ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Під час суду керівник "Меморіалу" назвав режим у Росії тоталітарним і фашистським

Велика Епоха
Російський правозахисник Олег Орлов спілкується з журналістами після слухань з апеляції в Москві, Росія, 14 грудня 2023 року. (REUTERS/Tatyana Makeyeva/File Photo)

Правозахисник, лауреат премії Сахарова і керівник "Меморіалу" Олег Орлов оголосив своє "останнє слово" на судовому засіданні, де прокурори домагалися, щоб його посадили у в'язницю майже на три роки за дискредитацію збройних сил РФ, пише Reuters.

Минулого року районний суд оштрафував 70-річного Орлова на 150 000 рублів (1616 доларів) після того, як він написав статтю про те, що Росія за президента Володимира Путіна скотилася до фашизму.

Після того як Орлов оскаржив цей вирок, було призначено повторний судовий розгляд, а потім прокурори зажадали для нього тюремного ув'язнення строком на два роки і 11 місяців, звинувативши його в "політичній ненависті до Росії". Остаточний вердикт у справі і вирок буде оголошено у вівторок.

У своїй заключній промові перед судом Орлов сказав, що не скоїв злочину.

"Мене судять за газетну статтю, в якій я назвав політичний режим, що встановився в Росії, тоталітарним і фашистським. Стаття була написана понад рік тому. І тоді деяким моїм знайомим здавалося, що я занадто згущую фарби. Але зараз абсолютно очевидно — я анітрохи не перебільшував", — сказав Орлов.

"Усе це ланки одного ланцюга — смерть, а точніше, розправа над Олексієм, судові розправи над іншими критиками режиму, зокрема й наді мною, удушення свободи в країні, введення російських військ в Україну".

Звертаючись до судді та прокурора, Орлов сказав: "Вам самим-то не страшно? Не страшно спостерігати, на що перетворюється наша країна, яку ви, напевно, теж любите? Не страшно, що в цьому абсурді, у цій антиутопії, можливо, доведеться жити не тільки вам і вашим дітям, а й, не дай Бог, вашим онукам?"

За два роки, що минули з моменту повномасштабного вторгнення в Україну, Росія посилила придушення всіх форм політичного інакомислення і ввела кримінальну відповідальність за критику того, що Москва називає "спеціальною військовою операцією".

Спеціальний доповідач ООН з прав людини в Росії Маріяна Кацарова назвала суд над Орловим "спланованою спробою змусити замовкнути голоси правозахисників у Росії" і "хрестоматійним прикладом репресивної системи".