національного агентства ядерної безпеки Міністерства навколишнього середовища Китаю сказав, що збільшення радіоактивності в першому циклі енергоблоку №1 [ядерного реактора] в основному пов'язано з поломкою паливних стрижнів.

Однак результати радіаційного моніторингу в районі Тайшанськоъ АЕС показали, що «радіаційної аномалії в околицях об'єкта немає» і «витоку не було».

Безпека людей на останньому місці

Заперечень китайської влади недостатньо, щоб розвіяти побоювання громадськості з приводу ризиків для безпеки атомних електростанцій в Китаї, сказав Ніє Сен. Китайський учений і експерт з енергетики в недавньому інтерв'ю гонконзькому виданню Epoch Times, повідомив, що Городяни знають, що Пекін ось-ось здійснить свою «мрію про атомну енергетику».

На шляху до того, щоб стати провідним світовим виробником ядерної енергії, Комуністична партія Китаю (КПК) продовжує ігнорувати питання безпеки. КПК йде на величезний ризик в розвитку ядерної енергетики.

Професор «Школи інженерії» Католицького університету Америки закликав уважніше поглянути на політику держави у сфері ядерної енергетики: «Який робочий стан атомних електростанцій в Китаї? На що схожий рівень безпеки? Все це терміново вимагає світової громадської уваги».

Однак слід виходити з того, що безпека людей — остання у списку пріоритетів КПК. Ядерна енергія — це в основному політичний інструмент, який служить тільки режиму. Оскільки атомна енергія експортується, отримані дані впливають не тільки на сам Китай.

Китайська атомна електростанція з європейськими технологіями

Щоб краще зрозуміти ситуацію на Тайшанській АЕС, варто подумати нестандартно.

За словами Ніє Сена, АЕС Тайшань була побудована у 2009 році з використанням європейських еволюційних енергетичних реакторів (ЕЕР). Ця технологія також використовувалася при будівництві блоку Олкілуото 3 в Фінляндії у 2005 році та атомної електростанції Фламанвіль у Франції в 2007 році.

І фінський, і французький заводи зараз закриті через проблеми з технічними стандартами і стандартами безпеки.

За даними французької влади, у 2015 році в Фламанвілі сталася «аномалія в складі сталі» в частинах корпусу реактора.

Деякі ЗМІ повідомили, що така ж проблема виникла в резервуарі високого тиску Тайшанської АЕС. Китайський новинний портал "Sina" опублікував у 2016 році, що державний орган з ядерної безпеки повідомив про несправні резервуари під тиском в двох реакторах ЕЕР.

Водночас французька компанія-постачальник електростанцій Framatome (колишня Areva) також висунула звинувачення. Framatome поскаржилася на те, що 400 компонентів не пройшли належну перевірку на безпеку китайською владою.

Однак, хоча блоки ЕЕР у Фінляндії і Франції були зупинені, електростанція Тайшань була введена в промислову експлуатацію в 2018 році.

Стратегічна галузь на експорт

Можна тільки здогадуватися, що КПК жертвує безпекою приміщень з економічних міркувань, таких як створення робочих місць.

У 2015 році заступник директора Китайської комісії з розвитку і реформ Ван Сяотан заявив що, ядерна енергія розглядається і просувається як стратегічна галузь. Крім залізничної галузі, атомна енергія експортується в багато країн.

Покупців можна знайти в основному в країнах, що входять в Ініціативу «Один пояс, один шлях» (BRI Новий шовковий шлях).

За даними Всесвітньої Ядерної асоціації, Китай в цей час експортує свої ядерні технології в дванадцять країн: Пакистан, Румунію, Аргентину, Великобританію, Іран, Туреччину, Південну Африку, Кенію, Єгипет, Судан, Вірменію і Казахстан. Всі вони знаходяться на різних етапах співпраці з Пекіном.

Центральний уряд Китаю підрахував економічні вигоди від цієї технології на своєму вебсайті: при інвестиційній потребі в атомній електростанції в розмірі 3,9 мільярда євро буде створено 150 000 робочих місць. У виробництві і будівництві залучено 200 компаній. При 20-відсотковій частці ринку в країнах BRI, що відповідає 30 електростанціям, можна заробити 130 мільярдів євро і 5 мільйонів робочих місць.

На шляху до номера 1?

З потужністю АЕС 49,89 ГВт (гігават) Китай як і раніше займає третє місце після США і Франції. Про це у квітні повідомило державне інформаційне агентство «Сіньхуа». За виробництвом атомної енергії він навіть займає друге місце після США.

Амбітні плани режиму можна виразити цифрами: потужність електростанції має зрости до 70 ГВт до 2025 року і до 120 ГВт до 2030 року. За даними Forbes, тоді Китай обжене США (яка на цю мить має 96,5 ГВт).

На сьогодні в Китаї будуються 17 атомних електростанцій загальною потужністю 18,53 ГВт.

Про це йдеться в поточному звіті Китайської асоціації ядерної енергетики "Розвиток ядерної енергетики в Китаї".

Нині в Китаї налічується 62 атомних електростанції, більшість з яких розташовані в прибережних районах. 49 з них знаходяться в експлуатації.

Джерело: The Epoch Times

Comments   

загрузка...