П'ятниця, Гру 3, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

COVID-19: які проблеми зі здоров'ям можуть залишитися

Середа, 7 жовтня 2020 року

Лікар перевіряє пацієнта з коронавірусом COVID-19, 16 лютого 2020 р., Ухань, Хубей. STR/AFP via Getty Images

Чжан Шанчунь, організатор експертно-консультативної групи Центрального командного центру зі спалахів епідемії на Тайвані і проректор Національного Університету Тайваню, сказав, що після того, як у першої пацієнтки з коронавірусом на Тайвані закінчився карантинний період, комп'ютерна томографія виявила в неї ознаки фіброзу* легенів.

Більше десяти років тому, після епідемії атипової пневмонії (SARS), численні дослідження наслідків хвороби показали, що у пацієнтів з SARS спостерігаються такі симптоми, як фіброз легенів та некроз стегнової кістки тощо, що знижує якість життя і навіть призводить до втрати працездатності.

Легеневий фіброз через новий коронавірус

У легенях містяться фібробласти. Коли легені фізично або хімічно пошкоджені, фібробласти активуються і починають виділяти колаген, викликаючи фіброз легенів. Простіше кажучи, легеневий фіброз є результатом природного відновлення легень після травми.

Як правило, за легкої форми фіброзу у пацієнтів може і не бути симптомів. Якщо фіброз важкий, у пацієнта починається кашель, гіпоксемія (зниження кисню в крові) і задишка.

Су Іфен, доцент кафедри медицини Державного університету в Тайбеї і лікар торакального відділення в муніципальній лікарні, пояснив, що, якщо є ознаки запалення легенів і захворювання серйозне, незалежно від причини, чи це вірусна пневмонія, бактеріальна пневмонія або грип, виникає легеневий фіброз.

«Немає нічого дивного в тому, що у пацієнта виник фіброз. Це дуже поширене явище в період одужання після серйозного пошкодження легенів або через дихальну недостатність».

Фіброз легенів може пройти. Ступінь відновлення цього органу залежить від віку: чим людина молодша, тим більше формується первинних клітин легенів і тим вища ймовірність відновлення первісної функції.

«Пацієнти 60-70 років із легеневим фіброзом відновлюють тільки 20-30% функції легень, але молоді пацієнти 20-30 років можуть відновити більше 50%».

Важка пневмонія викликає бронхоектазію

Окрім фіброзу легенів новий коронавірус може також викликати бронхоектазію. Пошкоджені бронхи викривляються, і деформація призводить до їхнього розширення. Збільшені бронхи втрачають здатність до видалення мокротиння, тому воно буде накопичуватися у трахеї.

Ця мокрота, у свою чергу, перешкоджає виведенню секрету, викликаючи подальше накопичення бактерій і рецидив пневмонії. Загальні симптоми — це постійний кашель, що супроводжується в'язким слизом і кровохарканням, а також болі в грудях і задишка.

Це часто зустрічається після ускладнень важких бронхолегеневих патологій. Деяким пацієнтам із SARS доводиться регулярно відслідковувати функцію легенів після реабілітації.

Велика кількість гормонів викликає омертвіння кістки (некроз)

Для лікування деяких пацієнтів із важкою формою нового коронавіруса лікарі використовують гормони (стероїди), але цей метод призводить до зниження імунної функції і навіть некрозу (омертвіння) кістки.

У деяких хворих на SARS після одужання з'явився остеопороз, некроз, болі в суглобах і параліч, тож вони повинні проходити курси лікування до кінця життя.

Найчастіше некроз вражає стегнову кістку, і деяким пацієнтам доводиться робити операцію на тазостегновому суглобі.

Інтенсивне використання гормонів може призвести до омертвіння тазостегнової кістки. Під час атипової пневмонії лікарі вводили гормони в організм інфікованих пацієнтів, щоб зменшити запалення легенів і підвищити концентрацію кисню в крові.

У нових інструкціях Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) не рекомендується використовувати велику кількість гормонів для лікування коронавірусної пневмонії.

«Дослідження показали, що введення в організм великої кількості стероїдів подовжує час очищення організму від вірусу», — каже Су Іфен.

Оскільки імунна система організму спочатку хотіла вбити вірус, а гормони послабили імунітет, вірус довше живе в організмі.

До цього часу немає систематичного аналізу даних про наслідки, викликані новим коронавірусом, оскільки стан організму пацієнтів після відновлення все ще не вивчено.

---------------------------------------

* Фіброз легенів — це захворювання, при якому на легенях утворюються смужки сполучної тканини, що заважає нормальній роботі цього важливого органу.

Джерело: Epoch Times

Читайте далі:

Щоб не заразитися коронавірусом потрібно кинути палити

Медитація перетворює галасливих агресивних школярів на добрих спокійних дітей

Битва за час не робить нас щасливими

Comments   

загрузка...