Неділя, Лис 28, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Банківська система Афганістану знаходиться в хаосі й близька до краху, попереджає ООН

Вівторок, 23 листопада 2021 року

Боєць Талібану стоїть на варті на вулиці біля площі Занбак у Кабулі 23 вересня 2021 року. (Wakil Kohsar/AFP via Getty Images)

У понеділок Організація Об'єднаних Націй попередила, що банківська система Афганістану перебуває на межі краху через нездатність споживачів виплачувати кредити, скорочення депозитів та інших проблем з ліквідністю, що призведе до соціальної кризи в тендітній економіці.

"Фінансові та банківські платіжні системи Афганістану перебувають в хаосі", — йдеться в тристорінковій доповіді Програми розвитку ООН (ПРООН). Проблема нестачі вкладів у банках "має бути вирішена швидко, щоб поліпшити обмежені виробничі можливості Афганістану та запобігти краху банківської системи".

У звіті про ситуацію докладно описується поточний сценарій розвитку банківського та фінансового сектора в розореній війною країні, а також до захоплення Кабула талібами 15 серпня 2021 року.

Наданню гуманітарної допомоги перешкоджає криза ліквідності, з якою зіткнулися афганські банки. Вкладникам не вистачає впевненості, а міжнародні ринки уникають інвестицій, при цьому прогнози Міжнародної торгової палати на 2021-2022 роки говорять про скорочення економіки до 30 відсотків.

За оцінками, загальна сума банківських депозитів скоротилася на 40% — з 2,9 мільярда доларів наприкінці 2020 року до 2 мільярдів доларів у вересні 2021 року та приблизно 1,8 мільярда доларів на кінець року. Непрацюючі кредити (NPL) збільшилися приблизно з 30 відсотків наприкінці 2020 року до 57 відсотків у вересні.

"У нинішніх умовах коефіцієнт непрацюючих кредитів, мабуть, зростає, що, швидше за все, призведе до краху малих та середніх підприємств та банківського сектора", — йдеться у доповіді ПРООН.

Абдалла Аль Дардарі, постійний представник ПРООН в Афганістані, повідомив агентству Bloomberg, що міжнародна допомога від таких організацій, як ООН та інших НУО (неурядових організацій), включаючи імпорт продовольства, здійснюється через банківську систему, що діє.

Теперішня економічна система пов'язує Афганістан із зовнішнім світом. "Без банківського сектора немає гуманітарного рішення для Афганістану", — каже він, згідно з Public Now. "Невже ми хочемо бачити афганців у повній ізоляції?"

В обігу знаходиться лише близько 500 000 доларів афганської валюти, що посилює кризу ліквідності. "Решта лежить під матрацом або під подушкою, тому що люди бояться", — каже Аль Дардарі.

За оцінками Світової продовольчої програми, половина населення країни зазнає гострого голоду. Після відходу США та подальшого захоплення влади талібами міжнародна допомога закінчилася, а міжнародні банки заморозили мільярди афганських активів. Амір Хан Муттакі, міністр закордонних справ Талібану, знову закликав Сполучені Штати звільнити заморожені кошти на суму 9 мільярдів доларів, інакше виникне ризик масового результату біженців.

ПРООН рекомендує створити систему страхування вкладів, адекватну ліквідну готівку та кредитні гарантії, щоб урятувати банківську систему від краху.

"Координація з міжнародними фінансовими інститутами, які мають великий досвід роботи з афганською фінансовою системою, матиме вирішальне значення для цього процесу", — йдеться у звіті ПРООН, маючи на увазі Міжнародний валютний фонд та Світовий банк.

Джерело: The Epoch Times

Comments   

загрузка...