• Як зменшення агресивності за тисячоліття змінило обличчя людей?

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Неділя, 5 липня 2015 року

За тисячоліття обличчя людей значно змінились, причому у таких змінах можна виділити загальні риси, вважають американські вчені. Обличчя стали більш жіночними та круглими. Крім того, значно зменшились надбрівні дуги.

Людина розумна, яка за загальноприйнятою теорією з’явилась на землі 200 тисяч років тому, мало прогресувала наступні 150 тисяч років. Відчутні зміни відбулися 50 тисяч років тому, коли у технічному, культурному та мистецькому плані людство здійснило прорив — одночасно з цим змінився і вигляд чоловіків та жінок.

Сплески у розвитку людства співпадають із падінням рівня тестостерону, стверджує дослідник Роберт Ціері з Дюкського університету. Тобто люди розвивались тоді, коли були менш агресивними і краще взаємодіяли один з одним. Знижений рівень тестостерону відбивався на формуванні їхнього скелета і особливо черепа.

У зовнішності людей, зокрема, в їхніх обличчях, відбувалися зміни — людство ставало більш привабливим за сучасними мірками.

«Якщо доісторичні люди почали жити ближче один до одного, передавати нові знання, вони мали стати більш терпимими один до одного. Ключ до нашого успіху є здатність до співпраці і налагодження відносин, а також здатність вчитися один в одного», — зробив висновок дослідник Роберт Ціері.

Під час дослідження були вивчені 13 черепів старших за 80 тисяч років, 41 череп віком від 10 до 38 тисяч років і 1367 черепів представників різних етнічних груп ХХ століття.

Науковці пишуть, що подібні зміни можна спостерігати і у тварин. Зокрема, ті сибірські лисиці, які були менш настороженими по відношенню до людей і менш агресивними, після кількох поколінь селекції давали більш красиве потомство. Бонобо або карликові шимпанзе, які є значно менш агресивними у порівнянні із шимпанзе, також мають менші надбрівні дуги.

Текст дослідження був опублікований у журналі Current Anthropology.


Читайте також:
Люди навчились рибалити щонайменше 42 тисячі років тому — дослідження
Яка нація першою одомашнила котів?
Археологи знайшли пломбу в зубі віком 6 тисяч років

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...