• «Недоречні артефакти»: Клерксдорпські кулі, старші за людську цивілізацію

  • Юлія Ламаалем | Велика Епоха
    П'ятниця, 3 липня 2015 року

Так звані «недоречні артефакти» археологи знаходять в різних куточках світу — всі вони, як припускають дослідники, були створені із застосуванням високих технологій і абсолютно не відповідають уявленням про розвиток людства на той період часу. Подібні артефакти породжують гарячі дискусії і є справжньою головоломкою для вчених, які дотримуються консервативних теорій.

1.jpg

Фото: Paul Heinrich

Однією з таких знахідок є виявлені у шахтах Південної Африки загадкові Клерксдорпські сфери, вік яких сягає 2,8 мільярда років.

Ці сфероїди були знайдені у досить м'якому мінералі — пірофілліті, твердість якого становить 3 пункти за шкалою Мосса. Кульки ж мають незвичайно щільну поверхню, яку неможливо подряпати навіть сталевим вістрям. Таким чином, твердість знахідки перевищує твердість сталі і становить понад 7,5 балів.

Аналіз сфер показав, що в їхньому складі є гематит — різновид оксиду заліза. У складі інших куль був знайдений волластонит, гематит і геотит.
 

 

Хто створив кульки?

Оскільки деякі кулі мають еліптичну форму і грубі нерівності навколо центру, існує припущення, що вони утворилися природним чином в результаті конкреції — ущільнення мінеральних мас. Але дослідники, на думку яких сфери були створені розумними істотами, вказують на те, що багато куль мають правильну пропорційну форму. Більше того, вони мають поперечні, паралельні борозенки, які вигравірувані настільки точно, що важко назвати це творіння природним утворенням.

На користь цієї теорії говорить ще один цікавий факт. Знахідку з Південної Африки досліджували в Інституті космосу при Каліфорнійському університеті. Виявилося, що кулька має настільки точні пропорції, що навіть на сьогоднішній день немає технологій, за допомогою яких можна було б виготовити щось подібне.
 

Кулі Мокуй з Юти

 

2.jpg

Фото: Paul Heinrich

Подібні сфери мають набагато менший вік — лише 2 мільйони років — і були виявлені в штаті Юта. Знахідка, що отримала назву кулі Мокуй, має тверду поверхню з оксиду заліза і піщану серцевину. Легенди свідчать, що такі кулі індіанці хопі залишали один одному як повідомлення про те, що у них все благополучно і вони щасливі. Крім того, кулі Мокуй використовувалися як засоби для ігор.

Вчені, які дотримуються традиційних поглядів, пропонують різні пояснення природному утворенню куль.
 

3.jpg

Фото: MostlyDeserts/wikipedia.org

Так, наприклад, за однією з теорій, сфери могли утворитися з продуктів життєдіяльності мікробів. За іншою — вони є результатом удару метеорита, в результаті якого з'явилися розплавлені кулі, що згодом загустилися у піску. Ще одна теорія називає дощову воду причиною появи круглих утворень. Вважається, що вона могла вимити залізо і мінерали з ґрунту до ґрунтових вод. А там вже іони згрупувалися навколо частинок піску, сформувавши кулі.

Інші ж учені вважають недоречні артефакти доказом існування розвинених доісторичних цивілізацій і закликають скептиків бути більш відкритими до фактів і теорій, які спростовують традиційні наукові погляди.
 


Читайте також:
Загадкові кам'яні сфери Коста-Ріки: хто їх виготовив?
Величні споруди неоліту: пам’ятки із невідомим призначенням
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...